Тақырыбы: Әріпті және санды өрнектер.
Мақсаты:
1. Әріпті өрнектерді оқи алу дағдыларын қалыптастыру, сандық өрнектердің мәнін табу.
2. Оқушыларды өзара жарыстырту арқылы, алғырлыққа баулу, шапшаң ойлауға, ауызша тез есептеуге машықтандыру.
3. Байқағыштыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: математикалық кесте, қима қағаздар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын қайталау
Үйге берілген тапсырманы тексеру.
ІІІ. Білімдерін дамыту.
1. «Тізбекті» мысалдарды шешудің түрлері:
+11 +24 +12
2. «Қалдырылған сандарды тап» жаттығуы:
67+ =100 82+ =100 71+ =96
12- =10 47- =16 56- =15
ІV.Жаңа сабақ
Кез келген оқушының қаламсауытын (оның ішінде неше қалам бар екені белгісіз) алу, оның қасына тағы екі қалам қою. Қаламсауыттың ішінде неше қалам бар? Белгісіз санды алдымен бос торкөзбен, содан кейін х-пен белгілеп, өрнекті жазу.
98 |
|
90 |
|
|
18 |
Оқулықпен жұмыс
№1 тапсырманыауызша орындау.
93 |
|
80 |
|
|
32 |
45 |
|
42 |
|
4 |
|
65 |
|
20 |
|
|
35 |
№2 тапсырма. Өрнектерді оқы. Санды өрнектердің мәнін тап.
Бірінші және екінші бағандағы өрнектерді салыстыр. Ұқсастығы, айырмашылығы неде?
a+(с-b) 40+(56-43) (78-46)+3
c-(a+b) 17+(20+2) (35+24)-24
a-(c-k) (80-50)-20 90-(70-30)
№3 тапсырманыөзіндік жұмыс ретінде алу. Өрнектерді құрастыр және мәнін тап.
56-15 |
30+12 |
59-5 |
42+10 |
+ -
№4 тапсырмадағыесепті әртүрлі тәсілдермен шығару керек.
Сатып алынды - 55шар Шешуі:
Үрленді - 12қызыл және 20көк шар 55-(12+20)= 23
Үрленбеген - ? шар Жауабы: үрленбеген 23 шар.
№5 тапсырма.
а) Есеп бойынша өрнек құрастыр және жаз:
Бір қабатты - 34үй Шешуі:
? (34-20)+34=48
Екі қабатты — ?, 20-сы кем үй Жауабы: барлығы 48 үй салынды.
ә) Есептің берілуін сандық деректермен толықтыр және шығар:
Салынды — Іқабатты 18 үй Шешуі:
? (18-12)+18=24
?, 12-сі кем ІІқабатты үй Жауабы: барлығы 24 жаңа үй салынды.
№6 тапсырма.
Кестені пайдаланып, өрнектер құрастыр және шығар. Олардың мәнін тап.
Қосынды |
Айырма |
13+22 |
40-30 |
33+4 |
45-5 |
17+12 |
50-30 |
№7 тапсырма. Әр хаттағы жетпей тұрған санды ата.
3 6 9 12 15 |
11 22 33 44 55 |
36 32 28 24 20 |
ІV. Қорытындылау
Теңдеулерді шеш:
69-х=57 х+Тақырыбы: Әріпті және санды өрнектер.
Мақсаты:
1. Әріпті өрнектерді оқи алу дағдыларын қалыптастыру, сандық өрнектердің мәнін табу.
2. Оқушыларды өзара жарыстырту арқылы, алғырлыққа баулу, шапшаң ойлауға, ауызша тез есептеуге машықтандыру.
3. Байқағыштыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: математикалық кесте, қима қағаздар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын қайталау
Үйге берілген тапсырманы тексеру.
ІІІ. Білімдерін дамыту.
1. «Тізбекті» мысалдарды шешудің түрлері:
+11 +24 +12
51 |
? |
2. «Қалдырылған сандарды тап» жаттығуы:
67+ =100 82+ =100 71+ =96
12- =10 47- =16 56- =15
ІV.Жаңа сабақ
Кез келген оқушының қаламсауытын (оның ішінде неше қалам бар екені белгісіз) алу, оның қасына тағы екі қалам қою. Қаламсауыттың ішінде неше қалам бар? Белгісіз санды алдымен бос торкөзбен, содан кейін х-пен белгілеп, өрнекті жазу.