Україна, м. Черкаси
ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу №5 ”Червона гвоздика”
Вихователь
Величко Оксана Василівна
Мета:вчити дітей правилам енергозбереження; вчити слухати літературний твір, емоційно реагувати на нього; відповідати на запитання за змістом твору; формувати розуміння причин та наслідків необачної поведінки під час ігор; вчити усвідомлювати те, що небезпека криється не в самих електричних приладах, а в невмілому користуванні ними,закріпити в активному словнику слова — назви побутових електроприладів українською мовою (чайник, праска, телевізор, пральна машина, пилосос, холодильник, комп’ютер), небезпека, правило, економія; виховувати бажання економити електроенергію; виховувати інтерес до навколишнього середовища, обережне ставлення до електричних приладів.
Матеріал: інтерпретація на українську народну казку «Зайчикова хатка», ілюстрації до казки; слайди електроприладів найближчого оточення; ілюстрації про економне використання електроенергії; іграшковий зайчик; ноутбук.
Хід заняття
Організаційний момент
Вихователь: Я усіх дітей гукаю,
Та до себе закликаю!
Будемо ми разом грати,
Заняття час вже почати.
- Малята, до нас сьогодні завітав у гості Зайчик-пустунчик, давайте привітаємося з ним.
Діти: Добрий день, Зайчику.
Зайчик: Добрий день, малята. Я прийшов до вас у гості і хочу вам розповісти історію, як лисичка захотіла жити в моїй хатці, а що б нічого не забути я записав її в книжку і зараз вихователь вам її прочитає.
Вихователь читає інтерпретацію на українську народну казку « Зайчикова хатка»
«Жили собі лисиця та заєць. У зайчика була хатка дерев'яна: і була підключена до зайчикової хатки електроенергія . В тій хатинці він міг книжечка читати; і був у зайчика телевізор, щоб мультики дивитися; і був у зайчика холодильник, щоб їжу зберігати;і був у нього пилосос, щоб в хатинці прибирати; і була у зайчика праска,щоб одяг прасувати . А у лисички хатка була крижана — нічого в неї не було. От одного вечора сиділа лисичка біля віконечка і дивилася,як зайчик при електричному світлі казочку читав, та так сумно їй стало. І вирішила лисичка сама оселитися у зайчиковій хатинці.
Дочекалася лисичка коли прийшла весна. Лисиччина хатка розтанула, а зайчикова стоїть як і стояла. От лисичка і каже до зайчика:
— Пусти мене, зайчику, у свою хатку переночувати,та мультфільми з тобою подивитися. Бо мені ніде жити.
Пожалів зайчик та й пустив її. А вона взяла та й вигнала зайчика.
Захотіла лисичка включити телевізор, мультфільми подивитися, але не знає як .
Тоді вирішила лисичка включити праску, щоб платтячко своє відпрасувати. Та не знала, як нею користуватися: торкнулася ненароком гарячої праски і обпекла лапки.
А зайчатко, цим часом, іде бідолашний плаче, що аж дороги за сльозами не бачить.
Аж тут іде ведмідь.
— Чого це ти плачеш? — питає у зайчика.
— А як же мені не плакати, коли мене лисиця із хатки вигнала? А у мене хатинка була дерев’яна, і було у мене світло, і телевізор, і холодильник і пилосос, а зараз нічого не має, все лисичка собі забрала.
— Не плач, я тобі допоможу.
Зрадів наш зайчик. Пішли вони з ведмедем до хатки. Як загарчить ведмідь:
— Ану, лисичко, геть із зайчикової хатки!
А лисиця йому з печі:
— Як вискочу, як вистрибну, полетить твоє хутро!
Злякався ведмідь і втік. Сидить зайчик під кущем і гірко плаче. Аж тут іде півник Золотий Гребінець, на плечі косу несе.
— Чого плачеш? — питає.
— А як же мені не плакати, коли мене лисичка з хатки вигнала? А у мене хатинка була дерев’яна, і було у мене світло, і телевізор, і холодильник і пилосос, а зараз нічого не має, все лисичка собі забрала.
— Пішли, я тобі поможу.
— Та де тобі! Ведмідь гнав, не вигнав і ти не виженеш.
— А я тобі кажу, ходім.
Ось прийшли вони до хатинки. Півник як закукурікає:
— Ку-ку-рі-ку! На плечі косу несу! Іду до хатки лисичку виганяти!
Злякалася лисичка та й каже:
— Іду, іду, ось уже взуваюся!
А півник знову:
— Іду до хатки лисичку виганяти. На плечі косу несу!
Півник постукав у віконечко, а лисичка як вискочить, як дремене. Подякував зайчик півникові Золотому Гребінцю і сказав:
— Як хочеш, будемо разом жити.
Зайшли вони до хатинки, а лисичка забула праску виключити з розетки, та й побачили, що праска загорілася, викликали півник із зайчиком лісових пожежників за номером «101», приїхали пожежники погасили пожежу.
Подякували їм зайчик з півником, і стали разом жити-поживати і добра наживати: казки при світлі читати та мультики по телевізору дивитися.»
Бесіда за змістом казки
Вихователь: Хто головні герої казки? Про що йдеться у казці? В якій хатинці жив зайчик? А в якій лисичка? Що було у зайчика в хатці, а що у лисички?
Щось малеча зажурилась, мабуть, трішечки втомилась.
Що робити? Що робити?Треба трішки відпочити.
Фізкультхвилинка:
Забавлялись зайченята, (встають, руки піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі, повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці).
Вихователь: Малята, зайчик приніс нам не тільки казочку, а й загадки про електроприлади.
Логічна гра «Загадки від Зайчика»
Плаває по морю чайка.
Як зупиниш — горе,
Зробить дірку в морі (праска).
А в хатинці повно сонця (лампочка).
Одна рука й та на спині (електрочайник).
У вікні — щодня кіно(телевізор).
Там живе — ховається морозище — дід.
У його квартирі повно є завжди
Різної, хорошої й свіжої їди (холодильник).
Пил він споживає, про чистоту дбає (пилосос).
Відгадки дітей супроводжуються слайдами з зображеннями електроприладів: з декількох запропонованих варіантів діти підбирають те зображення, що підходить.
Вихователь: Чи можна гратися такими предметами? (Ні, тому що це — не іграшки, а електроприлади. Дітям не можна вмикати їх без дорослих, тим більше, гратися ними, бо може вдарити струмом).І щоб не трапилось біди, вам всім потрібно запам'ятати декілька правил:
1. Не вмикати самим, без дорослих, ніякі електроприлади.
2. Не пхати сторонні предмети в розетку.
3. Не підходити до обірваного або оголеного проводу і не торкатися його.
Вихователь: Потрібно економити та заощаджувати електроенергію для того, щоб електричний струм безперервно слугував людям. А як ми можемо заощаджувати електроенергії?
Діти разом з вихователем складають прості правила економії електроенергії:
1.Завжди вимикати світло, виходячи з кімнати.
2.Без потреби не вмикати електроприлади.
4.Вдень не вмикати світло.
7.Довго не дивитися телевізор.
Вихователь:. Справді, дотримуючись цих правил Зайчик та Півник збережуть електроенергію.
Зайчик дякує дітям за цікаве заняття і йде.
Вихователь:Ось скінчилась наша гра.
Все, прощатись нам пора.
Будемо завтра зустрічатись,
В нові ігри будемо гратись.