Гульсара
Должность:учитель казахского языка и литературы
Группа:Посетители
Страна:Республика Казахстан, Северо-Казахстанская обл, г.Петропавловск
Регион:г Петропавловск
Төрт түлік мал

Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік мал

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға төрт түлік мал туралы

мәлімет беріп, түсінік қалыптастыру.

2. Оқушылардың сөздік қорын молайту,

ой-өрісін дамыту.

3. Оқушыларды үй жануарларына

қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: саяхат сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, дәптермен жұмыс, сұрақ-жауап, көрнекілік, ойын, т.б.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, слайдтар, саяхат

бағыты, т.б.

Сабақтың өту барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу. Психологиялық сәт:

Қазақ тілім, өз тілім,

Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені

Болашағым, бақытым дара тілім..

Оқушыларды түгендеу.

- Бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ. Бүгін бізге қонақтар келіп, сендердің білімдеріңді сынайды.

- Балалар, қазір біз «Қазақ еліне» саяхат жасаймыз. Мұнда ауылдар бар екен. Әр ауылдың тұрғындары сендерге өз тапсырмаларын әзірлеп отыр.

- Қане, даяр болсақ, сапарға аттанайық.

Бірінші тоқтайтын ауылымыз: Ойсыл қара ауылы .

Бұл ауылдың тұрғындары – түйелер. Ботаның сендерге арнаған тапсырмасы бар.

Сөздік жұмысы.

Төрт түлік мал — 4 вида домашнего скота

Түйе — верблюд бота — верблюжонок

Жылқы — лошадь құлын — жеребенок

Сиыр — корова бұзау — теленок

Қой — овца қозы — ягненок

Ешкі — коза лақ — козленок

- Жаңа сөздерді хормен, жеке-дара оқушылардан аудармаларын сұрау.

- Слайд арқылы жаңа сөздерді таныстыру.

Сергіту сәті:

Сыңғыр-сыңғыр сырғалар,

Құлағымды ырғалар.

Оң қолымда білезік,

Сол қолымда білезік.

Саусақтарда сақина

Қане, санап көрейік:

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

Сапарымызды одан әрі жалғастырамыз. Келесі ауылымыз: Зеңгі баба ауылы. Бұл ауылдың тұрғындары — сиырлар. Бұзаудың сендерге даярлаған тапсырмасы мынадай:

«Сөздерді аяқта» ойыны

Ойынның шарты: өлең шумақтары мен жұмбақтардың шешуін тауып, дәптерге жазу.

vҰмытпай ғой, ұлым Басында екі таяғы бар,

Жылқы баласы — құ… Төрт аяғы бар.

vҚұлақтары шұнақ, Адам деуге болмайды,

Ешкі баласы — ла… Сақалы тағы бар. Еш..

vКезікті бір жануар, Кішкентай ғана бойы бар,

Үстінде екі тауы бар. Т… Айналдырып киген тоны бар....

vБіліп жүр, ұл мен қыз-ау,

Сиыр баласы — бұ…

Сапарымыздың келесі тоқталар ауылы — Қамбар ата ауылы. Бұл ауылдың тұрғындары — жылқылар. Ендеше, құлынның тапсырмасын көрелік. Дәптермен жұмыс.

Бүгінгі күннің ретін жазамыз.

1 — тапсырма

Сөйлемдегі сөздерге жақша ішіндегі дұрыс жалғауды жалғаймыз.

Сиыр (дың; дің) бұзауы бар.

Түйенің бота (сі; сы) бар.

Ешкі (де; да) лақ бар.

Жылқының құлын (ы; і) бар.

Сергіту сәті:

Жаза, жаза, саусағым,

Әлсіредім, шаршадым.

Билеп, билеп алайын,

Сосын қайта жазайын.

Міне, сапарымыздың соңғы тоқталар ауылы — Шопан ата ауылына да келіп жеттік. Бұл ауылдың тұрғындары — қойлар.

Балалар, қозының даярлаған тапсырмасын көрейік.

«Сөздерді тауып көр» ойыны.

Шарты: сызба ішінен әріптерді бір-біріне жалғап, сөздерді табу.

Сабақты қорыту: сұрақ-жауап әдісін қолдану.

- Балалар, бүгін біз қандай жануарлармен таныстық?

- Түйе баласы қалай аталады?

- Қозының анасын қалай айтамыз? т.б.

«Енесін тап» ойыны.

Шарты: жануарлар мен олардың адасқан төлдерін тауып қосу.

Үйге тапсырма: 110 бет 3 — тапсырма. (өлеңді жаттау)

Бағалау: Оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне сай бағалау.

Марапаттау.

Қоштасу: осымен сабағымыз аяқталды. Сау болыңдар!

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности