Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
Ә.Қоңыратбаев «КИІКТІҢ АЙЛАСЫ»

Казахстан,Кызылординская область,г.Аральск

СШ № 13 школа им Т.Г.Шевченко

Учитель начальных классов

Беркимбаева Гулзира Жанабаевна

Ә.Қоңыратбаев «КИІКТІҢ АЙЛАСЫ»

Сабақтың мақсаты:

Ә.Қоңыратбаевтың «Киіктің айласы» әңгімесінің мазмұнын ашып, идеясын түсіндіру. Киік пен қасқыр оқиғасын түсініп, талдауға оқушылардың сыни ойлауына жағдай жасау, сөздік қорын дамыту. Оқушылардың елін, жерін сүюге, жануарларды қорғау, қамқорлық жасауға үйрете отырып, экологиялық тәрбие беру.

Түрі: Аралас сабақ

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, топтастыру, бес жолды өлең, т.б.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық сәт

ІІ. Жыл мезгілі туралы әңгімелеу, ауданымызда өтіп жатырған көгалдандыру сенбіліктеру туралы әңгімелеу. Көгалдандыруға сынып болып өз үлесімізді қосу. Ол үшін топта ауызбыршілікпен, біліммен ағашты көркейту.

ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Қайырымдылық. Мәтінді мазмұндау. Мінездеме беру.

1-топ. Мұхтарға мінездеме беру.

2-топ. Анасына мінездеме беру.

3-топ. Сотқар балаларға мінездеме беру.

- Мұғалима Мұхтарды не үшін мақтады?

- Мектептен келе жатқан Мұхтар қандай оқиғаға тап болды?

- Мұхтарға анасы не үшін ұрыспады?

- Қайырымдылық дегеніміз не?

Мектебіміздегі Қайырымдылық акциясы туралы айта келіп, үй тапсырмасын бекіту.

Жаңа сабақ: «Жез киік» әнін тыңдау.

- Ән не туралы?

- Бүгін біз Ә.Қоңыратбаевтың «Киіктің айласы» әңгімесімен танысамыз. Киікті қандай жануар деп ойлайсыңдар? (Топтастыру стратегиясы)

Мәтіннің авторымен таныстыру.

Әуелбек Қоңыратбаев 1905 жылы Қызылорда облысы, Шиелі ауданында дүниеге келген. Көркем аудармашы, филология ғылымының докторы, профессоры, әдет-ғұрыпты зерттеді. Шығармалары «Тотынама»,

«Ұлы дидактика», «Еділге саяхат».

«Құрмет» белгісі, Құрмет грамотасымен, орден- медальдармен марапатталды.

1986ж 81 жасында дүниеден озды.

Кітаппен жұмыс.

  • Мәтінді 3 бөлікке бөліп топта оқу.
  • Бір-біріне түсіндіру.
  • Бірін-бірі жалғастырып мазмұндау.

Сәйкесін тап.


Сөздік жұмыс.

жақын жер шаршаған, қалжыраған

Сергіту сәті: «Күлкі» дәрумені

Топтық жұмыс:

І топ: Бес жолды өлең: КИІК

ІІ топ: Сурет бойынша әңгіме құрау

ІІІ топ: Бес жолды өлең: ҚАСҚЫР

Зерттеу жұмысы:

І топ: «Барсакелмес» қорығы туралы

ІІ топ: Киік туралы мәлімет

ІІІ топ: Киікке арналған шығармалар

Қорытындылау:

«Қызыл кітап» туралы әңгімелеу.

- Әңгіме не туралы?

- Киіктің бір текесі оншақты қасқырды қалай алдап кетті?

- Киіктің лағын қалай атайды?

- Қасқыр қандай жануар?

- Киік неге ақсауға мәжбүр болды?

Үйге тапсырма:

Мәтінді оқып, мазмұнды айту, 7-ші тапсырма.

Бағалау.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности