Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Абай «Жазғытұры» - сабақ жоспары

Кабдуллина Динара Сериковна,

Бастауыш сынып мұғалімі

Ақсу қаласының №2 жалпы орта білім беру мектебі

Ақсу қаласы,Павлодар облысы,Қазақстан Республикасы

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Сабақтың мақсаты: - Оқушыларға Абай өмірі, шығармалары туралы түсінік бере отырып, өлеңнің мазмұнын ұғындыру. Көктем мезгілінің ерекшеліктерін түсіндіру.

-Тілін дамыту, өлеңді мәнерлеп оқуға баули отырып, жүйелі баяндай білуге үйрету

-Табиғатты сүюге оны қорғау білуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: слайд, видеопроектор.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,топпен жұмыс.

Сабақтың барысы Ұйымдастыру

Өткен сабақты қорытындылау

Психологиялық ахуал

Психологиялық дайындық

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту

Үй жұмысын қайталау.

-Үй жұмысыны не берілді?

-«Әке тәлімі» Ж.Кәрменов 10-минут оқып, мәтінді қайталау.

-Кезектесіп, тізбектеп мәтіннің мазмұнын сұрау(сұрақ-жауап)

-Бұл мәтінді қай тараудан біз сіздермен өттік?

-«Жақсыдан үйрен» тарауында сендер қандай ақындардың өмірбаянымен, шығармашылығымен таныс бодыңыздар?

-Бұл тарауда ақындар өз шығармашылығында сіздерді неге үйретеді, неге баулиды?

(жақсы қасиеттерге үйретеді, жаман әдеттерден аулақ болуға, үлкенге көмектесуге, кішіге ізет болуға,өз қамын ғана олмамай, басқалардың да қамын ойлауғ)

Жаңа сабақ.

Жаңа сабақты бастамас ұрын, алдындарындағы 1 үлестірмелі қағазға көз салайық.

-Суретте не бейнеленген?( сиыр мен бұзау, ағаштың бүршік тері, қар ериді)

-Ал бұл барлығы табиғаттың қай жыл мезгілінде болады?(көктем)

-бүгін бізі сіздермен жаңа тарауды бастаймыз «Масатыдай құлыпарар жердің жүзі»( көктем мезгілінің табиғатьағы өзгерістер, барлық жан-жануарлар оянды, жер көгереді, көгелдану)

2-үлестірмелі қағазға назар аударайық .Кімнің портреті, кімнің суреті?(Абай Құнанабаев)

Автор А.Құнанбаев туралы мәлімет.

заман суреткері

аудармашы

-Кім тағы Абай ата туралы біледі?(Әжесі -Зере, әкесі -Құнанбай, ең сүйікті ұлы- Әбіш)

-Ал, сендер Абай Құнанбаевты4 қандай шығармашылығымен таныс болдыңыздар. «Адам болам десеңіз», «Күз», «Қыс»7

«Күз» және «Қыс» өлеңдерін 1 шұмақтан балаларға мәнерлеп жатқа айтқызу.

-Бүгін біз сендермен Абай атаның «Жазғытұры» өлеңімен танысамыз.

Абайдың заманында «көктем» cөзi болмаған. Сондықтан «жазғытұры» деген сөзді пайдаланған.
Ал «көктем» деген сөз жыл мезгілі ретінде XX ғасырдың. 40 - 50 жылдарында пайда болған.
«Көктем» — «көктеу», «көктеме» деген сөзден шыққан.Яғни «көгеру», «өсіп шығу» дегенді білдіреді. Бұған дәлел: XX ғасыр басындағы ақындардьң осы жыл мезгіліне арналған өлеңдері «жазғытұрым» деп атаған.
*Өлеңдерді мәнерлеп оқу (мұғалім).

*Оқушылардың оқуы:
1) Іштей.
2) Шумақтап, дауыстап.
Негізгі идеясы -?

*Мұғалім әр шұмақты мәнерлеп оқып, оқушылармен талдау.

«Желерір күннін көзінде» теңеу ата-ананың жылылығы, мейірімі дегенді теңеп тұр.

Абайдың «Көзімнің қарасы» өленің әңдету.

1-тапсырма Кесте толтыру.

Күз

Қыс

Жазғұтыры

(оқушылар өз ойларын жазады)

2-тапсырма «Қоржын асық»

1 - топқа тапсырма: Мәтіндерге сүйене отырып, жазғытұры ауа райы қандай болатынын анықтаңдар.
2 - топқа тапсырма: Жазғытұры мезгілінде жан - жануарлардың қандай күйге түсетінін анықтаңдар.
3 - топқа тапсырма: Ауыл адамдарының көктемгi еңбегі туралы әңгімелеңдер.
4 - топқа тапсырма: «Көктем мезгілі» сурет салу

65-топқа тапсырма: Шығарма жаз «Көктем сиқыры»(тақтаға іліп, әр топтан бір оқушы шығып талдайды, қорғайды)

Әр тапсырма орындаған соң, әр топ күлгіштер арқылы бағалайды

-Нені білдік?

-Нені үйрендік?

«Бағдаршам» арқылы қорытындылау

Сергіту сәті

Ой толғаныс

Сергіту сәті

Қорыту

Үйге тапсырма

Абай Құнанбаетың «Жазғытұры» өлеңді мәнерлеп оқу.

Күнделіктеріне жазып беремін

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности