М.Әбдіхалықов атындағы мектеп-гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Отесова Алтынның 7-сыныпқа өткізетін сабағының қысқа мерзімді жоспары
Тақырыбы : Д.Бабатайұлының «Аягөз,қайда барасың?»өлеңі
Мақсаты |
Табыс критерийлері |
Оқушыларға ақын өмірінен мәлімет бере отырып,шығармаларының маңыздылығын ,өлеңнің тақырыбы мен идеясын,өзіне тән ерекшелігін таныту; өз бетімен іздене білуге,ой қорытуға үйрету;туған елін,жерін сүюге,адамгершілікке,қасиетті нәрселерді қадір тұтуға тәрбиелеу
|
Оқушылар алған теориялық білімдерін практикада қолданады; Өз ойын еркін,жатық жеткізе білуге, ой қорытып, нақты шешім жасауға,мәнерлеп оқуға дағдыланады; топпен жұмыс жасап, бір-бірін тыңдай білудің маңызын ұғынады; ғылымға ден қояды |
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың әдісі:талдау, сұрақ-жауап, шығармашылық құрастыру жұмысы, СТО технологиясы
Сабақтың көрнекілігі: АКТ,құрастырма парақшалар, постерге қажетті құралдар, парақ, желім, маркер,
Байланыс: әдебиет, география,өткен сабақ,өмір
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут |
Өмірмен байланыстыра отырып, оқушыларды парақшалармен топқа бөледі: 1-топ « Билер» 2-топ «Абай» 3-топ «Нұрлы жол» 4-топ «Шаңырақ» |
Оқушылар парақшалар тапсырмалары бойынша топтарға орналасады. Ондағы жазбалар: Әйтеке,Қазыбек,Төле,Жиренше шешен,Мөңке би ,Әсемпаз болма әрнеге, Сегіз аяқ, Өлең — сөздің патшасы, Ғылым таппай мақтанба, 45 қара сөз, Елбасы, ЭКСПО-2017, НұрОтан, жолдау, Мәңгілік ел,кереге,уық,туырлық,үзік,түндік
|
Үй тапсырмасын сұрау 9 минут |
Әр топқа шешендік сөздерге байланысты парақшаларда жазылған тапсырмалар беріледі. |
1.Дүниеде не өлмейді? 2. «Жаңбыр жаумаса жер жетім»Сенің ойыңша,дүниеде кім жетім? 3. «Бір дегеніміз-бірлігі кеткен ел жаман»Сенің ойыңша,дүниеде не жаман? 4. «Өркенім өссін десең,кекшіл болма»Бидің нақыл сөздерінен нені аңғарасыңдар?
|
Жаңа сабаққа ену. Мағынаны таны 4 минут
«Біліңіз» 4 минут |
ХІХ ғасырдың 30-40жылдарындағы қазақ қоғамының тарихи-әлеуметтік жағдайы (слайд).
Әр топқа мәтін жазылған парақшаларды таратамын. Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы слайд көрсетіледі. |
Күннің жадын,сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады.
Оқушылар танысады,ой қорытады, ойларын ортаға салады.
Слайдтағы деректерді оқып,оқушылар Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет алады.
|
«Түсініңіз» 2 минут
2 минут
«Оқыңыз, талдаңыз» 10 минут |
«Аягөз,қайда барасың?» өлеңін мәнерлеп оқиды
Сөздік жұмысы жүргізіледі. Шығарманың идеялық мазмұнын ашу үшін сұрақ-тапсырмалар беріледі. 1.Аягөз бұрын қандай еді? 2. Аягөз жері неге өзгерді,оған не себеп болды? 3.Қарапайым халық тағы кімдерден зәбір көрді,оны ақын қалай суреттеді? Қазақ халқы екі жақты қыспақта қалды дегенді қалай түсінуге болады? 4.Осы қиыншылықтан шығудың жолын неден іздейді?Ақын кімдерге өкпелі? Ақын ойын қалай қорытындылайды?
|
Сұрақ-тапсырмалардың жауабын алдымен мәтіннен тауып оқып,өз ойларынша әңгімелейді. |
Сергіту сәті 2 минут
«Қолданыңыз» 3 минут |
«Мен өз елімнің патриотымын,елімді жақсы көремін,т.б» деген сөздерді мақтанып,көтеріңкі интонациямен айтқызу.
«Ашығын айтсақ…»қысқаша ток-шоу Дулат ақын жырлаған жер мәселесі қазір қандай күйде?
|
Топ мүшелері өзінің туған елін,жерін,Отанын сүйетінін жалынды сөздермен,көтеріңкі интонациямен жеткізеді.
Әр топтың спикері өз ойын білдіреді,топ мүшелері басқа спикерлердің пікіріне қарсы шығып,сұрақ қойып,өз ойын ашық айтады. |
Бекіту 3 минут
|
Пысықтау сұрақтары: 1.Өлеңнің тақырыбы,идеясы қандай? 2.Тарихи-әлеуметтік жағдай 3Дулат кім? 4. Ақынның арманы |
Пысықтау сұрақтарына жауап береді. |
Үйге тапсырма беру 2 минут «Аяғөз кімнің жері еді?»тарихи шолу-шығарма жазыңдар.Үзінді жаттау |
Үй тапсырмасына шығармашылық жұмыс берілді |
Күнделіктеріне жазып алады. |
Бағалау 4 минут |
Стикерлерді санайды, бағалау кестесі бойынша бағалайды: 1-2- «3» 3-5- «4» 6-дан жоғары «5» |
Өзін-өзі бағалайды |