Уристемов Галымжан Маханбетович
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Қасым Аманжолов. Көктем.

Шакенова Айжан Жайлауовна

«№119 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ана тілі.

I. Сабақтың тақырыбы: Көктем. Қасым Аманжолов.

II. Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қ. Аманжоловтың өлең- дері мен өмірі туралы мағлұмат беру. Жыл мезгілдерінің ерекшеліктері, көктем мезгіліндегі көрініс, табиғат- ты қорғау, өз көзқарасын дәлелдеуді үйрету.

Дамытушылық: Сөйлеу мәнерін, есте сақтау қабілетін дамыту. Ой-өрісін дүниетанымын кеңейту, шығармашы- лықпен жұмыс істеуіне ықпал ету, сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік: Туған елдің табиғатын сүйе білуге, алғырлыққа, тапқырлық- қа, іздемпаздылыққа тәрбиелеу.

III. Сабақтың түрі; Аралас сабақ.

IV. Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау әдісі. Көрнекіліктерді баяндау. Венн диаграммасы. Семантикалық карта. Күнбағыс (стратегиясын)ассоцация қолдану.

V. Сабақтың көрнекіліктері: Қ. Аманжоловтың портреті, буклеттер. Қ. Аманжолов туралы пікірлер жазылған плакаттар, гүлдер , үлестірмелі материялдар, тірек сызбалар, Венн диаграммасы, өлең шумақтары. сөзжұмбақ, семантикалық карта, ребус.

VI. Пәнаралық байланыс: Дүниетану, қазақ тілі, бейнелеу, математика.

VII. Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сынып тазалығына назар аудару.

2. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Т. Молдағалиевтың «Гүлдер» өлеңін мәнерлеп оқыту. Ұйқас сөздерді пайдаланып, гүл туралы бір шумақ құрастырған өлеңдерін оқыту. Кеспе қағаздардағы тест сұрақтарына жауап алу,ребустар шештіру. ( Гүлмен байланысты кісі есімдері шығатын)

Т. Молдағалиев кім? Ақын . Табиғат сұлулығын суреттеу шебері. Өлеңде қандай әдіс қолданған. (Қайталау әдісі)

Өсімдік мүшелері және оның қызметі. Өсімдік мүшелерін ата?

Гүл Сабағы

Жапырақ

Тамыр

Өсімдік тіршілігі үшін қандай жағдайлар қажет ?

(Су, жарық, қорек,ауа, жылу).

Ус , ы ж р а қ,

о к қ е р,

у а а, ж у ы л

Мына араласқан әріптерден табады Гүл туралы мағлұмат беру.

Жаңа сабақты меңгерту:

Сабақтың жоспары:

1.Ой қозғау.

2. Түсіндіру, оқыту.

3. Сұрақ-жауап.

4. Өлең құрастыру.

5. Сергіту сәті.

6. Еркін жазу.

7. «Поэзия» минуты.

8. « Кім жылдам» ойыны.

9. « Семантикалық» карта.

10. Түсіндірме күнделігі.

11. Сабақты қорытындылау.

А). « Күнбағыс» ассоцация. Ә). «Венн» диаграммасы.

12. Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма беру. Жаңа сабақ.

1.Ой қозғау: Наурыз, Сәуір, Мамыр.

Сөздер, сөйлемдер құрастыру.

2. Қ. Аманжоловтың өмірі туралы айту, Көктем өлеңін оқып, түсіндіру.

3. Сұраққа-жауап алу.

4. Өлең құрастыру, құрастырған өлеңдерін оқыту.

5. Сергіту сәті. Бразилиялық жаңбыр.

6.Еркін жазу. Асау өзен, айдын көл, асқар тау, т.б өздеріне қажетті сөздерді пайдаланып көктем туралы шағын әңгімелер құрастырып жаздыру. Әңгімелер оқылады, тыңдалады.

7. «Поэзия» минуты. «Көктем» туралы басқа да жаттаған өлеңдерін мәнерлеп оқыту.

8. «Кім жылдам» ойыны. Әр қатардан бір оқушыға бір шумақты өлең беріп талдату.

Өлең мынадай компонентерден тұрады: Шумақ, тармақ, буын, ұйқас.

Сан/сыз кө/кек сұң/қыл/дап, 7

Көк/тем кел/ді ер/те/леп;7

Нә/зік үн/мен сың/қыл/дап,7

Бұй/ра бұ/лақ ер/ке/леп7

Бір шумақ, төрт тармақ, жеті буын, қара өлең ұйқасы.т.б.өлең шумақтары беріледі.

9. «Семантикалық» карта.

Үзінді

тақырып

Жерге төкті өрмегін.

О шетімен бұ шетіне жүгірсең

Майдан кешті мылтық ап

Ай, күнімен аспанның

Туған жер

*

Алтын жұлдыз

*

Ұшқыш болғым келеді

*

Көктем

*

10. «Түсініктеме күнделігі» семантикалық карта бойынша тапқан өлең шумақтарынан үзінді келтіріп, оған өз пікірін айтады.

11. Сабақты бекіту.

А). «Күнбағыс» ассоцация.

Драматург

Қ.Аманжолов кім?

Ақын Аудармашы

Соғыс ардагері Сазгер

Журналист

Ә). «Венн» диаграммасы.

Қыс Көктем

Жаңбыр жауады

Күн жылынады Жәндіктер жануарлар оянады

Қар жауады

Күн суытады.

Жанурлар қысқы ұйқыға кетеді

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности