Колышбекова Гульбаршын Сагындыковна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Открытый урок по казахскому языку на тему : "Домбыра"

Сабақтың тақырыбы: Домбыра.Көмекші есімдер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Қазақ халқының арасында кең тараған аспабы туралы мәлімет беру және көмекші есімдерді қайталау.

Дамытушылық:Ой-өрістерін,ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Домбыра қазақ үшін көне асыл зат болғанын оқушыларға жеткізу және оны қадір тұтуға баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгеру аралас сабақ.

Сабақтың формасы: жеке-жеке,топпен.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру және интерактивті тақтаны қолдану.

Сабақтың көрнекілігі: Жаңа сөздер, ақпаратты технология

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: амандасу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

-Шоканның шын аты ? Мухаммедханафия

Кабанбайдың шын аты? Ерасыл

-Абаидың шын аты? Ибрахим

-Тунғыш Казакстанның гарышкері? Т Аубакиров

-Казакстаннын тунғыш әншісі? Ә.Қаушаубаев

-Қазақ кино студиясы кімнің атында? Ш.Айманов

-Турксиб суретінің авторы? Ә.Қастеев

-Тұнғыш суретші? Ә.Қастеев

-Тұнғыш журналистер? Е.Абылайханов

Д.Сұлтнғазин

-«Азия кітібанің» авторы? О.Сулейменов

-«Ұлы кітабінің» автор? Әл-Фараби

-Құрманғазының шәкірті? Д.Нурпейсова

-Ғылыми академияның тұнғыш президенті? Қ.Сәтбаев

-Ұлы жүздін биі? Төле би

-Абылай кім? Хан

Жазушы батыр? Б.Момышұлы

-Ұлы Отан соғысының батыр қыздары? Әлия,Мәншүк

-Ұлы Отан соғысының ұшқышы? Т.Бегельдинов

-Екінші Аристотель? Әл-Фараби

Қазақ,қырғыз халықтарын зерттеген ғалым? Ш.Уалиханов

-Күнпарақ неше күннен тұрады? 365 күн

-Наурыз мейрамының ең басты тағамы? Наурыз көже

Сидней олимпиадасының чемпионы? Б.Сатарханов

Ж.Жабаев өмір сүрген жыл? 1846-1945

Бейнелеу өнерінің негізгі салушысы кім? Ә.Кастеев

2.Үй жұмысын тексеру. Үйге берілген тапсырмасын тексеру.

Үйге берілген тапсырма

1. Бата.Батаны кімдер береді.

2.Батаның түрлері.

3.Жаңа сабақ:Дәптерлерімізді ашып ,бүгінгі күнді жазып алайық.

Ал оқушылар сабағымызды бастамас бұрын сіздерге жақсы көңіл күй тілеймін.

Жаңа сабағымыздың тақырыбын сөзжұмбақ арқылы ашайық.

1

2

Д

и

н

а

3

О

т

а

н

р

ә

М

і

з

Б

о

к

с

ш

ы

4

ұ

л

Ы

5

6

п

Р

е

з

и

д

е

н

т

7

А

с

т

а

н

а

Сөзжұмбақ сұрақтары:

1.Құрманғазы домбырасын кімге сыйлады? (Дина)

2.Атамекен сөзінің синонимі- (Отан)

3.4 маусымда қандай мереке тойланады? (Рәміздер)

4.Жақсылық Үшкемпіров кім? (Боксшы)

5.Абай Құнанбаев қандай ақын? (Ұлы)

6. 1 желтоқсанда қандай мереке аталып өтті? (президент)

7.Жас қала? (Астана)

Міне оқушылар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болды? Иә, Домбыра.

Сабақтың мақсаттары:слайд

4.Дәптермен жұмыс: Дәптерлерімізге сабақтың тақырыбы «Домбыра» және грамматикалық тақырыбымыз көмекші есімдер.

5.Грамматиканы қайталау:Алдымен көмекші есімдерді қайталап алайық.

Слайд.

Көмекші есімдер тіркескен сөз ілік септігінде тұрады.

Көмекші есімдер: іші,сырты,үсті,асты,алды,арты,жаны,қасы,маңайы.

Көмекші есімдер: ілік септіктегі сөзбен тіркесіп,орын жайды білдіреді.

Мысалы:Үйдің іші жарық еді.Үйдің сырты көк түске боялды.Үйдің асты кең қойма еді.Үйдің алды түрлі ағаштар өскен бау болатын.

Енді жаңа сабағымыздың тақырыбына көшейік.

6.Мұғалімнің кіріспесі:Домбыра –қазақ халқының арасында кең тараған аспап түрі. Домбыраның түрлері көп.Домбыра ата-бабамыздан қалған мұра.Оны қазақ әрқашан құрметтеп, қымбат зат ретінде сақтаған.

7.Жаңа сөздермен танысып шығайық.Дәптерлерімізге жаңа сөздерді жазып аламыз.

Қос ішекті- двухструнный

Тиек-деревянная подставка под струны

Қарағай- сосна

Аймақ-територия

Самырсын-кедр

Пернелер-струны

Сезім-чувства

А. Аударамыз

Б.тән дыбыстарын табу.

В.сөйлем құрастырамыз. Жақсы сөйлемді тақтаға жазамыз.

8.Осы жаңа сөздерді қолдана отыра мәтінді аударамыз.

Мәтінмен жұмыс.Мәтінді оқушылар тізбектеп оқиды,аударады.

Мәтін-«Қасиет

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности