link288 link289 link290 link291 link292 link293 link294 link295 link296 link297 link298 link299 link300 link301 link302 link303 link304 link305 link306 link307 link308 link309 link310 link311 link312 link313 link314 link315 link316 link317 link318 link319 link320 link321 link322 link323 link324 link325 link326 link327 link328 link329 link330 link331 link332 link333 link334 link335 link336 link337 link338 link339 link340 link341 link342 link343 link344 link345 link346 link347 link348 link349 link350 link351 link352 link353 link354 link355 link356 link357 link358 link359 link360 link361 link362 link363 link364 link365 link366 link367 link368 link369 link370 link371 link372 link373 link374 link375 link376 link377 link378 link379 link380 link381 link382 link383 link384 link385 link386 link387 link388 link389 link390 link391 link392 link393 link394 link395 link396 link397 link398 link399 link400 link401 link402 link403 link404 link405 link406 link407 link408 link409 link410 link411 link412 link413 link414 link415 link416 link417 link418 link419 link420 link421 link422 link423 link424 link425 link426 link427 link428 link429 link430 link431
Раисов Бекжан Сергазинович
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Сабақтың тақырыбы: С. Сейфуллин. Ақсақ киік (өлең)

Шығыс Қазақстан облысы

Аягөз қаласы

«№5 жалпы білім беретін орта мектеп» КММ

Мадымов Жанғали Мырзағалиұлы

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: С. Сейфуллин. Ақсақ киік (өлең)

Сабақтың тегі: Жаңа материалды меңгерту сабағы.

Сабақтың мақсаты: а) білімділік. С.Сейфуллиннің ақындық қуаты. Өлең-көркем өнер туындысы. Мазмұндық-композициялық құрылымы. Көркем бейнелер киік, Бетпақдала, ақынның өз тұлғасы, ақын көтерген проблема. Жаңа ұғымдар, атаулар шөп атаулары, Бетпақдаладағы тіршілік, өлеңнің идеялық мәні экологиялық, географиялық, эстетикалық, поэзиялық таным.

ә)тәрбиелік. Сұлулықты көре білуге, бағалай білуге, сұлулық сезіміне баулу, сүйсіну, жек көру, аяныш сезімдерін тану, сезіну.

б) дамытушылық. Бақылағанды пайымдау, оған эстетикалық баға беру, жаңа көркем бейнемен түйіндеу.

Сабақтың әдістері мен тәсілдері: дамыта оқыту топтық және жекелей оқыту түрлері, мәнерлеп оқу, проблемалық түйін тудыру, әңгіме.

Сабақтың жабдығы: С.Сейфуллин шығармашылығының 2-томы, Ж.Сейіловтың «Жез киік» әнінің жазбасы. Құрманғазының Ақсақ киік күйінің табағы, осы сабақта қажет болатын эстетикалық сұлулық-таным плакаттары т.б.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.

(Сәлемдесемін, Оқушыларды тізім бойынша түгендеу бағаланатын карточка беру, классты төрт топқа бөлу)

-Қане балалар, бері қ араңдаршы!?

Қазір сендерге арнап Ж.Сейловтың «Жез киік» әнін тындаймыз. Әнді тыңдаған кезде мазмұнына мұқият болыңдар.(ән тыңдалады…)

-Жақсы бұл ән не жайында айтылады?

(дұрыс, киік жайында екен)

-Ендеше балалар бүгіңгі өтетін жаңа тақырып «Ақсақ киік» өлеңі

-Келесі сұрақ әнін де, сөзінде жазған адамды қалай атайды?

(Дұрыс композитор дейді)

-Ендеше балалар, жаңа тақырып «Ақсақ киік» өлеңі, авторы Сәкен Сейфуллин.

(Тақтаға жазамын)

-Қазір бізде дайындап келген оқушының шағын рефератын тыңдайық (тақырыбы С.Сейфуллин өмірбаяны 1894-1938)

-Енді оқулығымыз бойынша(білемін, -білмеймін, +жаңа ақпарат, -? Мені таң қалдырған) жұмыс жасайықшы.

-Ал, Айнұр дауыстап оқып жіберші. Қалғанымыз қолға қарындаш алып жұмыс жасайықшы.

-Жақсы кім айтып жіберем дейді өлең не жайында және қандай жерді айтып тұр екен? (Киік, Бетпақдала…)

-Қазір келесі рефератты тыңдайық. (Арайлым оқиды)

-Табиғатта қандай жерлер болады?

(Орманды дала, шөл, шөлейттаулы жерлер)

-Бетпақдала осының қайсысына жатады? (Шөл, шөлейт)

-Осы шөлді жерлерді мекендейтін қандай жануарларды білесіңдер?

-Қазір осыған дайындалып келген бір-екі оқушыларды тыңдайық.

Енді мына сөздерге түсінік беріп өтейік . Тақтаға ЕЛ-ЖАЙЛАУ, СЕГІЗ КӨШТІК, БАЯЛҒЫШ, ҚОС, БЕТЕГЕ, ТАҢЫ, БӨКЕН, БЕТПАҚДАЛА сөздері ілінеді.

(Ауызша түсінік беріп, дәптерге жазылады)

Қызығушылығын арттыратын тапсырмалар.

1- топ: Оқулықтан Бетбақдала сөзіне сипаттама оқиды.

2- топ: Параққа Бетбақдала сөзін топтап жазады

3- топ: Оқулықтан киік сөзіне сипаттама оқиды.

4- топ: Параққа киік сөзін топтап жазады.

Енді мына сұраққа әр топ атсалысуы керек.

-Киіктің сұлу әрі мүскін халін, адам сезімін ақын қандай бейнелі сөзбен жеткізген?

-Киік пен мерген сөзіне нақты жауап айтыңдаршы?

Сабақты бекіту: Қазір мына плакат бойынша бүгінгі өткен жаңа тақырып пен алдыңғы үй тапсырмасын еске түсіріп нақты жауап айтыңдаршы?

Ж.Жабаев, С.Сейфулин айырмасы ұқсастығы

1.Туған елі әр обылыста ҚАЗАҚСТАН

2. Нақтылы туған жері Қарағанды обл. ҚАЗАҚСТАН

Жамбыл обл.

3. Білімі Ж.Жабаев суырып салма ақын Сауат ашқан

С.Сейфуллин арнайы оқыған.

4.Шығармалар тақырыбы: Ж.Жабаев отаншылдыққа, халыққа, ерлікке, елдікке, еңбек етуге шақырған.

С. Сейфуллин сұлулықты, адалдыққа араласқан жырлаған ақындар.

5. Кім деп танимыз: С.Сейфуллин-лирик ақын ақын

Ж.Жабаев-патриот ақын Қазақ әдебиетінің ірі тұлғалары

Қорытынды:-Міне, бүгіңгі өткен тақырып сезімтал, аяулы болуды меңзейді.

а) үйге өлең мазмұнын толық айтуға дайындалу, сөздік дәптеріне жазғандарды оқу, автор қарастыру.

ә) бағалау жүйесі бойынша карточканы жинап беріңдер.

-Сабақ аяқталды, боссыңдар!

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности