link9867 link9868 link9869 link9870 link9871 link9872 link9873 link9874 link9875 link9876 link9877 link9878 link9879 link9880 link9881 link9882 link9883 link9884 link9885 link9886 link9887 link9888 link9889 link9890 link9891 link9892 link9893 link9894 link9895 link9896 link9897 link9898 link9899 link9900 link9901 link9902 link9903 link9904 link9905 link9906 link9907 link9908 link9909 link9910 link9911 link9912 link9913 link9914 link9915 link9916 link9917 link9918 link9919 link9920 link9921 link9922 link9923 link9924 link9925 link9926 link9927 link9928 link9929 link9930 link9931 link9932 link9933 link9934 link9935 link9936 link9937 link9938 link9939 link9940 link9941 link9942 link9943 link9944 link9945 link9946 link9947 link9948 link9949 link9950 link9951 link9952 link9953 link9954 link9955 link9956 link9957 link9958 link9959 link9960 link9961 link9962 link9963 link9964 link9965 link9966 link9967 link9968 link9969 link9970 link9971 link9972 link9973 link9974 link9975 link9976 link9977 link9978 link9979 link9980 link9981 link9982 link9983 link9984 link9985 link9986 link9987 link9988 link9989 link9990 link9991 link9992 link9993 link9994 link9995 link9996 link9997 link9998 link9999 link10000 link10001 link10002 link10003 link10004 link10005 link10006 link10007 link10008 link10009
Юсупова Айнур Мадениетовна
Должность:учитель казахского языка в русских классах
Группа:Посетители
Страна:Республика Казахстан
Регион:город Атырау
сабақ жоспары "Күрделі сөздер. Қайталау"

Атырау қаласы,№3 мектеп-гимназиясы

Юсупова Айнур Мадениетовна

І санатты орыс сыныптарындағы қазақ тілі пәні мұғалімі

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Күрделі сөздер

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:а) Сөзжасам,оның ішінде күрделі сөздерден өткен матиралдарды қайталау.Ауызша,жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып,білімдерін бекіту.

Дамытушылығы:ә) Теориялық материалдарды дұрыс баяндау машығын қалыптастыру,ойлау,

сөйлеу қабілетін дамыту.

Тәрбиелілік: б) Оқушылардың туған жерге,Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру,табиғатты қорғауға тәрбиелеу,оқуға,білім алуға деген санасын қалыптастыру,төзімділікке баулу.

Көрнекілігі: суреттер

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,ой қозғау, топтастыру

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі.

Сәлемдесу,сабаққа қатысын түгендеу.

ІІ. Өткен сабақтар бойынша сұрақтар.

А) Топтастыру әдісі: (слайд 7)

Қысқарған сөздер

Қос сөздер

Біріккен сөздер

Тіркесті сөздер

Ә) Ой қозғау әдісі: (слайд 8)

1.Сөздер неден тұрады?

2. Түбір сөз деген не? Мысал келтір.

3.Түбірлес сөздер деген не? Мысал келтір.

4.Біріккен сөздер деген не?Қалай жасалады?

5.Қос сөздер деген не?Неше түрі бар?

6.Қысқарған сөздер деген не?Қалай жасалады?

ІІІ. Кім жылдам? (ауызша) (слайд 9)

Төмендегі сөздердің қайсысы дара, қайсысы күрделі сөздер екенін ажыратып айтыңдар.

Арқар, арқан, арқар мүйіз, аспан, аспаз, аспан көк, асқазан, асығып-аптығу, астан-кестен, дәнекер, жолсерік, жылы ұшырау, көркемөнерпаз, қара бүлдірген, қара күрең, қара торы, жомарт, дәреже.

ІV. “Сөзстан” еліне саяхат. (слайд 10-12)

І топ — Біріккен сөздер

ІІ топ — Қос сөздер

ІІІ топ — Қысқарған сөздер

І тапсырма.

( Біріккен сөздер)

Атырау облысы аумағындағы біріккен жер, су атауларын жаз.

( Қос сөздерге )

Қос сөздерді табыңдар, түрлеріне ажыратыңдар.

Көп кешікпей бұларға көрші — қолаң, ағайын — туғандар келе бастады. Кішкентайлар улап — шулап қуаныштарын жасыра алмай, дабырласып кетті.

Анда — санда күн күркіреп қояды.

( Қысқарған сөздерге )

Қысқарған сөзді табыңдар, толық мәнін айт.

Кеңшардан қаладағы элеваторға астық тасып жатқан кез.

ҚБТУ –ға талапкерлер көп жиналды. Олар 20 км — ден астам жүрді.

V. “Ойлан тап” (слайд 13-15)

(Біріккен сөздер)

Қонақ…

…асы

…бақан

ақ…

…аралық

мүшел…

(үй,қонақ,алты,сүйек,халық,той )

(Қос сөздерге)

Сөздерді толықтыр.

Дәрі —

Бұрын —

төмен

Ата —

Дос —

-кеш

- кешек

Әзіл —

Сый —

( дәрмек, соңды, жоғары, ана, жаран, ертелі, киім, оспақ, сияпат)

(Қысқарған сөздерге)

Сөйлемді қысқартыңдар.

Тәуелсіз Мемлекеттер достығы, Алматы педагогика университеті, Кәсіптік техникалық колледж, Халық шаруашылық жетістіктерінің көрмесі, Қазақтың телеграф агенттігі, Машина трактор станциясы, Санитарлық эпидемиялық станция, Жылу электрлік станциясы.

VІ. Дәптермен жұмыс (слайд 16-17)

Мына қос сөздерді пайдалана отырып, өлеңді әңгімеге айналдырып жазыңдар.

Ертелі — кеш, қызылды — жасылды, ұшан — теңіз, қатар — қатар, анда — санда, жеміс — жидек,

Саяжайда алма бағы өседі,

Жапырағы жыбырлап

Күнмен сәлемдеседі.

Жайнауын — ай өзінің,

Жаңбырдан соң кешегі.

Атам маған арнап тіккен ағаш бұл,

Тұңғыш рет гүлдерін де жаңа ашты.

Қатар өскен ағаштардың ішінде

Көбелектер бір — бірінен адасты.

Ағаштардың көлеңкесі — қол шатыр.

Күн тимейді,ығына кеп қанша тұр.

Ағаш егіп,терін төгіп құлшынған

Бір атамның басында ғой сонша ақыл.

( Т.Мұратұлы )

VII. Бекіту. (слайд 18)

Жұмбақ

Тарбаң — тарбаң тарбиған,

Түрі жаман жарбиған.

(Тасбақа )

Сап сары көйлегі,

Қап — қара түймелі.

Көрсетер сүйгенін

Басының игені.

( Күнбағыс )

Қайсысы тіркесті сөздер?

Ақсүйек, күні бойы, ауыл шаруашылығы, мәдениет сарайы, алуан — алуан, ата — ана, ыдыс — аяқ, Көкшетау, темірқазық, белбеу, Екібастұз, бидай өңді, ұзын бойлы.

VIII. Сабақты қорытындылау.

IX. Үйге тапсырма.

Күрделі сөздерге сөйлем құрау, мақал — мәтел, жұмбақтар жазу.

Х. Бағалау

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности