Мұғалім |
Самиева Балкенже Онгарбековна БҚО Шынгырлау ауданы Л.Қылышев атындағы Шилі орта жалпы білім беретін мектебі
|
||||
Пәні: |
Дүниетану |
||||
Тақырыбы: |
«Туыстық қатынастар» |
||||
Класс |
4 |
||||
Мақсаты: |
Оқушыларға туыстық қатынастар туралы білімдерін кеңейту. |
||||
Міндеттері: |
-Отбасы мен туысқандар арасында өзара туыстық қатынастар туралы түсініктерін қалыптастыру. -Туған-туыс, жақындарын жақсы көруге, сыйлауға тәрбиелеу. |
||||
Нәтижесі: |
*Отбасы мен туысқандар арасындағы өзара туыстық қатынастар туралы түсініктері қалыптасады. *Туған- туыс, жақындарын жақсы көру, сыйлау сияқты қасиеттерді біледі. |
||||
Сабақтың кезеңдері, модульдер |
Мұғалімнің әрекеті |
Тапсырма мазмұны |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
І.Кіріспе М: ББменБА жаңа тәсілдер (2 мин) |
1.Амандасу; 2.Оқушыларды түгендеу; 3.Хормен төрт жолды өлеңнен бастату
|
Ата- ананы тыңдайық, Айтқанынан шықпайық, Ал, достарды қолдайық, Қиын шақта қорғайық. |
Амандасады.
Өлең жолдарын хормен айтады. |
Ынталандыру |
|
Ә: топқа бөлу. (2 мин) М: ББ үшін бағалау мен оқу үшін бағалау
М: Білім берудегі басқару және көшбасшылық |
Оқушыларды ортаға шеңбер құру арқылы үш топқа бөлу.
Бағалау критерийлермен таныстыру |
Келген қонақтарға әртүрлі суреттер салынған стикерлер үлестіріледі. Оқушылар өздері таңдаған суреттерді алып, сәйкесінше топқа бөлінеді.
Критерийлер жазылған бағалау парақтарын топтарға үлестіру, топ басшысы тағайындалады. |
Таңдалған суреттер «Жәрдемші» тобы
«Көмекші» тобы
«Қамқоршы» тобы
|
Ынталандыру |
Жүрек, қол, күлімдеген адам бейнесі салынған стикерлер |
ІІ. Тұсаукесер (7 мин) М:СТО үйрету
М: Білім берудегі басқару және көшбасшылық
М: ББ-де АКТ-ны пайдалану Интербелсенді тақта
Ә: Сұрақ-жауап.
|
Өтілген тақырыпқа қатысты «Ой қозғау» тапсырмасын орындау |
Өтілген тақырыптар бойынша 15 қайталау сұрақтары қойылады. Кездейсоқ ретпен сұрақтардың нөмірі таңдалып, сұрақтары көрінеді. Оқушы жауабы мен дұрыс жауап салыстырылып тексеріледі. Слайд 1.Отбасына кімдер жатады?
2.«Отбасы» туралы қандай мақал білесің? 3. Дүниеде не тәтті? 4. Дүниеде не қатты?
5. Дүниеде не жұмсақ?
6. Дүниеде кім жақын?
7. Не қымбат?
8. Ұл мен қызды жасына қарай қалай атайды? 9. Отбасының әдет-ғұрпын айт.
10. Неке дегенді қалай түсінесіңдер?
11. Отбасы адамдары бір-біріне кім болады? |
«Ой қозғау» тапсырмасы бойынша оқушылар бір-біріне сілтеу арқылы сұрақтарға жауап береді.
Ата, әже, әке, ана, апа, аға, іні, қарындас.
Ананың сүті тәтті. Атаның жүрегі қатты. Ананың алақаны жұмсақ. Тату болса, ағайын жақын. Ақылшың болса, апайың жақын. Алдыңа тартақан, адал асың, Қимас жақын қарындасың. Алтын ұя Отан қымбат, Құт береке атаң қымбат Аймалайтын анаң қымбат, Бәрінен де ар мен ұят қымбат. Қарындас, сіңілі, апа, іні, аға. Үлкенді сыйлау, айтқан ақылды тыңдау, үлкендер- кішіге ақылшы, кішіге -көмекші. Сүйіп қосылған адамның ерікті одағы. Туыстар |
Топта бір оқушы тағайындалып, бағалау парақтары бойнша барлық топ мүшелерін бағалап отырады. |
PowerPoint бағдарламасында әзірленген қосымша. Интербелсенді тақтада көрсету. |
ІІІ. Негізгі бөлімі Мағынаны тану (2 мин)
Ә: Түсіндіру, әңгімелесу
М: ББ-де АКТ-ны пайдалану
(5 мин)
М:СТО үйрету (2 мин) |
*Оқушыларға сабақтың мақсатын хабарлау. Дәптерлеріне жаздыру.
|