Казахстан, Актюбинская область, Хромтауский район, г. Хромтау
Школа-гимназия №2
Учитель казахского языка
Сейтмаганбетова Ж.Б.
Мақсаты: Сөйлесім əрекетінің түрлеріне сай оқушыны тілдік білім негізінде түсінікті сөйлеуге, сауатты жазуға үйрету.
Міндеттері:
Білімділік: қарым-қатынас əдебінің қарапайым нормаларын меңгерту;
Дамытушылық: оқушылардың тілдік дағдысы мен білігін дамыту;
Тәрбиелік: оқушыларды үлкендер мен кішілерді құрметтеуге, сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдістері: талдау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, талқылау, ой толғаныс.
Көрнелік: суреттер, тірек-сызба, сөзжұмбақ.
Сабақтың жоспары
№ |
Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық технология элементтері негізінде |
Жұмыс түрлері |
уақыты |
1 |
Пропедевтикалық практика |
Өткенді пысықтау |
5 мин |
2 |
Бағыттау |
Оқушыларға сабақ жоспарын жариялау |
4 мин |
3 |
Пайымдау |
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
10 мин |
4 |
Іс-жүзіндегі практика |
Алғашқы пысықтау |
12 мин |
5 |
Меңгеру практикасы |
Іс-жүзіндегі жаңа тақырыпты меңгеру |
20 мин |
6 |
Сергіту жаттығулары |
Жаттығулар өткізу |
5 мин |
7 |
Өзіндік жұмыс практикасы |
Өз бетімен жұмыс |
20 мин |
8 |
Дербес үй жұмысы практикасы |
Тақырыпты нақты бекіту, қайталау |
10 мин |
9 |
Бағалау |
Оқушыларға баға қою |
4 мин |
Сабақтың барысы
Жұмыс түрі |
Мұғалімнің қызметі |
Оқушының қызметі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ұйымдастыру кезеңі.
|
Оқушылармен амандасу. Көңіл күйін сұрау. -қазақ тілінің әліпбиінде қанша әріп бар? - қазақ тілінің төл дыбыстарын ата? -дауысты және дауыссыз әріптерді ата?
Бүгінгі жаңа тақырыбымыз «Кел, танысайық!», «Сен неше жастасын?", жалпы отбасы туралы. Жарайсындар, балалар!
Атау септігі: Кім? (Кто?) Не? (Что?) деген сұрақтарға жауап береді, жалғауы жоқ.
Оқулықпен жұмыс жасау. Диалог бойынша оқыту. Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды, өздері жауаптарын іздейді, жазады. Сөздерді екі қатарға бөліп жаз: кітап, ата, әже, қалам, әке, торғай, шеше, көбелек, мен, сен. Кім?- Не?- Сұрақтарға жауап бер: Сенің атың кім? Сенің фамилияң кім? Сен неше жастасын? Сен нешінші сыныпта оқисын? Отбасында неше адам бар? Олар кімдер? Ал, балалар тұрайық Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Сол қарай иіліп. Бір отырып, бір тұрып, Бір тұнығып алайық. Оқушылар өз бетімен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап беру: Сенің атан неше жаста? Сенің әкен неше жаста? Сенің анан неше жаста? Сенің інің неше жаста? Сенің қарындасын неше жаста? Төменгі сөздерді дұрыс жазу. Шише, ати, әки, әжи, житы, қалом, мин, сыныб. Оқушылардың еңбегі бойынша бағалау. |
Сәлемдесіп, көңіл күйлерін айтады. - 42 ; - Ә, Ү, Ұ, І, Ө, Ы, Ғ, Қ, Ң, Һ; - дауысты Ә, Ү, Ұ, І, Ө, Ы: дауыссыз Ғ, Қ, Ң, Һ
Оқушылар назар аударып ұқыпты тыңдайды және қосылып отырып қайталайды. Оқушылар кезек бойынша жұппен жұмыс жасайды, диалог әңгімелерді оқиды. Оқушылар ұқыпты орындайды. Оқушылар сүрақтарға жауап береді. Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды . Дәптерден тапсырмаларды орындайды. Оқушылар сүрақтарға жауап береді. Оқушылар сөздерді дұрыс жазады. Шеше, ата, әке, әже, жеті, қалам, мен, сынып. Оқушылар күнделігін береді, баға қойдырады. |
Пәні: қазақ тілі орыс мектебіне Класы: 2 Күні: _________20 ж
Тақырыбы: Менің достарым.
Мақсаты: Іштей оқу және шағын мәтіндерді түсініп оқуды үйрету.
Міндеттері:
Білімділік: оқушыларға сөйлесім əрекетінің түрлерін достарымен күнделікті қарым-қатынас деңгейінде меңгерту.
Дамытушылық: оқушылардың тілдік дағдысы мен білігін дамыту;
Тәрбиелік: достарымен тату-тәтті болуға, бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Әдістері: қарапайым сипаттау.
Көрнелік: кітап, сурет, тірек-сызба.
Сабақтың жоспары
№ |
Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық технология элементтері негізінде |
Жұмыс түрлері |
уақыты |
1 |
Пропедевтикалық практика |
Үй жұмысын тексеру |
7 мин |
2 |
Бағыттау |
Күітілім нәтижесін жариялау |
1 мин |
3 |
Пайымдау |
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
5 мин |
4 |
Іс-жүзіндегі практика |
Жаттықтыру |
6 мин |
5 |
Меңгеру практикасы |
Іс-жүзіндегі жаңа тақырыпты меңгеру |
6 мин |
6 |
Сергіту жаттығулары |
Жаттығулар өткізу |
2 мин |
7 |
Өзіндік жұмыс практикасы |
Өз бетімен жұмыс |
8 мин |
8 |
Дербес үй жұмысы практикасы |
Қайталау, меңгеру. |
8 мин |
9 |
Бағалау |
Оқушыларға баға қою |
2 мин |
Сабақтың барысы
Жұмыс түрі |
Мұғалімнің қызметі |
Оқушының қызметі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ұйымдастыру кезеңі. 1.дұрыс-бұрыс. 2. Ми шабуылы 3.Тірек сызба 4.Ойлан-тап. 5.Жұппен жұмыс. 6.Жаттығулар өткізу 7.Өзіндік жұмыс 8.Өз тірегім 8.Бағалау |
Оқушылармен амандасу, оқу құралдырының дайындығын тексеру. Кұс, үлу, үя, үшақ, ұстел, уш, гул, уй, кун, жулдыз.
Берілген әріптерден сөздер құрастыру тапсырылады
Күшті
А қ ы л д ы
Көңілді Динара кі.....п оқы! Жазира б.. биле! Арсен жүг…р! Әділ-… бала. Ол көп ертегі оқиды. Ерасыл-…бала. Ол жақсы билейді. Мақсат-…бала. Ол жақсы жүгіреді. Сен не істейсің? - Мен кітап оқимын. ------------------------ билеймін. ------------------------ жүгіремін. Орнымыздан тұрайық, Белімізді жазайық. Жоғары-төмен қарайық, Солға-солға түзу түр. Оңға-оңға түзу түр, Алға қарай бір адым. Артқа қарай бір адым. Бойымызға күш жинап, Бір дем алайық. Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды, өздері жауаптарын іздейді жазады. «Г» және «Ғ» әрпі бар сөздерді суретке қарап табу. Оқушылардың еңбегі бойынша бағалау. |
Сәлемдесіп, оқу құралдыры дайындығын көрсету. Оқушылар дұрыс-бұрысын айтады. Оқушылар аталған адамдар кім екенің айтады.
Оқушылар берілген кесте бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылар ойланып сөйлемді дұрыс құрастырып оқиды. Оқушылар ұқыпты орындайды. Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды . Дәптеріне тапсырмаларды орындайды. Оқушылар сөздерді дұрыс атап табады. Оқушылар күнделігін береді, баға қойдырады. |
Сабақтың жоспары
Пәні: қазақ тілі орыс мектебіне Класы: 2 Күні: _________20 ж
Тақырыбы: Кел, текше ойнайық!
Мақсаты: Оқушылардың тілдік білімдерін шығармашылықпен пайдалануға үйрету.
Міндеттері:
Білімділік: Оқушылардың қазақ тілінде сөйлеу мәнерін, мәдениетін түсіндіру, білімдерін жетілдіру.
Дамытушылық: Сөздік қорын, тіл байлықтарын, сөйлеу тілін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Әдістері: түсіндіру, жаздыру, диалог- сұрақ.
Көрнелік: оқулық, сурет.
Сабақтың жоспары
№ |
Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық технология элементтері негізінде |
Жұмыс түрлері |
уақыты |
1 |
Пропедевтикалық практика |
Өткен сабақты пысықтау. |
7 мин |
2 |
Бағыттау |
Оқушыларға сабақ нәтижесін күтілімін жариялау |
1 мин |
3 |
Пайымдау |
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
5 мин |
4 |
Іс-жүзіндегі практика |
Алғашқы пысықтау |
6 мин |
5 |
Меңгеру практикасы |
Іс-жүзіндегі жаңа тақырыпты меңгеру |
6 мин |
6 |
Сергіту жаттығулары |
Жаттығулар өткізу |
2 мин |
7 |
Өзіндік жұмыс практикасы |
Өз бетімен жұмыс |
8 мин |
8 |
Дербес үй жұмысы практикасы |
Тақырыпты нақты бекіту, қайталау |
8 мин |
9 |
Бағалау |
Оқушыларға баға қою |
2 мин |
Сабақтың барысы
Жұмыс түрі |
Мұғалімнің қызметі |
Оқушының қызметі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ұйымдастыру кезеңі. 1. таза тақта. 2.не және қалай? 3.өз бетімен меңгеру. 4.Оқыту ойындары. 5.Ізденіс әдісі 6.Жаттығулар өткізу 7.Өзіндік жұмыс 8.Сырттан тыс шығу 9.Бағалау |
Оқушылармен амандасу, оқу құралдырының дайындығын тексеру. Тақтаға үш сөздерді жазып, сүрту. Ұшақ, ағаштан, жасалған. Балалар! -ұшақ неден жасалған? -машина неден жасалған? -қонжық неден жасалған? Текшені алып ойын ойнау. Амалия, лақтыр! Неше? Үш. Кім жеңді: Мен жеңдім. Сен жеңілдің. Қайта бастайық! Бүгінгі жаңа тақырыбымыз «Кел, текше ойнайық!» - «Пойдем пойграем в кубик!» …лақтырдым …лақтырдың Мен …лақтырды .. жеңдім Сен Сіз …жеңдің … жеңдіңіз Ол …лақтырдыңыз …жеңді 10-он, 20-жиырма, 30-отыз, 40-қырық, 50-елу, 60-алпыс, 70-жетпіс, 80-сексен, 90-тоқсан, 100-жүз. Кесте бойынша сөйлеу тапсырылады.
Ал, балалар тұрайық Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Сол қарай иіліп. Бір отырып, бір тұрып, Бір тұнығып алайық. №1 жазу дәптердегі тапсырмаларды орындау тапсырылады. Төменгі сөздерді қазақ тіліне аудару тапсырылады. Тяжелый, легкий, твердый, мягкий, чистый, грязный. Оқушылардың еңбегі бойынша бағалау. 69 бет № 6 үй тапсырмасы. Оқу. Үлгі бойынша сөйлеу. |
Сәлемдесіп, оқу құралдыры дайындығын көрсету. Оқушылар тақтаға жазған сөздерді естеріне сақтап дәптерлеріне жазады. -ұшақ ағаштан жасалған. -машина темірден жасалған. -қонжық матадан жасалған. Оқушылар мұғаліммен ойын ойнап сөздерді естеріне сақтайды. Оқушылар тапсырманы толықтырып оқиды. Мен лақтырдым. Мен жеңдім. Сен лақтырдың. Сен жеңдің. Сіз лақтырдыңыз. Сіз жеңдіңіз. Ол лақтырды. Ол жеңді. Оқушылар санап үйренеді, бәрі қосылып оқиды. Оқушылар кесте бойынша оқиды және есте сақтайды. Оқушылар сергіту жаттығуын жасайды . Дәптердегі тапсырмаларды орындайды. Оқушылар тапсырмаларды ұқыпты орындайды. Оқушылар күнделігін береді, баға қойдырады. |
Сабақтың жоспары
Пәні: қазақ тілі орыс мектебіне Класы: 2 Күні: _________20 ж
Тақырыбы: Сен қайда барасың?
Мақсаты: Оқушылардың қазақ тіліне қызығушылығын дамыту.
Міндеттері:
Білімділік: Оқушылардың қазақ тілінде сөйлеу мәнерін, мәдениетін түсіндіру, білімдерін жетілдіру.
Дамытушылық: Сөздік қорын, тіл байлықтарын, сөйлеу тілін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Әдістері: диалог- сұрақ
Көрнелік: оқулық, сурет.
Сабақтың жоспары
№ |
Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық технология элементтері негізінде |
Жұмыс түрлері |
уақыты |
1 |
Пропедевтикалық практика |
Өткен сабақты пысықтау. |
7 мин |
2 |
Бағыттау |
Оқушыларға сабақ нәтижесін күтілімін жариялау |
1 мин |
3 |
Пайымдау |
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
5 мин |
4 |
Іс-жүзіндегі практика |
Алғашқы пысықтау |
6 мин |
5 |
Меңгеру практикасы |
Іс-жүзіндегі жаңа тақырыпты меңгеру |
6 мин |
6 |
Сергіту жаттығулары |
Жаттығулар өткізу |
2 мин |
7 |
Өзіндік жұмыс практикасы |
Өз бетімен жұмыс |
8 мин |
8 |
Дербес үй жұмысы практикасы |
Тақырыпты нақты бекіту, қайталау |
8 мин |
9 |
Бағалау |
Оқушыларға баға қою |
2 мин |
Сабақтың барысы
Жұмыс түрі |
Мұғалімнің қызметі |
Оқушының қызметі |
Сабақ ұйымдастыру кезеңі. 1. сөздік диктант 2.не және қалай? 3.өз бетімен меңгеру. 4.Оқыту ойындары. 5.Ізденіс әдісі 6.Жаттығулар өткізу 7.Өзіндік жұмыс 8.Сырттан тыс шығу 9.Бағалау |
Оқушылармен амандасу, оқу құралдырының дайындығын тексеру. Бүгін, демалыс, күн, дүкен, саябақ, мектеп, көл, тау. +ға +ге +қа +ге +ға +ге Оқулық бойынша 1 тапсырмада берілген тапсырманы орындайды. Кесте бойынша барлық оқушылар оқуды тапсырылады. тауға көлге Мен демалыс күні саябаққа барамын дүкенге театрға туған күнге 4 тапсырманы ауызша орындау тапсырылады. Ал, балалар тұрайық Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Сол қарай иіліп. Бір отырып, бір тұрып, Бір тұнығып алайық. №2 жазу дәптердегі тапсырмаларды орындау тапсырылады. Төменгі жіктеуді орындайды. … барамын …барасың …барасыз …барады. Оқушылардың еңбегі бойынша бағалау. Үй тапсырмалар 5-тапсырма 75 бет беріледі. |
Сәлемдесіп, оқу құралдыры дайындығын көрсету. Оқушылар ұқыпты тындап дәптерлеріне жазады. Оқушылар суретке қарап толықтырып айтады қайда баратынын. Мен тауға барамын. Мен көлге барамын. Мен саябаққа барамын. Мен дүкенге барамын. Мен театрға барамын. Мен туған күнге барамын. Оқушылар сурет бойынша оқиды. Оқушылар оқиды. Оқушылар мұғалімнің сонынан кесте бойынша оқиды. Оқушылар тапсырмаларды орындайды. Оқушылар сергіту жұмысын жасайды. Дәптердегі тапсырмаларды орындайды. Оқушылар тапсырмаларды ұқыпты орындайды. Мен барамын Сен барасың Сіз барасыз Ол барады. Оқушылар күнделігін береді, баға қойдырады. |