link7434 link7435 link7436 link7437 link7438 link7439 link7440 link7441 link7442 link7443 link7444 link7445 link7446 link7447 link7448 link7449 link7450 link7451 link7452 link7453 link7454 link7455 link7456 link7457 link7458 link7459 link7460 link7461 link7462 link7463 link7464 link7465 link7466 link7467 link7468 link7469 link7470 link7471 link7472 link7473 link7474 link7475 link7476 link7477 link7478 link7479 link7480 link7481 link7482 link7483 link7484 link7485 link7486 link7487 link7488 link7489 link7490 link7491 link7492 link7493 link7494 link7495 link7496 link7497 link7498 link7499 link7500 link7501 link7502 link7503 link7504 link7505 link7506 link7507 link7508 link7509 link7510 link7511 link7512 link7513 link7514 link7515 link7516 link7517 link7518 link7519 link7520 link7521 link7522 link7523 link7524 link7525 link7526 link7527 link7528 link7529 link7530 link7531 link7532 link7533 link7534 link7535 link7536 link7537 link7538 link7539 link7540 link7541 link7542 link7543 link7544 link7545 link7546 link7547 link7548 link7549 link7550 link7551 link7552 link7553 link7554 link7555 link7556 link7557 link7558 link7559
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
«Туған жер» Оразақын Асқар

Казахстан,Павлодарская область,г.Аксу

СОШ №1

Учитель начальных классов

Кабулова З.А.

Сабақтың мақсаты: автор туралы мағлұматты толықтыру, өлеңнің мазмұнын ашу, әртүрлі деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Сабақтың міндеттері: 1.Білімділік: О. Асқар туралы мағлұмат бере отырып, өлеңнің мазмұнын тереңірек түсіндіру, елдегі тарихи оқиғаларға тоқталу, мәнерлеп әсерлі оқуға дағдыландыру.

2. Дамытушылық: логикалық ойлау дағдысын, таным процестерін, шығармашылық қабілеттерін,дамыту, оппен, жеке жұмыс істеу дағдысын жетілдіру.

3. Тәрбиелік: Отанды сүюге, қастерлеп, аялауға, ел батырларының ерлігін бағалай білуге, татулыққа, ынтымақтастыққа, достыққы баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пәнараралық байланыс: музыка, қазақ тілі, өзін-өзі тану.

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Қызығушылығын ояту.

Музыка қосылады. Оқушылар өлең айтады «Жасыл жайлау»

- Өлең не туралы? (Атамекен)

- Атамекен деген не? (Туған жер,Отан, Менің елім)

- Ол қандай сөздер? (мәндес сөздер,синоним)

- Дұрыс мәндес сөздер

Викториналық сұрақтар: 1- топ:

  1. Тұңғыш президент кім? (Н.Ә.Назарбаев)
  2. «Берекелі болса ел» өлеңін кім жазды? (Абай Құнанбаев)
  3. Мақал –мәтелді аяқта: «Отан оттан да ....» (ыстық)

2- топ:

  1. Қазақстанның астанасы ...... (Астана)
  2. Астанаға бата берген ата кім? (Дихан әбілаев)
  3. Өз елім — өлең ....(төсегім)

3- топ:

  1. Қазақстан валютасы қандай? Биыл неше жыл толды білесің бе? ( 15 қарашада 20 жасқа толды)
  2. «Жасым тоқсанның тоғызына кеді, басым аман, бауырым бүтін, бала көодім, немере сүйдім» үзінді қай мәтіннен алынған? ( Бақ, Дәулет, Аман)
  3. Туған елім, алтын ..... (бесігім)

4- топ:

  1. Қазақстан жер көлемі жағынан дүние жүзінде нешінші орында? (9)

Ресей, Канада, Қытай, АҚШ, Бразилия, Аустралия, Үндістан, Аргентина, Қазақстан.

  1. Қара жердің өлгені —

Қар астында қалғаны.

Асқар таудың өлгені,

Басын мұнар шалғаны,

Аққан судың өлгені,

Мұз боп тоңып қатқаны. Үзінді қай тақырыптан алынған? (Ғалымның хаты өлмейді)

  1. Отан туралы өлең айтыңдар.

II. Мағынаны тану.

-Бүгінгі өтетін шығарма да тамаша өлең. Ең әуелі «өлең» сөзіне ассоциация құрастырайық. Өлең- шығарманың түрі, авторы болады, ақын жазады, ұйқас болады.

Асқар Оразақын «Туған жер» өлеңі

(қосымша мәлімет беремін)

Өлеңнің авторы Асқар Оразақын (16.5.1935 жылы туылған,ҚХР, Іле аймағы, Мүкей — Қаратас ауылы) — ақын. Асқар қазақтың қара өлең түрлерін ұзақ жылдар бойы ел ішінен жинап, жиырма мың жолдық екі кітабын жариялады. («Қара өлең» (1989,1997)

Слайдтармен өлеңді балаларға мәнерлеп оқимын.

Сөздік жұмыс жүргізіледі. Бел буу — тәуекел ету.

Сергіту сәті.

Оқулықпен жұмыс.

Балаларға өлеңді тізбектеп, шумақтап , тұтастай оқытамын.

Өлеңнің мазмұнын талдау.

  • Өлең неліктен «Туған жер» деп аталған?
  • 1- шумақта нені күзетемін дейді?
  • 2- шумақта нені армандаймын дейді?
  • 3- шумақтағы баланың ойы не?
  • 1,2 шумақтарын үшінші жақта оқып көріңдер.

III. Ойтолғау.

Автор

Тақырыбы

Жанр

Идеясы

Неше шумақ

Неше тармақ

Өлеңнің негізгі түйіні, тәрбиелік мәні

Слайд «Жаса Қазақстан»

Шығармашылық жұмыстар ұсынылады.

  1. Сөйлемдерді аяқта.

1- Топ: Мен туған жерімді сүйемін, өйткені....

2- Топ: Мен туған жерімді аялаймын, өйткені....

3- Топ: Менің туған жерім мен үшін қымбат, өйткені....

4- Топ: Менің отанымдай жер жоқ, себебі…

Рефлексия: Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: өлеңді жаттау.

Сабақ аяқталды.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности