Облыстық тарихи-өлкетану мұражайында Қазақстанның халық жазушысы, ҚР Еңбек Ері Ә.Кекілбаевтың 75 жылдық мерейтойына арналған «Барша Қазақтың Әбіші» атты облыстық шығармашылық апталық кезінде өткізілген ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Өткізген: Мұнайлы ауданы «№4 жалпы білім беру орта мектебі» ММ
І деңгей қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Сарғожаева Асылхан
Сынып |
7-сынып |
||||
Мерзімі |
15.12.2014 жыл |
||||
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||
Тақырыбы |
Әбіш Кекілбаев «Тасбақаның шөбі» |
||||
Мақсаты |
Білу: «Тасбақаның шөбі» әңгімесінің толық мазмұнын ашу. Түсіну: Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беру арқылы қазақтың ырымдарына тоқталып, жазушының ойын түсіну. |
||||
Күтілетін нәтиже |
Әңгіме мазмұнын толық түсініп айта алады. Кейіпкерлерге мінездеме беру арқылы қазақ ырымдарының негізсіз емес екенін ұғынады, әңгіме идеясын түсінеді. |
||||
Ойлау құралдары |
А-3 парағы, постер, маркер, слайд |
||||
Қажетті әдіс — тәсілдер |
Диалог Жеке жұмыс Жұппен жұмыс Топтық жұмыс Блум таксономиясы, топтастыру, Венн диаграммасы, түртіп алу стратегиясы, бес жолды өлең, РАФТ стратегиясы, эссе жазу |
||||
Деңгейі, мақсаты |
Сұрақтар мен тапсырмалар(түрткі) |
Талап |
Оқушының іс-әрекеті (нәтиже) |
Уақыты |
Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сергіту сәті. Сергітумен байланысты топқа бөлу(жұлдыздар суреті арқылы) |
Топпен жұмыс жасай білу. |
Топпен жұмыс жасап үйренеді. |
1 мин |
|
Білу Әңгіменің тақырыбын аша отырып, оқушының қызығушылығын ояту |
Миға шабуыл: жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушылардың теориялық білімін тексеру: 1. Автор туралы не білеміз? 2. Тасбақа туралы қандай мәліметтеріңіз бар? 3. Неліктен әңгіменің тақырыбы «Тасбақаның шөбі» деп аталды деп ойлайсыздар? 4. «Тасбақаның дауылы» дегенді естулеріңіз бар ма? |
1. Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы деректер жинақтау. 2. Әңгіме тақырыбына байланысты өз пікірі |
Оқушылар «Түртіп алу» стратегиясы бойынша ақын өмірі жайлы өздеріне таныс емес мәліметтерді жазып алады. Өз ойларын, пікірлерін еркін жеткізеді. |
5 мин |
Смайликтер беру арқылы бағаланады. |
Түсіну Жазушы идеясына зер салдырту |
«Оқу және талдау» әдісі: 1-топқа: Басты оқиға не туралы? 2-топқа: Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесі? |
1.Шығарманың мазмұнын білуі керек 2.Кейіпкерлер бейнесін аша білуі керек |
Берілген қима қағаздар арқылы: 1.Оқушылар топтарда оқиды. 2.Талқылайды. |
7 мин |
Критерийлерін дайындап, өз жұмыстарын және өзге топтардың жұмыстарын бағалайды. |
Қолдану Шығармашылық жұмыс |
«Бес жолды өлең» Әңгімеден алған мәліметтерін пайдалана отырып өлең құрастыру Әңгімеден рөлдік ойындар |
1. Әр оқушы «тасбақа», «шөп» туралы өлең құрастыру 2. Топ болып рөлдік ойындар көрсету |
1. Топ болып бес жолды өлең жолдарын жазады. 2. Әр топ рөлдік ойындар көрсетеді. |
10 мин
|
Өзге топтардың жұмыстарын бағалайды. Критериалды бағалау |
Талдау Кейіпкерлерді салыстыра талдау |
Қарабала мен Оңбай бейнелерін салыстыру. Қарабала кім? Оңбай кім? |
1. Қарабала мен Оңбай бейнелерін Венн диаграммасы бойынша салыстыру. |
1. Әңгіме кейіпкерлерінің бейнелерін салыстырады. |
6 мин |
Өзара бағалау |
Жинақтау Өмірмен байланысы |
Өзіндік жұмыс РАФТ құрастыру Рөл — оқушы Аудитория — өзіңнің таңдауың, жазушыға, Оңбайға, тасбақаға, Қарабалаға, Формасы — ашық хат, өлең, өтініш, т.б Тақырып — тасбақа, мінездер, т.б |
Жазушы шығармаларының қазіргі жастарға әсерін, қоғамдағы рөлін анықтау. |
Топтық жұмыс Жазушы шығармаларының қазіргі қоғамдағы рөлінің қандай екенін ашып жеткізе білу. |
6 мин |
Белсенді қатысып, өз ойларын айтып, дәлелдеп берген оқушыларға смайликтер беріледі |
Бағалау Шығармадағы негізгі ойды түйіндеу |
«Өз жартыңды тап» ойыны. Қима қағаздар арқылы сұрақтар мен жауаптарын сәйкестендіру. Жұппен жұмыс жүргізу. |
Мәтінмен топ, жұп болып жұмыс істей білу керек |
Алдын ала берілген қима қағаздардағы сұрақтар мен жауаптарын сәйкестендіріп, жұптық жұмыс жасайды және толықтырады. |
10 мин |
Өзара бағалау |
Үйге тапсырма |
«Тасбақаның шөбін тауып алсам…» |
Тақырып мазмұнына сай ойтолғау жазу |
1 мин |
Креативті бағалау |
|
Бағалау |
Кері байланыс парағы ілінеді |
|
Кері байланыс парағын іледі |