Класы: 8 Пәні: дүние жүзі тарихы Пән мұғалімі: Сагингалиева Бакытгуль Таскинбаевна |
||||
Сабақтың тақырыбы: ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ. Ресей |
||||
Мақсаты: ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ. Ресейдің жағдайына сипаттама беру. ХVІІ ғасырда Ресейдің даму жөнінен алдыңғы қатарлы Еуропа елдерінен артта қалу себептерін ашу. І Петр енгізген әлеуметтік-экономикалық өзгертулер мен реформалардың мәнін түсіндіру Міндеті: Ақпаратты терең меңгеруге, сараптауға, жинақтауға, бағалауға, ақпаратпен түсініп өз көзқарасы тұрғысынан рефлексия жасауға өз кластастарымен жұмысты талқылауға, өз білімін, түсінігін кеңейтуге дағдыландыру, жолда жүру ережесін ескерту |
||||
Оқыту нәтижесі: ХVІІ-ХVІІІ ғасырлардағы Ресейдің жағдайына сипаттама береді, ХVІІ ғасырда Ресейдің әлеуметтік-экономикалық жағдайы ауыл шаруашылығы өнімдерінің дамуы болғандығын біледі, сондай–ақ Ресейдің даму жөнінен алдыңғы қатарлы Еуропа Еуропа елдерінен артта қалу себептерінің мәнін түсінеді. |
||||
Түйінді идеясы: ХVІІІ ғасыр Ресейдің «алтын ғасыры», І Петр ұлы тұлға |
||||
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Кіріспе |
5 минут |
Әлем елдерінің тулары арқылы 4 топқа бөлу (АҚШ, Ресей, Франция, Қазақстан). Сол аталған елдердің тілдері арқылы амандасып («Полиглот тренингі»), ынтымақтастық орта орнайды.
|
Әлем туларының пазлдарының толық нұсқасын құрастыру арқылы 4 топқа бөлінеді. Сол аталған елдердің тілдері арқылы амандасып, жағымды ахуал орнайды. |
«Полиглот» тренингі, кеспе қағаздар, ту суреттері |
Тұсаукесер |
5 минут
|
Бұрын білетін білімдерін «Ресей»» ассоциация жазады. Көшбасшы сайлап, критерий құру
От шашу |
Оқушылар бырыннан білетін мағлұматтармен бөліседі. Ассоциация құрады.
От шашу арқылы қолдау көрсетіледі. |
Ватман, маркер, стикер |
Негізгі бөлім |
20 минут
|
Ой қозғау «І Петр» бейнефильмін көрсету Топтық жұмыс. 4 топқа тапсырмалары: 1 топ –Ресейдің әлеуметтік-экономикалық жағдайы. І Петрдің реформалары. Әскери реформа 2 топ — Салық реформасы. Басқару және өкімет органдары реформасы 3 топ — Шіркеу реформасы. Шаруашылық-экономикалық реформалар. Сословиелік реформалар 4 топ — Мәдениет және тұрмыс саласындағы реформалар. «Сарайлар төңкерісі» дәуірі Критерий бойынша бағалау. «Капитан» тренингі арқылы сергіту сәті жүргізіледі. |
Оқушыларға «І Петр» бейнефильмін көрсетіп, миға шабуыл жасалып, ой қозғау жүргізіледі.
Әр топ тапсырмаларын постер түрінде қорғайды.
Топтар өздері құрған критерийге сүйене отырып, бірінбірі бағалайды. |
«І Петр» бейнефильмі, оқулық, маркерлер, стикер
|
Қорытынды |
15 минут |
Сабақты бекітуге 4 топқа төмендегідей тапсырмалар беріледі: «Инсерт» Шарты:«V» маған таныс «+» мен үшін жаңалық «» мен білетін түсінікке сәйкес келмейді «?» бұл туралы тереңірек білгім келеді. «Кластер»
«Сөздер банкісі» Шарты:Оқушыны шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып орналастырыңдар. Негізгі тақырыпқа қатысты сөздердібасқа жерге ауыстырылуы тиіс.
«Крестиктер мен нөлдіктер» Шарты: 1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа крестик қояды. 4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады.
Сабақта алған білімдері мен әсерлерімен бөліседі. І Петр:........ Сабақ несімен ұнады? Бағалау Әлем ел тілдері арқылы қоштасады. |
Аталған әдістер арқылы жаңа тақырып бекітіледі. Оқушылар сабақтан әсерлерімен бөлісіп, І Петр кім? Сұрағына сабақ қорытындыланады.
Топ капитаны топ мүшелерін бағалайды. |
Ватман, А4, маркер, стикер
|
Қосымша тапсырма |
§ 2 тақырыпты оқу. 1 Петр |
|
|