link2394 link2395 link2396 link2397 link2398 link2399 link2400 link2401 link2402 link2403 link2404 link2405 link2406 link2407 link2408 link2409 link2410 link2411 link2412 link2413 link2414 link2415 link2416 link2417 link2418 link2419 link2420 link2421 link2422 link2423 link2424 link2425 link2426 link2427 link2428 link2429 link2430 link2431 link2432 link2433 link2434 link2435 link2436 link2437 link2438 link2439 link2440 link2441 link2442 link2443 link2444 link2445 link2446 link2447 link2448 link2449 link2450 link2451 link2452 link2453 link2454 link2455 link2456 link2457 link2458 link2459 link2460 link2461 link2462 link2463 link2464 link2465 link2466 link2467 link2468 link2469 link2470 link2471 link2472 link2473 link2474 link2475 link2476 link2477 link2478 link2479 link2480 link2481 link2482 link2483 link2484 link2485 link2486 link2487 link2488 link2489 link2490 link2491 link2492 link2493 link2494 link2495 link2496 link2497 link2498 link2499 link2500 link2501 link2502 link2503 link2504 link2505 link2506 link2507 link2508 link2509 link2510 link2511 link2512 link2513 link2514 link2515 link2516 link2517 link2518 link2519
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:
Регион:не указан
Математикадан ашық сабақ "5 санын қосу және азайту"

БҚО, Орал қаласы

№20 орта жалпы білім беретін мектеп

бастауыш сынып мұғалімі

Аманшина Гульнара Букесовна

Сабақтың тақырыбы: 5 санын қосу және азайту.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: 5 санын қосу және азайту тәсілдерімен қосудың және азайтудың кестелік жағдайларын, екі амалдан тұратын есептеулермен таныстыру.

Дамытушылық: Оқушылардың ізденуін, ойлауын оқығанын іс жүзінде қолдана білуге дағдыландыру. Ойын есептер арқылы оқушылардың логикалық ой- өрісін ойлау қабілеттерін дамыту. Математикаға қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жылдамдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дамыта оқыту сабағы

Сабақтың тегі: ойын сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ- жауап, ойын, шығармашылық жұмыс.

Пәнаралық байланыс: Ана тілі, дүниетану.

Сабақтың көрнекілігі: Аққала макеті, топшамалар, логикалық тапсырмалар, ойындар.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру бөлімі:

Психологиялық дайындық.

Біз ақылды баламыз,

Бар білімді саламыз.

Есеп, өрнек ойынның,

Жауабын тез табамыз.

II. Қызығушылығын ояту.

Аяз қысып,

Өрнек сызып,

Терезені торлайды.

Кейде ұлып,

Кейде ысқырып,

Ұйтқып боран соғады.

Бөбектерім, айтыңдаршы,

Бұл қай кезде болады?

- Қыс мезгілі.

- Ендеше, біз бүгін қыс мезгіліне саяхатқа шығамыз.

- Қыс мезгілінде қандай ойын ойнайсыңдар?

- Шана, шаңғы тебеміз, қар лақтыру, аққала жасаймыз.

- Олай болса, аққала жасап ойнайық. Ол үшін тапсырмаларды орындауымыз қажет.

- I-топ «Алғырлар» II-топ «Тапқырлар» III-топ «Ойшылдар»

Үй тапсырмасын тексеру.

Мысал 4

10-1=9 9-3=6 8-5=3

7+2=9 6+4=10 7+1=8

5-4=1 4+4=8 6-3=3 (Аққаланың бірінші бөлігін орналастыру.)

Қосу және азайту амалдарының атауларын ауызша сұрау.

Алма ағашынан алма теру арқылы үй тапсырмасын қорытындылайық.

6*9 8*5 4*7 3+6 4+5 10-4

III. Жаңа сабақ

Оқушылар мен сендерге санамақ жолдарын айтамын, осы санамақ арқылы жаңа сабағымызды анықтап аламыз.

Бас бармағым-әкем

Балан үйрек-анам

Ортан терек-ағам

Шылдыр шүмек-әпкем

Кішкене бөбек –сен

Бір үйде біз нешеуміз?

Бір үйде біз бесеуміз

Жұмбақтар

Алма бағы жайнаған, қызыл алма айналам,

Алдым үзіп үшеуін, тағы алдым екеуін

Алдым сонда нешеуін?

(бес)

Ағаш басында 1 торғай отыр. Тағы 4 торғай ұшып келді. Бұтақта барлығы неше торғай болды?

Өрісте 10 қой жайылып жүр. 5 қойды қораға айдап кіргізді. Өрісте неше қой қалды?

Самат 3 алабұға және табан балықтың 2-еуін артық аулады? Неше табан балық аулады?

(Аққаланың екінші бөлігін орналастыру.)

Олай болса балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы 5 санын қосу және азайту. Санның құрамы

5 қандай сан? Натурал сан, біртаңбалы, қасиетті сан.

Бес қару: садақ, мылтық, найза, қылыш, айбалта.

Бес қатер: от, жау, борыш, ауру, сөз.

Бес өсиет: топасқа сенбе, жауға иілме, әрқашан сақ жүр, аш үйге қонба, жарлыдан сый алма.

+ = 10

Сурет бойынша кесте құру:

1+5=6 3+5=8 5+5=10 5+2=7 5+4=9

2+5=7 4+5=9 5+1=6 5+3=8 5+0=5

(Аққаланың үшінші бөлігін орналастыру.)

Оқулықпен, дәптермен жұмыс.

-оқулығымызды ашайық.

№1 Өз бетіндік жұмыс.

Қосылғыштарының бірі 5 болатын қосындыларды жаз және мәндерін тап.

5+4=9 5+3=8 5+2=7 5+1=6

Азайтқышы 5 болатын айырмаларды жаз және мәндерін тап.

10-5=5 9-5=4 8-5=3 7-5=2 6-5=1 5-5=0

Кез келген санға 0-ді қосқанда, сол сан өзі шығады.

Кез келген санға 1-ді қосқанда, келесі сан шығады.

Кез келген санға 2-ні қосқанда, екі аттағандағы сан шығады.

Кез келген санға 3-ті қосқанда, үш аттағандағы сан шығады.

Кез келген санға 4-ті қосқанда, төрт аттағандағы сан шығады.

Кез келген санға 5-ті қосқанда, бес аттағандағы сан шығады.

(Аққаланың екі қолын орналастыру.)

№2

5+5=10 10-5=5 4+5=9 9-5=4

№3

1, 5, 9 I-топ

өсу реті: 5, 6, 7, 8, 9, 10 II-топ

кему реті: 10, 9, 8, 7, 6, 5 III-топ

№5 есепті шығару.

Есепті оқу, талдау.

-Есепте не туралы айтылған? (есепте ою туралы айтылған)

-Не белгілі? (Аиданың 9 сурет салып, 5-уін бояғаны белгілі)

-Не белгісіз? (неше оюды бояуы керек екені)

Салды-9 ою

Бояды-5ою

Бояуы керек?

Шешуі: 9-5=4

Жауабы: 4 ою бояуы керек.

(Аққаланың бас киімін кигізу.)

Сергіту сәті:

Логикалық қызықты әзіл есептер.

1.Тауық 1 аяқпен тұрғанда 5 кг. Екі аяқпен тұрғанда неше кг? (5кг)

2.Заттарды бір- біріне біріктіргенде қандай амал қолданамыз? (қосу амалы)

3.4 жұмыртқа 4 минутта піседі. 1 жұмыртқа неше минутта піседі? (4 минут)

Ойын: «Құлпынай теріп алайық»

«Көршісін тап ойыны»

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности