link12726 link12727 link12728 link12729 link12730 link12731 link12732 link12733 link12734 link12735 link12736 link12737 link12738 link12739 link12740 link12741 link12742 link12743 link12744 link12745 link12746 link12747 link12748 link12749 link12750 link12751 link12752 link12753 link12754 link12755 link12756 link12757 link12758 link12759 link12760 link12761 link12762 link12763 link12764 link12765 link12766 link12767 link12768 link12769 link12770 link12771 link12772 link12773 link12774 link12775 link12776 link12777 link12778 link12779 link12780 link12781 link12782 link12783 link12784 link12785 link12786 link12787 link12788 link12789 link12790 link12791 link12792 link12793 link12794 link12795 link12796 link12797 link12798 link12799 link12800 link12801 link12802 link12803 link12804 link12805 link12806 link12807 link12808 link12809 link12810 link12811 link12812 link12813 link12814 link12815 link12816 link12817 link12818 link12819 link12820 link12821 link12822 link12823 link12824 link12825 link12826 link12827 link12828 link12829 link12830 link12831 link12832 link12833 link12834 link12835 link12836 link12837 link12838 link12839 link12840 link12841 link12842 link12843 link12844 link12845 link12846 link12847 link12848 link12849 link12850 link12851
Мурзабаева Карлыгаш Нысанбаевна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:ЗКО, Уральск, Бисен
Жеті қазынаның бірі

Жеті қазынаның бірі

Тіл дамыту.
Тақырыбы: « Жеті қазынаның бірі»
Сабақ мақсаты: а) Балаларға жеті саны киелі екенін ұғындыру;
ә) Ертегі бойынша сұрақ - жауап дағдыландыру;
б) Мәнерлі сөйлеуге эмоциялық тәрбие.
Көрнекіліктер: Суреттер, мақал — мәтелдер.
Типі: Жаңа сабақ.
Әдістері: Түсіндіру, көрсету, сұрақ — жауап.

Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: ынта қою, балалардың назарын сабаққа аудару.
Бүгінгі күнімізді бір — бірімізге жақсы тілек айтудан бастайық.
Қуан, шаттан алақай!
Қуанатын күн бүгін!
Қайырлы күн!
Бәріміз күндей жарасайық!
Бәріміз дос болайық!

2. Жаңа сабақ:
- Балалар, бір аптада неше күн бар санайық:
Дүйсенді, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі.
- Неше күн екен?
- Яғни, жеті күн бар екен.
Біздің ата - бабаларымыз "Жеті атасын білу - міндет!" деген. Қане кім біледі екен?
- Жеті атамыз: 1. Ата 2. Әке 3. Бала 4. Немере 5. Шөбере 6. Шөпшек 7. Немене. Барлық жерде "жеті саны" жиі кездеседі ия балалар?
- Олай болса тыңдаңдар:
Балалар біздің қазақ халқы жеті санын «қасиетті киелі сан» - деп есептейді.

3. Ертегі оқу:
Арыстан барлық аңдарды жинап, кімнің күшті, ақылды, епті екенін білгісі келеді. Барлық аңдар өз пікірлерін айтып, ең күшті ақылды деп арыстанды айтады. Бірақ ит үндемейді. Оған арыстан сен неге үндемейсің депті, ит оған ең ақылды, қайратты — адам депті. Арыстан оған ашуланады. Ит осылай аңдардан бөлініпті. Содан бері ит адамның досы, серігі, қорғаушысы болыпты.
4. Сөздік жұмыс: салмақты, мадақтады, алыстатыңдар, жағымпазданды.
Сөздер мағынасын түсіндіру.
5. Сурет бойынша әңгіме құрастыру.
Жеті қазынаны ата.
1. Ер жігіт 5. Мылтық
2. Әйелі (ана) 6. Қыран бүркіт
3. Ақыл білім 7. Ит
4. Жүйрік ат

6. Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай ағаштар
Біп-биік боп өседі
Сәл тынығып алдық сабақты жалғастырамыз.
5. Ертегіні сахналау.
Арыстан, түлкі, қасқар, ит.
(балаларға кейіпкерлер маскалары таратылады)

7. "7 сан" туралы мақал — мәтелдер:
1. Жеті асасын білмеген — жетесіз
2. Жеті атасын білген ер,
Жеті жұрттың қамын жер.

8. Балалардың өз бетінше жұмыстары: Өзіңе ұнаған жеті қазынаның суретін сал.
9. Ойын: « Тақия тастамақ»
Ойын шарты тақия тастау арқылы тез жеті қазынаны бір — бірлеп айтамыз кезекпен. Ойын осылай жалғаса береді.

10. Қорытынды: Ертегі қалай аталады?
Жеті қазынаны ата?
Арыстан өзі туралы не білгісі келді? т. б. сұрақ - жауаптармен пысықтау, белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

Бисен Жаникешев атындағы ЖББОМ-нің мектеп алды даярлық сыныбының мұғалімі

Мырзабаева Қ.Н.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности