Қазақстан Республикасы,Ақмола облысы,Көкшетау қаласы
Көкшетау қаласы, (қазақ тілінде оқытылатын) дарынды балаларға арналған №3 облыстық мамандандырылған мектеп-интернаты
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Құрманова Қамар Нұрмұханбетовна
Қазақ әдебиеті |
Күні |
Сабақ № |
Сабақтың тақырыбы |
Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы |
|
Мақсаты |
1.Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы алған білімдерін тексере отырып, оқушылардың танымын кеңейту, сөздік қорын молайту; 2. Дулатты оқуды одан әрі жаңартып, білімін толықтыруға, ізденушілікке, зерттеушілікке ықпал жасау, бағыт беру; 3. Дулат шығармашылығын оқи отырып, елін, жерін, халқын сүюге тәрбиелеу. |
|
Жұмыс нәтижесі |
Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығымен танысады. |
|
Сілтеме |
1. Қазақ әдебиеті. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық /Т.Ақшолақов, Т. Жұмажанова, С.Қалиев, С.Дүйсебаев Алматы: «Мектеп» баспасы 2013 2. Қазақ әдебиеті. Әдістемелік нұсқау Алматы: «Мектеп» баспасы 2013 3. Абай Құнанбаев шығармаларының бір томдық жинағы |
|
Негізгі идеясы |
Дулаттың өмірі мен шығармашылығын таныту. |
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер |
Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ББҮ, мағынаны тану Оқуды және оқыту үшін бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек», қол шапалақтау; АКТ-ны қолдану: электронды оқулық, таныстырылым жасау; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс. |
|
Ресурстар |
Компьютер, проектор, интерактивті тақта, флипчарт қағаздары, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, желім, қайшы |
|
Сабақтың өтілетін уақыты |
45 минут |
|
Сабақ жоспары Үйге тапсырма |
|
№ Сабақтың барысы: Қазақ әдебиеті 10-сынып
Ойлауды Блум бойынша жіктеу |
Мақсат |
Тапсырма түрі. Түрткілер. |
Нәтиже |
Бағалау |
|||
критерийлер |
дескриптор |
Ұпай |
Жиынтық баға |
||||
Білу |
Төменгі сыныпта Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы алған білімдерін еске түсіру, жаңа сабақпен байланыстыру |
1. Тіл туралы даналық сөздер арқылы топқа бөліну. 2. Дулат Бабатайұлының төменгі 7-9 сыныптарда өтілген өлеңдерінен үзінділер беріліп, ол кімдікі және қалай аталатындығы еске түсіріледі. |
Білімдерін еске түсіреді |
Білім көлемін зерделеу |
Қалыптасқан білімдерін толық көрсетеді |
3 |
|
Қалыптасқан білімдерін көрсетеді |
2 |
||||||
Қалыптасқан білімдерін толық көрсете алмайды |
1 |
||||||
Түсіну |
Оқушылардың алған білімдерін жаңғырту |
Дулат Бабатайұлының өміріне шолу Бейнефильм көру. |
Бейнефильммен танысады |
||||
Қолдану |
Мәнерлеп оқу дағдыларын арттыру |
Поэзия минуты (мәнелеп оқу, суретпен салу) Дулат — ақын № 1 топқа — «Ақжайлау мен Сандықтас» өлеңі № 2 топқа - «Аягөз» өлеңі № 3 топқа - «О, Барақ жас», «Замана» өлеңдері № 4 топқа — «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңі |
Теориялық білімдерін практика барысында пайдалана біледі |
Тапсырманы орындауда алған білімдерін қолдану дағдысын қалыптастыру |
Толық қалыптасқан |
3 |
|
Қалыптасқан |
2 |
||||||
Толық емес |
1 |
||||||
Талдау |
Оқушылардың теориялық алған білімдерін практикада пайдалану, сөздік қорын дамыту. |
Дулат өлеңдерінің тақырыптары № 1 топқа — заман жайы № 2 топқа - қожа-молдаларды сынайды № 3 топқа - келешек жастар № 4 топқа — ел әкімдері |
Білімдерін тапсырмаларды орындату арқылы тексеру |
Білім көлемін зерделеу |
Қалыптасқан білімдерін толық көрсетеді |
3 |
|
Қалыптасқан білімдерін көрсетеді |
2 |
||||||
Қалыптасқан білімдерін толық көрсете алмайды |
1 |
||||||
Жинақтау |
Оқушылардың теориялық алған білімдерін практикада пайдалану. |
Дулат өлеңдерінің ерекшеліктері
|
Өз пікірлерін білдіру. |
Теориялық білімін практикада пайдалану |
Талдау жасады |
3 |
|
Аздаған қате бар |
2 |
||||||
Толық емес |
1 |
||||||
Бағалау |
Ойын жинақтауға дағдыландыру. |
«Ана тілі — асыл қазынам» ойтолғау. (Қазақстан халықтарының тілдер мерекесіне орай) |
Ойын нақты білдіре біледі |
Логикалық ойы |
Креативті |
3 |
|
Ойы жүйелі, тың ой емес |
2 |
||||||
|
Жалпыға ортақ ой |
1 |