Казахстан, Южно-Казахстанская область, г. Шымкент
Школа-гимназия №107 им. Юсуфа Сареми
Учитель начальных классов
Шаниязова Клара Инагамжановна
Сабақ мақсаты: Жануарлардың әртүрлілігі, пайдасы туралы қарапайым түсініктерін тереңдетіп, олардың алуан түрлі екеніннің белгілеріне қарай айжырата білуге, түрін анықтауға үйрету.
- Ойлау, сөйлеу, есте сақтау қабілеттерін дамыту, қоршаған орта туралы ұғымдарын жетілдіру,сөздік қорын молайту;
-ана табиғатқа деген махабатын ояту, жануарларды сүюге, қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: сюжетті суреттер, жануарлардың макеті, сөзжұмбақ, ҚР Қызыл кітабы,тірек сызбалар, семантикалық карта, проектр.
Сабақ өту әдісі: иллюстрациялық баяндау, топтастыру, сұрақ-жауап.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру: Оқушыларды сабаққа керекті оқу-құралдарын дайындату, түгендеу;
психологиялық дайындау:
Мұғалім: Қара достым, жан-жаққа,
Дайынсың ба сабаққа,
Орнындама қараңдар,
Кітап, дәптер, қаламдар.
Оқушылар: Қарадық біз жан-жаққа,
Дайындықты көрейік.
Орнында тұр барлығы,
Сабақты бастай берейік.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: өсімдіктер бөлімі және өсімдіктердің Қызыл кітабы жайлы алған білімдерін пысықтау.
- Табиғат дегеніміз не?
- Табиғат нешеге бөлінеді?
- Тірі табиғатқа нелер жатады?
- Өсімдіктерді неге тірі ағза деп атаймыз?
- Қызыл кітап дегеніміз не?
- Қызыл кітапқа енгізілген қандай өсімдіктерді білесіңдер?
-
ІІІ.Жаңа сабақ: Жаңа сабақты сөзжұмбақ арқылы бастау.
ж |
е |
м |
і |
с |
|||||||||||||||||||||||||||
т |
а |
м |
ы |
р |
|||||||||||||||||||||||||||
е |
м |
е |
н |
||||||||||||||||||||||||||||
а |
у |
а |
|||||||||||||||||||||||||||||
т |
о |
п |
ы |
р |
а |
қ |
|||||||||||||||||||||||||
д |
е |
р |
м |
е |
н |
е |
|||||||||||||||||||||||||
қ |
ы |
з |
ғ |
а |
л |
д |
а |
қ |
|||||||||||||||||||||||
к |
а |
|
р |
т |
о |
п |
|||||||||||||||||||||||||
ш |
ы |
р |
ш |
а |
|||||||||||||||||||||||||||
Сөзжұмбақташыққан «Жануарлар» сөзін оқушыларға оқыту арқылы жаңа сабақ тақырыбын хабарлау.
Ой қозғау.
Тақырыпқа сай жұмбақтар шешу.
Көлді де мекен етеді. (бақа)
Бақа қай топқа жатады?(қосмекенді)
Көрген адам өте қорқар.(жылан)
-Жануарлар неше топқа бөлінеді?
-әр топқа мысал келтіру.
Топтық жұмыс. 2мин.
Топтастыру стратегиясын пайдаланып, жануарларды топтарға бөлу.
жануарлар ржануарлар |
Жорғалаушы |
құстар |
сүтқоректі |
қосмекенді |
бунақденелі |
балықтар |
Жануарлардың әр тобына мысал келтіру, суретін көрсете отырып олардың пайдасы жайлы әігімелеу. Мысалы: Қой-үй жануары, сүтқоректілер тобына жатады, өсімдіктермен қоректенеді, еті, терісі, майы пайдалы. Барыс- жыртқыш, жабайы аң,ол сүтқоректілер тобына жатады, етпен яғни өзінен кішкентай жануарларды жеп қоректенеді т.б.
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтан мәтінді оқыту.5мин
Мысық, ит, түлкі сияқты аңдарды (тышқандарды,қояндарды т.б.) құстарды аулап, ұстап жейтін жануарларды жыртқыш жануарлар дейді.
Ал жылқы, қой, сиыр, тиін, қоян,аю сияқты жануарлар әр түрлі өсімдіктермен (шөп сабағы, жапырағы, жемісі, жидегі, т.б.) қоректенетіндіктен өсімдікқоректілер деп атайды.
Кірпі, борсық сияқты жәндіктерді сүйіп жейтіндер- жәндікқоректілер деп атайды.
Топпен жұмыс:
1-топ :құстар
2-топ: сүтқоректілер
3-топ:бунақденелілер.
құстар |
Бунақден елілер |
Сүтқорект і лер |
Топтық жұмыс. Сәйкестендіру
Суретпен жұмыс жүргізу. Суреттегі жануарлардың қайсыысы қайда тұратынын анықтап дәптерлеріне жаздыру.
Жануарлар Тұрақ атаулары
Аю Ұя
Жылқы Ін
Ара тауық қора
Әтеш апан
Түлкі ара ұясы
Шымшық ат қора
Сөздік: 2мин. Дәптерлеріне жаздыру.
кәрез-ара ұясы
Апан- аюдың үйі
Ін- түлкінің үйі
Ұя- құстың ұясы
IV. Сабақты пысықтау: Семантикалық картамен жұмыс жүргізу арқылы оқушылардың білімдерін тиянақтау, сұрақ-жауаптар арқылы білімдерін пысықтау.
түрлері |
атауы |
Қай топқа жатады? |
Мекендейтін орны |
пайдасы |
сиыр |
сүтқоректі |
үйде |
Еті, сүті,терісі |
|
тауық |
құс |
үйде |
Мамығы,еті, жұмыртқасы. |
|
ара |
бунақденелі |
Далаларда, гүлзарда |
Бал жинайды |
Сен білесіңбе?
1. Жолбарыстың тоны жол-жол,
Ал, терісінің түсі қандай болады?
2. Керіктің алды аяғы ұзын ба,
Әлде артқы аяғы ұзын ба
3. Пингвин жануарлардың қай тобына жатады?
4. Қай жануар көзін ашып ұйықтайды?
5. Түйенің өркеше неден тұрады?
V.Үйге тапсырма: 80-82 беттерді оқу, қосмекенді, жорғалаушы, балықтар тобына кіретін жануарларды жазу, сурет салу.
VI. Бағалау: Жинаған бонустарына қарай бағалау.