Илья Гашек
Должность:Системный редактор
Группа:Команда портала
Страна:Россия
Регион:Москва
Рационал сандарды көбейтуге есептер шығару

Казахстан, Павлодарская область, Майский район, с. Акжар

Акжарская СОШ

Учитель математики

Каиыржанова М.М.

Сабақтың мақсаты:

1.Оқушылардың рационал сандарды көбейту тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеу.

2. Өз бетімен ойлау қабілеттерін арттыру, өз білімдерін тексеріп, бағалауға

дағдыландыру.

3.Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың әдісі: сөздік, практикалық, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, карталар

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: (2 мин)

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: ( 4 мин)

(жұптық өздік тексеру)

Бағалау картасы:

Үй тапсырмасы

Ережелерді білуі

Тақтада жұмыс,

кітаппен жұмыс

Жеке жұмыс

Топтық жұмыс

Оқушылар берілген картаға өз орындаған тапсырмаларына байланысты бағаларын қояды.

№599

1)4/81 2)1/121 3)16/225 4)9/100 5)27/125 6) -343/1000 7)-27/64 8)-8/27

№602

1) -490 2)-49200 3)-167,9 4)0,6 5)-0,08 6) -0,3774

ІІІ. Өткен тақырып бойынша қайталау жүргізу. ( 5 мин)

Тақырыпқа шығу:ережелер құрастыру арқылы.(оң рационал сан мен теріс рационал санның көбейтіндісінің мәні теріс сан болады)(екі теріс рационал санның көбейтіндісі мәні оң санды береді)

  • Теріс санның оң санға көбейтіндісі мәні теріс санды береді.
  • Теріс сандардың көбейтіндісі оң санға тең.
  • Кез келген рационал санның -1-ге көбейтіндісі мәні осы санға қарама-қарсы санға тең.
  • Егер көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді мәні 0-ге тең болады.

Тақтадағы есептерді шығару.

ІV.Бекіту.(25 мин)

Кітаппен жұмыс. (5 мин)

№608.

1)x=-0.46*0.71 2)x=1*(-0.09) 3)x=-1,1*(-5,9) 4)x=-2,6*(-13,4) 5)x=-0,7*(-0,8)

X=-0.3266 x=-0.09 x=6,49 x=34,84 x=0.56

6)x=-1,55*(-9,7)

X=15,035

Сәйкестікті тап: (6 мин)

Оқушыларға интербелсенді тақтада есептер беріледі. Оқушыларға мәндес өрнектерді табу қажет.

18*(-3) 20-74

6*(-7) 20+(-62)

-8*(-1/4)*(-5) -20+10

-7*(-14) -110+208

-9*0 -75+75

80*(-5) -440+40

100*(-0,5) 150-200

-7*(-3) 41+(-20)

¼*(-32) -11+3

-0.25*(-4) -1001+1002

Топтық жұмыс. (8 мин)

Оқушыларға карточкалық тапсырмалар беріледі. Оқушылар шешімін табу арқылы сәйкес санға сәйкес әріптерді тауып, сөз шығарады. Жасырылған сөз «Декарт». Оқушылардан Рене Декарт туралы мағлұмат сұралады?

П: х:2=-4(-8)

Б: х:(-1 ½)=4 (-6)

С: -а/4=9 (-36)

В: -94*(-1) (94)

У: -2*(-14) (28)

М:75*(-1) (-75)

-8

П

-6

Б

-36

С

4,09

Р

-2

Д

94

В

2

Е

28

У

-75

М

-4

Т

-5

А

-5

К

Теріс сандар 17 ғ француз математигі, физигі және философы Рене Декарт (1596-1650) еңбектерінің нәтижесінде қолданысқа енген. Ол теріс және оң сандардың геометриялық түсініктемесін беріп, координаталық түзуді енгізген. (1637 ж.)

Қаңдай сурет жасырылған?

Оқушылар интербелсенді тақтада берілген есеептерді шешу арқылы сәйкес жауапты тауып, жасырылған суретті табады. Жасырылған сурет «табиғат». (6 мин)

25

4

-9/4

2

100

64

27

0

-64

(-5)2=24

-43=-64

-(1 ½)2=-9/4

108-(-9)2=27

4+(-2)=2

-8*(-8)=64

0*(-2)=0

-100*(-1)=100

Тапсырмаларды орындаған соң табиғаттың суреті табылады. Оқушылардан табиғатта теріс, оң сандар ұғымы қайда кездесетінін сұрау.

V.Үй тапсырмасын беру: (1мин)

№613

VI.Қорытынды: (4 мин)

VII.Бағалау. (4 мин)

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности