Урок — соревнование
Урок казахского языка в 5 классе |
Тема урока: Сын есім . Өткенді қайталау.« Имя прилагательное. Закрепление» Сын есімнің сыры сұлу өмірде, Бір әдемі күйді ойнатар көңілде. Ғашығыңа теңеу іздеп жүргенің Тәтті үмітпен көркі ғажап өңірде! |
Общие цели: |
1.научить уч-ся использовать и выделять в речи имена прилагательные, обобщить знания уч-ся об имени прилагательном как части речи. 2. развивать речь, мышление, внимание. |
Ключевые понятия |
Понятие о качественных и относительных прилагательных в обоих языках одинаково. В казахском языке прилагательное отличаются от русского языка возможностью образовывать усилительную форму путем добавления усилительного слога перед прилагательным. Этот слог образуется от начального с прибавлением к нему звука «П», например: үп-үлкен(очень большой), сап-сары (очень желтый), дөп-дөңгелек (очень круглый) Прилагательные в казахском языке являются неизменяемой частью речи, не имеют родовых окончаний, с определяемыми словами не согласуются ни в падеже, ни в числе. Например: Әдемі гүлді жұлып алдым. (Я сорвал красивый цветок) |
Оборудование |
: учебник, интерактивная доска, карточки со стих-ем, словарь |
1.Организационный момент |
-Сәлеметсіздер ме? -Кім кезекші? -Бүгін нешесі? -Аптаның қай күні? - Қазір қай жыл мезгілі? -Көктемде ауа райы қандай? |
Ход урока |
|
Слово учителя: -Ребята, вы должны догодаться, о чем мы будем говорить на уроке. Вам поможет в этом загадка, которую вы должны отгадать. - Енді біз бүгін тағы бір сөз табымен танысамыз. Ол үшін сендер мына сөзжұмбақты шешулеріңіз керек. К Ү М І С А Л Т Ы Н ӨН Е Р Л І К Е Ң Ж Е М І С Т І Ж Е Т Е Л І Ж А М А Н 1. Көп сөз.... 2. Аз сөз… 3. … өрге жүрер 4. … киім тозбайды 5. … ағаш жерге иіліп тәжім етеді 6. … жігіт елге иіліп тәжім етеді 7. … жолдас жолда қалдырар ІІІ. Жаңа сабақ. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сын есім» -Балалар, бүгінгі «Бақытты оқиға» атты ойынғаекі топ қатысып отыр, «Алғырлар» мен «Тапқырлар». -Ребята, сегодня у нас необычный урок, цель нашего урока-проверка знаний по теме: Сын есім.На уроке мы повторим изученный нами материал по теме «Сын есім» Урок будет проходить в форме игры «Счастливый случай»и победит в нем сильнейший. І-топ — Тапқырлар. Ұраны: «Өнер — білім, бәрі де Оқумен табылған.» Жетістікті тағдыр емес Білім ғана анықтар. ІІ-топ — Алғырлар. Ұраны: Өнеріміз сайыста, Жетелейді алысқа. Бүгінгі күннің жеңісі Достық болып қалады. Қорытынды сабақ болғандықтан, ойын түрінде өтеді. М.М.Жанпейісованың модульдік технологиясы бойынша «Бақытты оқиға» ойыны. Ойын бес геймнен тұрады. «Гейм» - ағылшын тілінен аударғанда «ойын» дегенді білдіреді. І. Бой жаздыру — Разминка ІІ. Қоржындағы асықтар — Бочонки из мешочка. ІІІ. Сен — маған, мен — саған; Ты — мне, я — тебе. ІV.Қонақ кәдісі — Темная лошадка. V. Кім жүйрік? Гонка за лидером. |
|
Задание Групповая работа Индивидуальная работа Групповая работа Выступление командиров Групповая работа Групповая работа |
І — топ сұрақтары: 1. «Сын есім» аудармасы. 2. Сын есім нені білдіреді? 3. Сын есім жіктеле ме? 4. Сын есім тәуелдене ме? 5. «Вкусная еда» аудармасы. 6. Қызыл, ақ, көксын есімдері заттың қандай белгісін білдіреді? 7. Ауыр, жеңіл сын есімдері заттың қандай белгісін білдіреді?
9. Домалақ, жалпақ сын есімдері заттың қандай белгісін білдіреді? 10. Дара сын есімге мысал келтіріңіз. ІІ. — топ сұрақтары: 1. Сын есім сұрақтары 2. Заттың әр түрлі белгісін білдіретін сөз табы. 3. Сын есім көптеле ме? 4. Сын есім септеле ме? 5. «Горькое лекарство» тіркестерінің аудармасы. 6. Үлкен, биік, ұзын сын есімдері заттың қандай белгісін білдіреді? 7. Жуас, жалқау, тентек сын есімдері заттың қандай белгісін білдіреді? 8. Жақсы, жаман сын есімдері заттың қандай белгісін білдіреді? 9. Қара, жасыл, ақ , сұр сын есімдері заттың қандай белгісін білдіреді? 10. Күрделі сын есімге мысал келтіріңіз. Мы с вами поиграем в игру созвучных слов Пестрый - … еда -.... детство - ..... Город - … камень - .... городской - ..... Черный - .... вчера - … зеленый - .... Простой - … улица - … драгоценный - .... ІІ. Қоржындағы асықтар — Бочонки из мешочка. -Әр команда кезекпен қоржыннан нөмірленген асықтарды алып, нөмірге сәйкес келген тапсырманы орындайды. Әр топқа төрт кезек беріледі. 1. «Асханада» тақырыбына диалог құрастыру. 2. Жаңылтпашты тез әрі дұрыс айту. Сын есімдерді табу. Көк базарда бәрі, Барып, барын, бәрін ал. 3.Төртінші артық. Әдемі көк қысқы дәмхана Сұлу қызыл тұзды емхана Көркем жақсы таулы колледж Түзу жасыл кіші асхана 4.Сын есімдерді бар өлеңді жатқа оқу. Сын есімдерді атау. 5.Жұмбақты шешу. Сын есімдерін анықтау. Қысы — жазы өзгермес Жаралған түсінен. Қанша аяз болса да, Айырылмайды гүлінен. (....) 6.Әнді табу. Сын есімдерді көрсету. Шөпте шегіртке отыр, Шөпте шегіртке отыр. Тіпті, қияр сияқты Жап — жасыл ол болады. (…) 7. Өлеңді мәнерлеп оқу, ішінен сын есімдерді табу. Қап-қара түнді көрдім де, Жап-жарық таңға кездестім. Қарасыз, сірә, мен мүлде, Аппақтың нарқын сезбеспін. Қашпаңдар қара бояудан! Аспанда жарық жұлдыздар Қап-қара түнде оянған. (М. Мақатаев) 8.Сын есімдерді қаза қ тіліне аудару. Вкусный – Сладкий – Теплый – Холодный – Горячий – Сергіту сәті- Разминка
ІІІ. Сен — маған, мен- саған; Ты — мне, Я — тебе. Әр команданың қарсыластарына дайындаған мақал –мәтелдердің Ішінен сын есімдерді табу. 1.Отан оттан да ыстық. 2.Еңбектің наны тәтті, Жалқаудың жаны тәтті. ІV. Қонақ кәдісі — Темная лошадка. Әріптік диктант — Буквенный диктант. Мәтінді түсіну, түске берілген сын есімдердің алғашқы әріптерін ғана жазу, мысалы: қоныр — «Қ». Буквенный диктант. Қызыл, жасыл гүлдің, Қызыл — сары күннің, Аппақ, таза қардың Суреттерін салдым. Мына бояу — күлгін, Түсі емес пе күлдің? Түсі — сары күздің, Түсі — көкшіл мұздың. Бота, іңген — бозы, Сары — қозы. Қап-қара анау — қарға, Одан қара бар ма? Аю салдым қоңыр, Қара қоңыр — көмір. Ақсары –өзім, Қоңырқайы — көзім… Қиын емес маған, Бәрін бояй алам. (С. Оспанов) (қ,ж,қ,с,а,к,с,к,б,с,қ,-қ,қ,ққ,қ,а,қ)
V.Кім тез? Кто быстрее? «Жаз» және «Күз» мезгіліне кластер құрастырыңдар.
|
ІV. Размышление над обучением |
1. Подведение итогов урока. Выставление оценок. 2. Рефлексия |
V.Домашнее задание |
185 бет 4-тапсырма. |
Оценивание, формирующее и итоговое (суммативное) |
В течении урока на каждом этапе проводилось формирующее оценивание каждого вида работы в идее накопительных баллов, в результате чего в конце урока 7 учащихся получили итоговую оценку, занесенную в журнал успеваемости |