Қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: |
Күні: Пәні: Информатика Оқытушы: |
||
Сабақтың тақырыбы: |
Санау жүйелері (екілік, сегіздік, ондық, он алтылық) |
||
Сілтеме |
Оқулық : Информатика 8-сынып Е.В.Шевчук, Н.С.Кольева «Мектеп» баспасы 2012 жыл Информатикадан электронды оқулық 8-сынып |
||
Мақсаты: |
- Оқушылар санау жүйелері түрлерімен, сандарды санаудың бір санау жүйесінен екінші бір санау жүйесіне аудару тәсілдерімен танысады.; - Сандарды бір санау жүйелерінен екінші санау жүйелеріне аудару дағдыларын жетілдіреді қалыптастырады. - Оқушылар ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиеленеді;
|
||
Күтілетін нәтиже: |
- Санау жүйелері және оның түрлерін біледі; - Позициялық емес санау жүйелерін біледі; - Позициялық санау жүйесінің негізін біледі; - Екілік, ондық, Сегіздік Он алтылық санау жүйелерімен танысады; - Екілік, он алтылық санау жүйелерін не үшін қолдану керектігін біледі; - Сандарды ондық санау жүйесіне көшіруді үйренеді; - Сандарды жалпы позициялық санау жүйелеріне көшіруді үйренеді; |
||
Сабақтың түрі: |
Аралас сабақ |
||
Негізгі дереккөздер: |
Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы |
||
Әдіс –тәсілдер: |
Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, талдау, қорыту, формативті бағалау |
||
Сабақтың барысы: |
|||
І. Ұйымдастыру (1 мин) |
- Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; -Сабақтың тақырыбымен таныстыру; -Оқушылардын орындайтын тапсырмаларын қысқаша шолу; - Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру
|
||
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (3 мин) (Диалог әдісі, дарынды оқушылармен жұмыс, сәйкестендіру) |
- Әр оқушы өздерінің ойларын ауызша жеткізу; - Тақырыпқа байланысты сұрақтар қою; - Кестемен жасалған жұмысты тексеру; - Тест тапсырмасын қайталау.
|
||
ІІІ. Ой қозғау. (1 мин) (Санау жүйесі дегенді қалай түсінеміз?) |
- Оқушылардың көңілін жаңа сабаққа аудару үшін санау жүйесіне практикалық тапсырмалар беру; - Позициялық санау жүйесі мен позициялық емес санау жүйесінің ерекшеліктері? (слайд арқылы көрсету) - Осы сыни сұраққа жауап ала отырып, жаңа тақырыппен таныстыру; |
||
Кезеңдер. Берілетін уақыт (40 мин) |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
«Білу» теориясы. (10 мин) |
- Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады. - Санау жүйесінің ережесімен таныстырады. - 1-топқа: «Позициялық санау жүйесі», - 2-топқа: «Сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіру» туралы оқулық пен интернет материалдарын пайдана отырып білу ұсынылады. - Екілік, он алтылық санау жүйелері |
- Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды. - Оқушылар берілген тапсырма бойынша топта жұмыс жасайды. - Білген түсініктерін қорыта отырып, практикалық тапсырмаларды орындайды. - Оқушылар сандарды позиялық санау жүйелеріне көшіруді көрсетеді |
|
«Түсіну» теориясы. (4 мин) |
Қызығушылықты ояту - Осы тақырыпты біліуіміз үшін нені меңгеруіміз керек екен? - Қазір барлығымыз санды екілік санау жүйесінен сегіздікке(он алтылыққа) көшіреміз |
- Оқушылар дәптерлеріне меңгерген тақырыпты жазады; - Санау жүйесі бойынша берілген тапсырманы орындайды; |
|
«Қолдану» практикасы. (8мин) (Қарапайым тапсырмалар) |
Мағынаны тану - Енді оқулықты ашып, бүгінгі тақырыпты оқиық. - Санау жүйесімен танысамыз; - Екілік,сегіздік,ондық, он алтылық санау жүйелерімен жеке-жеке танысу.
|
- Оқушылар тақырыпты жекелеп оқып, түсінгендері бойынша тапсырмалар жасап, сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіреді.
|
|
«Талдау» теориясы. (5 мин) (Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясы не?) |
- Санау жүйесі және оның түрлерін талдау; - Ондық, сегіздік, екілік санау жүйелерін талқылау; - Сандарды позициялық санау жүйелеріне көшіру.
|
- әр оқушы интерактивті тақтада түсінгендерін тізбектей көрсете отырып, тапсырмаларды орындайды.
|
|
Сергіту сәті. (1мин) |
Аннимация арқылы жасалған қимылдарды қайталау |
||
«Жинақтау» теориясы (4мин) (қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде) |
- Бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинақтап, ой елегінен өткізуді ұсынады. Санды екілік санау жүйесінен сегіздікке және керісінше көшіруді көрсету |
- Әр топ өз ойларын жинақтап, қысқа да түсінікті қорытынды анықтама береді. Санау жүйесінің артықшылығы мен кемшілігін көрсетеді |
|
«Бағалау» практикасы. (2мин) Критерийлер бойынша формативті бағалау |
Мына дискрипторлар арқылы бағалау ұсынады. - Санау жүйесінің ережесін білемін — 1 балл; |