link10680 link10681 link10682 link10683 link10684 link10685 link10686 link10687 link10688 link10689 link10690 link10691 link10692 link10693 link10694 link10695 link10696 link10697 link10698 link10699 link10700 link10701 link10702 link10703 link10704 link10705 link10706 link10707 link10708 link10709 link10710 link10711 link10712 link10713 link10714 link10715 link10716 link10717 link10718 link10719 link10720 link10721 link10722 link10723 link10724 link10725 link10726 link10727 link10728 link10729 link10730 link10731 link10732 link10733 link10734 link10735 link10736 link10737 link10738 link10739 link10740 link10741 link10742 link10743 link10744 link10745 link10746 link10747 link10748 link10749 link10750 link10751 link10752 link10753 link10754 link10755 link10756 link10757 link10758 link10759 link10760 link10761 link10762 link10763 link10764 link10765 link10766 link10767 link10768 link10769 link10770 link10771 link10772 link10773 link10774 link10775 link10776 link10777 link10778 link10779 link10780 link10781 link10782 link10783 link10784 link10785 link10786 link10787 link10788 link10789 link10790 link10791 link10792 link10793 link10794 link10795 link10796 link10797 link10798 link10799
Пользователь с логином Venera не найден.
Word мәтіндік редакторында сурет енгізу

Ордина Венера Кулаевна
Информатика пәні мұғалімі
Шалқар ауданы, І. Үргенішбаев атындағы орта мектеп.

“ Word мәтіндік редакторында сурет енгізу „



Сабақтың тақырыбы: Word мәтіндік редакторында сурет енгізу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға WORD-тың графикалық мүмкіндіктерін көрсету.
Графикалық бейне, мәтін кірістіруді үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, танымдық белсенділігін
арттыру, компьютерлік жұмыс істеу шеберлігін одан әрі шың-
дау және оны өмірде қолдана білуге ықпал жасау, мәтіндік
құжаттарын графиктік бейнелер мен мәтіндермен безендіре білу
дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын
арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың эстетикалық талғамдарын қалыптастыру.
Шығармашылықпен жұмыс жасауға, жауапкершілікке, өз
бетімен жұмыс істеуге, жұмыс нәтижесіне жетуге, компьютерлік
сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгеру.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Әдісі: практикалық
Пән аралық байланыс: әдебиет, сурет.
Сабақтың көрнекілігі: компьютерлер, иллюстрациялық файлдар, интерактивті тақтаны пайдалану, Activstudio да тапсырмалар орындау, презентация (PowerPoint-та дайындалған), электронды оқулық, үлестірмелі материал — жұмыс дәптері (әр оқушыға арналған).
Сабақ жоспары:
1. Ұйымдастыру. (2 мин).
2. Сабақтың өзектілігі. (6 мин).
3. Жаңа материалды меңгеру (10 мин).
4. Сергіту сәті. (3 мин).
5. Жаңа тақырыпты қортындылау. (15 мин).
6. Жаңа тақырыпты бекіту . (5 мин).
7. Үйге тапсырма. (2 мин).
8. Бағалау. (2 мин)
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
Презентация. 1 - слайд
Уа жараңдар, жараңдар.
Мына бізге қараңдар,
Мінекей бізде тыныштық,
Естілмейді дыбыс түк.
Мұны бізде қоштаймыз,
Кешіккендерді тоспаймыз.
Ғылымдардың ғылымы,
Информатика жайында,
Сабағымызды бастаймыз!
ІІ. Сабақтың өзектілігі.
2 слайд . «Өнеге» баспасы

Мұғалім: Балалар! Бүгін бізде өзгеше сабақ: біз бүгін өзіміздің сыныбымыз-
да емес, мектебіміздің ақпарат құралы «Өнеге» газетінің баспаха-
насындамыз. Сіздер MS Word-пен жұмыс істегенде парақ бетін
безендіруді, әр түстермен жазуды меңгердіңіздер. Ал бүгінгі біз-
дің мақсатымыз осы жазған мәтінімізге сурет қоюды үйренеміз.
3 cлайд. Сабақтың тақырыбы: Word мәтіндік редакторында сурет енгізу.
Мұғалім: Сонымен бүгінгі біздің тақырыбымыз: «Word мәтіндік редакторын
да сурет енгізу». Әрқайсыңыз өз жұмыс дәптерлеріңізді алыңыз -
дар және сабақ барысында біз сіздермен мынандай тапсырмалар-
ды орындаймыз.
Мұғалім: бүгінгі жаңа тақырыбымызға кіріспестен бұрын парақты
безендіруге керекті негізгі әрекеттерді есімізге түсіре кетейік.
Мұғалім: Мәтіндік редакторда парақты безендіруде қандай әрекеттер
жасауымыз керек еді?
Оқушылар: Парақтың параметрлерін орналастыру мен түсін және жиектей
білуіміз керек
Мұғалім: Дұрыс, ал парақ параметрлерін қалай орнатамыз?
Мұғалім: Балалар, өздеріңнің жұмыс дәптерлеріңе 1-ші тапсырманы орын-
даңыздар.

Мұғалім: Ал параққтың түсін қалай қоямыз?
Мұғалім: 2-ші тапсырманы орындаймыз

Мұғалім: Ендіпарақтың жиегін қалай жиектейміз?
Мұғалім: 3-ші тапсырманы орындаймыз
№3 Тапсырма.
Бетті қалай жиектейміз?








2007 бойынша






Мұғалім: Алдын ала көру үшін қандай батырмаларды басамыз және түсті
жазуды қалай жазамыз?
Мұғалім: 4-ші тапсырманы орындаймыз
№ 4. Тапсырма
Құжатта алдын ала көруде қай батырманы қолданамыз?
2007 бойынша

Мұғалім: Сонымен, парақ беттерін әшекейлеуді біз сіздермен еске түсірдік.
4 слайд . Суретті қалай кірістіруге болады?

Ал енді мәтіндік редакторда суретті қалай кірістіруге болатынын үйренейік.
ІІІ. Жаңа материалды меңгеру. Электронды оқулықты пайдаланып
таныстыру.

5 слайд . Суретті кірістіру.
Мәтіндік редакторда суретті кірістіру үшін мына алгоритм тізбегін орындайық
1. Қою — Сурет- Файлдан
2. Суреттер жинағы қапшығы терезесінен , сақталған Суреттерді ашайық
3. Өзімізге керекті суретті белгілеп, содан соң КІРІСТІРУ батырмасын басамыз
Жұмыс дәптерлеріңіздегі 5-ші тапсырманы орындаймыз
№5 Тапсырма.
Құжатқа суретті қою алгоритмінде қалдырылып кеткен сөздерді қойыңыз
1. Қою  ____________  файлдан .
2. Суреттер жинағы қапшығы терезесінен , сақталған Суреттерді ашайық
3. Өзімізге керекті суретті белгілеп, содан соң батырмасын басамыз

Жұмыс барысында суретті кірістіре отырып мындай әрекететтерді қоса орындауға болады: айналдыруға, қозғалтуға және өлшемін өзгертуге
6 слайд . Қозғалту, айналдыру, суреттің өлшемін өзгерту
Енді суретті орналастыру, айналдыру немесе өлшемін өзгерту үшін келесі алгоритм тізбегін орындайық.
1. Суретті белгілеп, сол жерде тышқанды шертеміз.
2. Пайда болған КӨРІНІСІН баптау панелінде Мәтінде көркемдеудің ( күшік) ---- мәтін тасымалы таңдаймыз
3. Пайда болған жасыл маркердің көмегімен айналдыруымызға, ақтың көмегімен өлшемін өзгертуімізге болады.
4. Суретте тышқанды жібермей басып тұрып, оны өз қалаған жерімізге орналастыруымызға болады.
Жұмыс дәптерлеріңізге 6-шы тапсырманы орындаймыз
№ 6 Тапсырма.
суретті айналдыру, қозғалту немесе өлшемін өзгерту агоритмінде қалдыры лып керек сөздерді қойыңыз.
1. Суретті , тышқанды шертеміз.
2. Пайда болған баптау панелінде Мәтінде көркемдеудің ( күшік)
таңдап ----
3. Пайда болған маркердің көмегімен айналдыруымызға, көмегі
мен өлшемін өзгертуімізге болады.
4. Суретте тышқанды жібермей басып тұрып, оны орналастыруымызға
болады.

7 слайд . Суретті өшіру
Суретті өшіру үшін келесі алгоритм тізбегін орындаймыз.
1 Тышқанмен шертіп суретті ерекшелейміз.
2. Пернетақтадағы DELETE пернесі арқылы өшіреміз.
8 слайд. Назар аударыңыз

Мұғалім: Назар аударыңыз!!! Суретпен кез-келген әрекет жасау үшін, алды-
менен оны белгілеп алу керек.
9 слайд Сергіту сәті.

ІҮ. Сергіту сәті.
Мұғалім: біз біршама жұмыстар жасадық, енді бойымызды жазып алсақ.
Орындарыңызда өз парталарыңыздың жанында тұрып менімен бірге мына қимылдарды қайталаңыздар..
Көзді дем алдыру жаттығулары:
 Кезекпен: алысқа-мұрынға, солға-оңға, жоғары-төмен кз тігу;
 Көзбен сағаттың тілінің бағыты бойынша және оған қарсы бағытта айналма қозғалыстар жасау;
 Көзді жұмып және оны қолмен жауып 1-1,5 минут отыру.
Шаршағанда (арқа талғанда) орындайтын жаттығулар:
 Басты сағаттың тілінің бағыты бойынша және оған қарсы бағытта басты бұру;
 Басты екі жаққа кезекпен бұру;
 Жұдырықты түйіп, жазу;
 Керілу.
Мұғалім: балалар жұптарға бөлініп компьютерге отырыңыздар да, жұмыс
дәптерлеріңізді алыңыздар.
Ү. Жаңа тақырыпты қортындылау
10 слайд. Тапсырыс

Біздің «Өнеге» баспамыздан «Алтын балық» ертегісінің сыртын безендіруге ТАПСЫРЫС түскен екен. Қараңыздаршы, біздің кітабымыздың сыртында не болу керек?
Оқушылар: Авторы, сурет
Мұғалім: Сыртын безендіруге кірісеміз
1. Word МР — ын ашамыз.
2. Беттің параметрлерін өзгертеміз
3. Өзіміздің парақ бетіне түс берейік
4. Парақ бетін жиектейік
5. Автордың аты-жөнін:
6. Кітаптың бетін түсті жазумен жазып, жиектейміз. Суретті сәл қисайтып,
өлшемін өзгертеміз.
7. Алдын ала көру батырмасының көмегімен қалай орналасқанын көреміз. Не
жетіспейді, әрине картинка керек
8. Көрінісін қоямыз.
( оқушылардың компьютерінде ертілерден сурет болуы керек.)
9. Алдын ала көру батырмасының көмегімен қалай орналастырғанымызды
көреміз. Суретті қозғалтып, өлшемін өзгертіп өзіміз қалаған жерге орна –
ластырамыз
10. Қарайық, не болды? Сырты дайын. Осы жұмысты ертегінің аты мен және
өзіміздің сыныпты көрсетеміз.

ҮІ. Жаңа тақырыпты бекіту
Мұғалім: Тапсырыс бергеннің сенімді өкілі ретінде, мен сіздердің жасаған
кітаптын сыртына баға беремін.
Мұғалім: Балалар, Сіздер бүгін мәтіндік редакторда сурет кірістіруді үйрен-
діңіздер. Бұл жасаған жұмыстарыңызға басқа сабақтардан баян –
дама, реферат жасағанда қолданасыздар.
ҮІІ. Үйге тапсырма
Мұғалім: Тақтаға қараңыздар — сіздерге үй жұмысы. Бұл сіздердің жұмыс
дәптерлеріңіздің соңғы бетінде орналасқан № 7 тапсырманы
орындап келу, бүгінгі тақырыпты жақсы меңгергендіктеріңізді
таныту үшін Жаңа жыл мерекесіне арналған құттықтау қағазының
дизайынын жасап келу
Өз жұмыс орындарыңызды ретке келтіріңіздер.
ҮІІІ. Бағалау.
11 слайд Бағалау парағы
12 слайд Ынталарыңызға рахмет. Сабақ аяқталды сау болыңыздар!

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности