Р/с |
Қазақ тілі 5 «Ә» сынып |
Уа қыт |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 |
Сабақтың тақырыбы: |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 |
Сабақтың мақсаты Білімділік: |
алған теориялық білімдерін түрлі тапсырмалар арқылы қайталау, қаншалықты меңгергендігін анықтау, фонетикалық талдау дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дамытушылық: |
талдау жұмыстары арқылы дауысты, дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата алуына, тыңдай білуге, тілін дамытуға мүмкіндік туғызу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тәрбиелік: |
оқушыларды ұқыптылыққа, зеректілікке, атқаратын жұмысына жауапкершілікпен қарауға, сауаттылыққа тәрбиелеу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 |
Сабақтың түрі: |
қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 |
Сабақтың әдісі: |
салыстыру, сұрақ-жауап, тест |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 |
Сабақтың көрнекілігі: |
интербелсенді тақта, флипчарт, тестер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 |
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі |
оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру |
1 мин |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылығын ояту |
Табиғат көрінісі. (Инербелсенді тақта арқылы флипчарттан құстардың және табиғат құбылысының дыбыстарын тыңдату) -Оқушылар, біз нені естідік? –Дыбыстарды. –Ненің дыбыстарын? –Құстың, судың т.б. — Бұлар қайда кездесетін дыбыстар? –Табиғатта. –Ендеше бұл табиғатта кездесетін дыбыстар болса, біздің тілімізде де дыбыстар бар екен. Олар қандай дыбыстар? — Тіл дыбыстары. Дауысты және дауыссыз дыбыстар. –Онда бүгінгі сабағымызды дауысты және дауыссыз дыбыстарды қайталауға арнаймыз. |
2 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 |
II Мәтінмен жұмыс |
Ғажайып табиғат көрінісіне арналған мәтінмен танысайық. (Бір оқушыға мәтінді мәнерлеп оқытамын) Күміс көлдер, көгілдір өзендер үстінде жыпырлай жүзген аққу, қаз, үйрек. Олардың у-шуынан, қоңырлата сыңси салған әндерінен құлақ тұнады. Сай-салада сылқ-сылқ күліп былдырлай аққан қар суы, мұз бұлақтар. Дүние анасынан жаңа туғандай жасарған. Осы бір керемет сәнге бөленген әлем өзінің ғажайып ән-күйімен сенің қиялыңды қуанышымен әлдилейді. Өзіңді-өзің бұл жалғанда ең бақытты жан сезінесің! Тапсырма: Бірінші сөйлемнен еріндік дауысты дыбыстар қатысқан сөздерді, екінші сөйлемнен ұяң дауыссыз дыбыстар қатысқан сөздерді теріп жаз. |
4 мин |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ Сөздік диктант |
Қазір балалар сөздік диктантын жазамыз. Сөздерді баған бойынша жазамыз (тақта бойынша тексерем), екінші бағанға естілуі бойынша жазамыз. Сөздердің дұрыс жазылуы мен айтылуын салыстыр: Шаш-шәш, шай-шәй, күрек-күрөк, жүрек-жүрөк, өнер-өнөр, сый-сый, ки-кій, тоқу-тоқыу, ою-ойу |
5 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІҮ Семантикалық карта (Семантикалық карта арқылы фонетикалық талдау жасаймыз) |
|
3 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ү Венн диаграмма |
Енді дауысты және дауыссыз дыбыстарды Венн диаграммасына түсірейік. (Бір оқушы шығып толтырады) |
4 мин |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ҮІ Білімді тексеру Тест |