link4410 link4411 link4412 link4413 link4414 link4415 link4416 link4417 link4418 link4419 link4420 link4421 link4422 link4423 link4424 link4425 link4426 link4427 link4428 link4429 link4430 link4431 link4432 link4433 link4434 link4435 link4436 link4437 link4438 link4439 link4440 link4441 link4442 link4443 link4444 link4445 link4446 link4447 link4448 link4449 link4450 link4451 link4452 link4453 link4454 link4455 link4456 link4457 link4458 link4459 link4460 link4461 link4462 link4463 link4464 link4465 link4466 link4467 link4468 link4469 link4470 link4471 link4472 link4473 link4474 link4475 link4476 link4477 link4478 link4479 link4480 link4481 link4482 link4483 link4484 link4485 link4486 link4487 link4488 link4489 link4490 link4491 link4492 link4493 link4494 link4495 link4496 link4497 link4498 link4499 link4500 link4501 link4502 link4503 link4504 link4505 link4506 link4507 link4508 link4509 link4510 link4511 link4512 link4513 link4514 link4515 link4516 link4517 link4518 link4519 link4520 link4521 link4522 link4523 link4524 link4525 link4526 link4527 link4528 link4529 link4530 link4531 link4532 link4533 link4534 link4535
Хамзаева Бахыт Халеловна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Дүниетану пәнінен өткізілген ашық сабақ "Өсімдіктерді қорғау"

Дүниетану

Сабақтың тақырбы: Өсімдіктер дүниесін қорғау

Сабақтың мақсаты:

1) Өткен сабақтарды пысықтай отырып, оқушылардың білімін тереңдету, нығайту, қорытынды жасау. Өсімдіктерге қамқорлық жасау, қорғау жайлы түсініктерін кеңейту.

2) Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ой - өрісін, тіл байлығын, түрлі тапсырмалар арқылы ақыл - ойын дамыту.

3) Табиғатты құрметтеуге, аялай білуге, қорғауға үйрету, еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Көрекілігі: өсімдіктердің суреттері, слайдтар, кестелер, сызбалар, «Қызыл кітап».

Әдісі: топпен жұмыс, сұрақ жауап, шығармашылық тапсырмаларын қорғау, түсіндіру.

Түрі: аралас сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.

Шаттық шеңбері:

Қайырымды жүрекпен,

Мейірімді тілекпен,

Ізгілікті ниетпен

Қамқор болып өсемін.
ІІ. Мақсат қою кезеңі. Сыныпты үш бірлестікке бөлу

1-топ 2-топ 3-топ

Пайдалану бірлестігі Қорғау бірлестігі Өсіру бірлестігі

ІІІ. Бүгінгі сабақта.

1. Ой шақыру: Сұрақтар

1. Біздің елімізде өсімдіктердің қанша түрі өседі?

2. Өсімдіктердің өсіп-жетілуі үшін қандай жағдайлар қажет?

3. Өсімдіктердің бір-бірінен ерекшелігі қандай?

4. Өсімдіктер қанша жыл тіршілік етеді?

5. Өсімдіктер өсіп-өну ортасына байланысты қандай топтарға бөлінеді?

2. Топтық жұмыс:

1-бірлестік: Ылғал сүйгіш және құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер

2-бірлестік: Жылу сүйгіш және суыққа төзімді өсімдктер

3-бірлестік: Жарық сүйгіш және көлеңкеге төзімді өсімдіктер

3. Сергіту сәті

Ал, досым, тұрайық,

Серігіп алайық.

Қолыңды шаршатпа,

Созып ал жан-жаққа.

Ал, досым, тұрайық,

Демалып алайық.

Зор ынта — жігермен

Сабаққа қарайық.

4. Семантикалық карта.

5. Ойын «Сәйкестендір»



Емен Жабайы

Итжүзім Құрғақышылыққа төзімді



Күнбағыс Мәдени өсімдік

Сексеуіл 1000 жыл

Бидай Екі жылдық

6. Шығармашылық тапсырма: «Жадыңда сақта!»

7. Тест жұмысы


1. Өсімдік — тірі организм
Қайсысы дұрыс деп ойлайсың?.
а) Өсімдік өседі, өнеді, қурайды
б) Өсімдік - өлі табиғатқа жатады.
в) Өсімдіктердің пайдасы өте аз.
2.Өсімдікке тірі организм ретінде не керек?
а) ауа, жайлы жер, бөлме
б) ауа, жылу, жарық, су, топырақ
в) тамақ, су, топырақ
3. Өсімдік түрлері.
Қайсысы дұрыс деп ойлайсың?.
а) таңқурай - бұта
б) шырша - жалпақ жапырақты
в) өсімдік ағаш, бұта, шөп болып бөлінеді .
4.Жыңғыл қай топқа жатады?
а) ағаш
б) шөп
в) бұта

5. Өсімдік мүшелері
Өсімдік мүшелері қалай бөлінеді деп ойлайсың?
а) тамыр, жеміс, сабақ
б) тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым
в) тамыр, жапырақ
6.Тамыр қандай қызмет атқарады?
а) су әкеледі, қорек жасайды
б) су әкеледі, топырақта бекітіп ұстап тұрады
в) жарық , жылу береді
7.Судан қоректік заттар жасайтын өсімдіктің қай мүшесі?
а) тамыр
б) сабақ
в)жапырақ


8. Оқушылар өз ойларын қорытып, дәлелдеуі.

1-топ «Өсіру бірлестігі» - Өсімдіктердің өсіп-өнуі, қолдан баптап өсіру, бағбан еңбегі.

2-топ «Пайдалану бірлесігі» - Өсімдіктердің маңызы, пайдасы.

3-топ «Қорғау берлестігі» - Өсімдіктердің әлемін сақтау, қорғау, «Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер.

9. Бағалау

3-4 смайлик — «3»

5-7 смайлик — «4»

8-ден көп болса — «5»

V. Рефлексия.

Табиғат байлықтарын қорғай білу — азаматтық борыш. Әрбір адам табиғатты қорғауға және сақтауға міндетті. Бір тал кессең, он тал ек! Бүгінгі сабақ бойынша пікірлерін жазып, табыс ағашына іледі.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности