Карасаева Райгуль Кулкайровна
учитель математики и информатики,
Областная санаторная школа-интернат №4
город Атырау, Казахстан
Атырау қаласы
№4 облыстық арнаулы шипажай мектеп-интернатының
математика және информатика пән мұғалімі
Қарасаева Райгүл Құлқайырқызы
Сабақтың тақырыбы: Қиылысқан түзулер. Вертикаль бұрыштар
Сыныбы: 6 «а»
Пәні:математика
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қиылысатын екі түзудің бір ғана ортақ нүктесі болатындығын, вертикаль бұрыштардың өзара теңдігін түсіндіру.
Дамытушылық: Түзулердің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың градустық өлшемдерін табуды меңгерту.
Тәрбиелік: Вертикаль бұрыштардың градустық өлшемдерін интерактивті тақтада өлшей білуге үйрету. Оқушыларды патриоттыққа баулу, ел тарихын білуге, елімізді өркендету үшін білімді ұрпақ болуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, есептер шығару.
Сабақтың типі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың түрі: Жаңа- аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, сызғыш, слайдтар, парақшалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
а) Оқушыларды түгендеу
б) Сабаққа назар аударту
ІІ. Шаттық шеңбері
Амандасу
Күннің көзі ашылып,
Күннен шуақ шашылып,
Құтты қонақ келіпті,
Төріме міне еніпті.
Амандасу үлкенге
Тәрбиенің басы ғой,
«Сәлем дейік үлкенге,»
Сәлеметсіздер ме!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
№ №1103 Координаталық түзуді пайдаланып, берілген сан аралықтарының бірігуін табыңдар:
Сан аралығы |
(-6; 0) және (8; 13) |
[-10;1]және [-4;7] |
(6; + ) және (9; + ) |
(- ; 3) және [5;+ ) |
сан аралықтарының бірігуі |
- -6<х<13 интервал |
[-4;1] U кесінді -10≤х≤7 |
(9; + ) U интервал 6<x 9<x |
- 3>x интервал 5<x жарты интервал |
ІІІ. Психолгиялық жатты ғу “Жылдамдық”
Мақсаты: Оқушылардың жылдамдық реакциясын дамыту
Cөздер жиынтығы
Ес, сезім, анықтау, білек, емен, адамгершілік, кітап, үлкен, білім, екі
С е н і м д і л і к
Қанатты сөздер
Самуэль Джонсон
2. Бойымыздағы сенімділік, өзгелерге де сеніммен қарауға көмектеседі.
Франсуа де Ларошфуко.
ІҮ. Мағынаны тану (жаңа сабақ) Жаңа сабақты меңгерту
«Кір жаю» стратегиясы
Оқушыларға қыс киімдерімен көктем мезгілдерінің киімдерін тарату, өз таңдаған киімдер арқылы сыныпты екі топқа бөлу, І топ Қиылысқан түзулер, ІІ топ Вертикаль бұрыштар,
Тапсырма: Оқушыларға топтың атына байланысты сурет беру. Бұрыннан таныс сөз түзу мен бұрыш деген не? Олардың қандай түрлері бар? Суретке қарап жаңа тақырыптың ережесін шығару.
Ү.Тақырыптық түйінді сөздер
Түзу — шексіз фигура.
Қиылысқан екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады
Бір бұрыштың қабырғаларының әрқайсысы, екінші бұрыштың қабырғаларының созындысы болатын екі бұрыш вертикаль бұрыштар деп аталады.
пен - вертикаль бұрыштар; пен - вертикаль бұрыштар
Вертикаль бұрыштар өзара тең.
ҮІ. “Шеберлікті шыңдау” әр түрлі техника құралдарымен және бағдарласалармен
шығармашылық жұмыс. Есептер шығару
ҮІІ. Жанды фото суреттер
1) Вертикаль бұрыштарды тауып, Paint графиктік редакторында орында.
Жауабы: 40,60,80
3)Интербелсенді тақтамен жұмыс №119
Жауабы:
ҮІІІ. Сематикалық карта. Градусын тап
Тапсырмалар |
25 |
35 |
40 |
80 |
<1 |
+ |
|||
<2 |
+ |
|||
<3 |
+ |
|||
<4 |
+ |
|||
<5 |
+ |
|||
<6 |
+ |
|||
<7 |
+ |
|||
<8 |
+ |
ІХ.Сергіту сәті
Қол саусақтарын тек санау үшін ғана емес, сонымен бірге көбейту үшін де пайдалануға болады. Осы айлалы әрекетті 9-ға көбейтуға қолданып көр.
Қолдарыңды алдыңа қой да, сол жақтан қарай санай баста. Қайсібір санды тоғызға көбейту үшін тиісті саусағыңды бүк.
Мысалы, 7-ні 9-ға көбейту үшін жетінші саусағыңды бүк. Енді сол жақта 6 саусақ және оң жақта 3 саусақ қалды, демек, жауабы 63 болды. (9-ды 5-ке көбейткенде 45 саны шығады.)
Х.Кім шапшаң?
ХІ. Математикалық бұлттар
ХІІ. Оқушыларға сауалнама беріліп, жаңа сабақтан алған білімдерін тексеру
ХІІІ. Қиылысатын түзулер және бұрыштар бейнебаянын көрсету
ХІҮ. Сөзжұмбақ (Миға шабуыл)
т |
ү |
з |
у |
||||||||||
с |
ә |
у |
л |
е |
|||||||||
п |
е |
р |
п |
е |
н |
д |
и |
у |
л |
я |
р |
ь |
|
п |
а |
р |
а |
л |
л |
е |
л |
ь |
|||||
б |
ө |
л |
у |
||||||||||
с |
е |
г |
і |
з |
|||||||||
т |
і |
к |
|||||||||||
а |
з |
а |
й |
т |
у |
ХҮ. «Тоқсан ауыз сөздің, тобықтай түйіні»
Енді бәріміз ән айтқанды жақсы көреміз, ендеше кішкене рухани демалып, бәріміз бірге Бекболат Тілеуханның сөзіне жазылған «Елім менің» әнін Қазақстан эстрада жұлдыздарымен бірге орындайық.
ХҮІ. Үйге тапсырма Шығармашылық есеп
1800 - тың барлық бөлгіштерін тауып, олардан вертикаль бұрыштар сызыңдар.
ХҮІІ. Аффирмация
Оқушыларға жасқсы тәтті тілектер жазып, конфеттер мен бүгінгі сабақтан естеліктер ретінде «С» және « П » әріпімен басталатын математикалық атаулар жаднама тарату.
ХҮІІІ. Оқушыларды бағалау