Тақырып"Санау жүйелері. Сандарсиқыры"
Сабақ түрі : жүйеге келтіру сабақ және зерттелген материалдарды жалпылаулары ( қорытындылау ).
Сабақ үлгісі : қиыстырылған .
Технология : личностно - хабарланған .
Мақсатты :
Сабақ міндеттері
Дамытушылық
Білімділік :
Тәрбиелік :
Сабақ жүруі
1. Ұйымдастыру кезеңі .
Материал жалпылаулары жүрумен хабар көзбен шолушылығы мақсатымен Power Point арқасында сабаққа арналған презентация дайын .
Мұғалім : өткен сабақта біз сандарды санаудың бір жүйесінен екінші бір жүйесіне аудардық
Сұрақтар :
1)Санау жүйесі деп нені айтады?
2)Қандай санау жүйелері білесіндер?
3)Екілік (сегіздік, оналтық) санау жүйесінен ондық санау жүйесіне аустыру үшін,не істеу керек?
101000112 = 1*27+0*26+1*25+0*24+0*23+0*22+1*21+1*20=128+32+2+1=16310
3578= 3*82+5*81+7*80= 23910
3E5A116= 3*164+E*163+5*162+A*161+1*160=25539310 A=10, E=14
Аустыру ережесі. Санды екілік жџйеден ондық санау жүйесіне аустыру үшін , екілік санды коэффициент - цифрлармен екінің дәрежелерінің көбейтінділерінің қосындысы түрінде жазып , осы қосындыны табу керек
4) Ондық сандарды екілік (сегіздік, оналтық) санау жүйесіне аустыру үшін,не істеу керек?
5) Екілік санау жүйесінен сегіздік (оналтық) санау жүйесіне аустыру үшін,не істеу керек?
Мұғалім : бүгінгі сабағымызды Иоганна Гете . сөздерінен бастаймын
«Сандар дүниемен басқармайды , бірақ көрсетеді , қалай әлем басқарылады»
Бүгінгі сабақта біз «сан сиқырлығын» білеміз
Сендердің алдыңда картачкалар жатыр, сендер осы карточкаларға әр дұрыс орындалған тапсырмаға балл қойыңыздар
Тапсырмаларды тез және дұрыс орындаған жғңіске жетеді.
Жеңіске жеткен оқушы компьютерде жұмыс жасайды және сандардан сурет салады
Ал алда бізді “ жұмсарту ” кезені күтіп тұр
( жұмысшы дәптерде бір уақытта жұмыс істейді )
“ жұмсарту ”
Тапсырма 1;Вишня
Тапсырма 2:
Әңгімені қарапайым сөздерді пайдаланып аударыңдар
Қыз 101 сыныпқа барды .
Портфельде 100 кітап алып жүрді .
Барлық мынау шын , ал сандырақ емес .
Қашан аяқтардың он данасымен шаңдата ,
Ол жол жөнекей адымдады ,
әрқашан онымен күшік жүгіріп жүрді
Бірғана құйрықпен , бірақ жүз аяқты ,
Ол әрбір дыбысты ұстады
Өзінің он құлақпен .
Және күйіп кеткен он қолдары
Портфель және шылбыр ұстады .
Және он көк-қара көздері
Әлемге қарап алды .
Бірақ әдеттегідей бәрі болады ,
Қашан біздің әңгімемізді түсінеді .
Осы әңгімеден нені түсініп алдындар?
Қандай санау жүйесі (2) 101-5 100-4 010-2
Біз келесі кезеніне көшеміз
“ эврика ” кезені
Тапсырма 1. Жұп санды анықтаңыздар немесе жұпсыз
Неге жұп
Неге жұпсіз
Тапсырма 2.
Не істеймін ? Алмаларды бөле алмаймын , әр уақытта нәтиже дұрыс болмайды - Балалар мүмкін сендер маған көмектесесіндер
“ қаншалар ?”кезені
Тапсырма 1) сандарды санаудың бір жүйесінен басқа санау жүйесіне аудару
Тапсырма 2)10-дық сандарды 8-дік с/ж аудару
Тапсырма 3)Ондық сандарды екілік санау жүйесіне аудару
Физминутка
Тапсырма «Сурет»: Калькулятормен Бір жүйеден екінші жүйеге сандарды аудару.Мағыналарын координат нуктелерарқалы жазу,сіздерде сурет шығау тиіс
Тапсырма «Калькулятор»
Екілік санау жүйесінен ондық санау жүйесіне аустыру
“ Сан сиқыршылығы ” кезені
Мына шыршада тікпен , горизонтальмен , негізгі қиғаш сызықтармен сомаларды табындар .
Қандай сомалар шықты?
Қалай сондай квадраттар аталады?
Сан сиқырлы неде?
Буклет
Нәтижесінде алынғандар сомалар - бірдей ( балаларды 34).
Сабақта жасалған жұмыстарын тексеру
Санау жүйелері туралы ұсынуларды кеңейту , сан қолданудың әр түрлілігін көрсету
Сандарды поэзиясы
Үй тапсырма :
Балалар санау жүйесін қолданып өз мүсіндерінді салып келіндер