link620 link621 link622 link623 link624 link625 link626 link627 link628 link629 link630 link631 link632 link633 link634 link635 link636 link637 link638 link639 link640 link641 link642 link643 link644 link645 link646 link647 link648 link649 link650 link651 link652 link653 link654 link655 link656 link657 link658 link659 link660 link661 link662 link663 link664 link665 link666 link667 link668 link669 link670 link671 link672 link673 link674 link675 link676 link677 link678 link679 link680 link681 link682 link683 link684 link685 link686 link687 link688 link689 link690 link691 link692 link693 link694 link695 link696 link697 link698 link699 link700 link701 link702 link703 link704 link705 link706 link707 link708 link709 link710 link711 link712 link713 link714 link715 link716 link717 link718 link719 link720 link721 link722 link723 link724 link725 link726 link727 link728 link729 link730 link731 link732 link733 link734 link735 link736 link737 link738 link739 link740 link741 link742 link743
Султангереева Гулайым Орынгалиевна
Должность:учительница казахского языка и литературы
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Западно Казахстанская область,Таскалинский район,село Таскала
Акуштап Бактыгереева "Асылың,анаң-сырласың"

Батыс Қазақстан облысы

Тасқала ауданы

Ы.Алтынсарин атындағы ЖББОМ

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің бірінші санатты мұғалімі

Султангереева Гулайым Орынгалиевна

Эл.почта:gulya62_62@bk.ru

Сабақтың тақырыбы: Ақұштап Бақтыгереева «Асылың, анаң-сырласың»

(Туған ана туралы өлеңдері)

Сабақтың мақсаты:

а) «Ақжайықтың ақ шағаласы» атанған А.Бақтыгерееваның шығармашылығы туралы оқушылардың таным,білім көкжиегін кеңейту, өлең мазмұнын ұғындыру;

ә) оқушыларды мейірімділікке ,анасын сүйіп құрметтеуге,ананы сыйлап,қадірлей білуге тәрбиелеу; дүниедегі жақсылық атаулының бәрі күннің нұрынан,ананың мейірімінен тарайтынын ұғындыру;

б) оқушының өз бетінше салыстыра білу,зерттеу,қорытынды,тұжырым жасаудығы-машығын дамыту;

Сабақтың түрі: іскерлік пен дағдыны жетілдіру,білімді жүйелеу,шығармашылық жұмыс

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау,іздену ,мәнерлеп оқу,сабақтастық,ой тастау т.б

Сабақтың көрнекілігі:сызбалары,газет-журнал материалдары, кітаптары,слайд т.б

Сабақтың барысы:

а)Ұйымдастыру кезеңі:

1) Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

2) Біздің ұстаным»Кімде –кім өзінің ана тілін, әдебиетін сыйламаса, бағаламаса, оны сауатты, мәдениетті адам деп санауға болмайды» М.Әуезов (хормен айту)

ә) Үй тапсырмасын пысықтау:

Жадыны жаңғырту: (сұрақ-жауап әдісі)

  1. А. Бақтыгереева туралы не білесің?
  2. Қандай шығармаларын білесің?
  3. А. Бақтыгереева кім?
  4. Ол апамыз елі үшін қандай игі істер атқаруда?
  5. Газет-журнал басылымдарда ол кісі туралы жазылған мақалаларды оқыдың ба?
  6. Теледидардан Ақұштап апаның қатысуымен болған хабарларды көрдің бе?

Жаңа сабақ: Ақұштап «Ана махаббаты» өлеңі

1.Өлеңді мәнерлеп оқып беру.

2.Өлеңнің тақырыбын анықтау.

3.Өлең авторына, кейіпкеріне тоқталу. Ақын шығармасында ана бейнесі қалай сомдалғандығы жөнінде айту (Ақұштап туралы, ана туралы слайд)

Өлең мәтінімен жұмыс:

Оқушыларға өлеңді мәнерлеп оқыту.

Өзіндік пікірлерін тыңдау.

Өлеңді талдау:

1. Өлеңге поэтикалык талдау

2. Өлеңнің негізгі стилі

3. Өлеңдегі көркемдегіш құралдар

4. Өлеңде көтерілген мәселе

5. Ана бейнесін жоғары бағалау

Шығармашылық тапсырма:

1. Егер мен ақын болсам…

2.Ана туралы өз айтар ойың?

3. Ана туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? (әр оқушы өзі таңдаған сұраққа жауап жазады)

Сабақтастық сәті:

«Мен таныған Ақұштап» (әр оқушы ақын өлеңдерінен үзінді оқиды)

Бекіту:

Жүйелеу кезеңі:

А) Жылы сөзі

Ананың тілі еркелетіп айтуы

Мейірімді сөйлеуі

Ә)

1. Дүниеде не қымбат?

2. Ананы қай кезден бастап іздейсің?

3. Ананың махаббаты қандай?

4. Сенің ең жақын досың,ұстазың кім?

5. Сендер алысқа кеткенде ең бірінші кімді сағынасыңдар?

6. Сонда анаңның қандай қасиеті есіңнен кетпейді?

Тостастыру:

Ана

Өз анамыз Жер-Ана

Су-Ана Ауа-Ана

Отан –Ана

5-жолды өлең:

1. Зат есім (бір сөз) -Ана

2. Сын есім (екі сөз) -мейірімді,қамқор

3. Етістік (үш сөз) –мәпелейді,өсіреді,тәрбиелейді.

4. Үстеу ( төрт сөз) — шырылдап жерге түскен кезде

5. Түйін сөз (бес сөз) –Ана-ақылшың,асылың, сырласың,қамқоршың,

Қорытынды: Балалар, қай заманда да ана бейнеті ауыр. Түн ұйқысын төрт бөліп,асырап-бағып жеткізген ата-анасын жалғыз қалдыру не болмаса қарттар үйіне өткізу деген қазақ тарихында болмаған. Өмірде кездесіп жататын осындай келеңсіз жағдайлардан аулақ болыңыз,аналарыңның өлшеусіз еңбегін бағалап,мәңгілік қамқор болып өтіңдер.

Білімді бағалау:Оқушылардың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.

Үйге тапсырма: Ананың ұлы махаббаты туралы қазіргі кезеңмен байланыстыра отырып, шағын шығарма жазып келу.

Батыс Қазақстан облысы

Тасқала ауданы

Ы.Алтынсарин атындағы ЖББОМ

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің бірінші санатты мұғалімі

Султангереева Гулайым Орынгалиевна

Эл.почта:gulya62_62@bk.ru

Сабақтың тақырыбы: Ақұштап Бақтыгереева «Асылың, анаң-сырласың»

(Туған ана туралы өлеңдері)

Сабақтың мақсаты:

а) «Ақжайықтың ақ шағаласы» атанған А.Бақтыгерееваның шығармашылығы туралы оқушылардың таным,білім көкжиегін кеңейту, өлең мазмұнын ұғындыру;

ә) оқушыларды мейірімділікке ,анасын сүйіп құрметтеуге,ананы сыйлап,қадірлей білуге тәрбиелеу; дүниедегі жақсылық атаулының бәрі күннің нұрынан,ананың мейірімінен тарайтынын ұғындыру;

б) оқушының өз бетінше салыстыра білу,зерттеу,қорытынды,тұжырым жасаудығы-машығын дамыту;

Сабақтың түрі: іскерлік пен дағдыны жетілдіру,білімді жүйелеу,шығармашылық жұмыс

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,талдау,іздену ,мәнерлеп оқу,сабақтастық,ой тастау т.б

Сабақтың көрнекілігі:сызбалары,газет-журнал материалдары, кітаптары,слайд т.б

Сабақтың барысы:

а)Ұйымдастыру кезеңі:

1) Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

2) Біздің ұстаным»Кімде –кім өзінің ана тілін, әдебиетін сыйламаса, бағаламаса, оны сауатты, мәдениетті адам деп санауға болмайды» М.Әуезов (хормен айту)

ә) Үй тапсырмасын пысықтау:

Жадыны жаңғырту: (сұрақ-жауап әдісі)

  1. А. Бақтыгереева туралы не білесің?
  2. Қандай шығармаларын білесің?
  3. А. Бақтыгереева кім?
  4. Ол апамыз елі үшін қандай игі істер атқаруда?
  5. Газет-журнал басылымдарда ол кісі туралы жазылған мақалаларды оқыдың ба?
  6. Теледидардан Ақұштап апаның қатысуымен болған хабарларды көрдің бе?

курсы для финансовых директоров. экстернат 10 11 класс москва.

Жаңа сабақ: Ақұштап «Ана махаббаты» өлеңі

1.Өлеңді мәнерлеп оқып беру.

2.Өлеңнің тақырыбын анықтау.

3.Өлең авторына, кейіпкеріне тоқталу. Ақын шығармасында ана бейнесі қалай сомдалғандығы жөнінде айту (Ақұштап туралы, ана туралы слайд)

Өлең мәтінімен жұмыс:

Оқушыларға өлеңді мәнерлеп оқыту.

Өзіндік пікірлерін тыңдау.

Өлеңді талдау:

1. Өлеңге поэтикалык талдау

2. Өлеңнің негізгі стилі

3. Өлеңдегі көркемдегіш құралдар

4. Өлеңде көтерілген мәселе

5. Ана бейнесін жоғары бағалау

Шығармашылық тапсырма:

1. Егер мен ақын болсам…

2.Ана туралы өз айтар ойың?

3. Ана туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? (әр оқушы өзі таңдаған сұраққа жауап жазады)

Сабақтастық сәті:

«Мен таныған Ақұштап» (әр оқушы ақын өлеңдерінен үзінді оқиды)

Бекіту:

Жүйелеу кезеңі:

А) Жылы сөзі

Ананың тілі еркелетіп айтуы

Мейірімді сөйлеуі

Ә)

1. Дүниеде не қымбат?

2. Ананы қай кезден бастап іздейсің?

3. Ананың махаббаты қандай?

4. Сенің ең жақын досың,ұстазың кім?

5. Сендер алысқа кеткенде ең бірінші кімді сағынасыңдар?

6. Сонда анаңның қандай қасиеті есіңнен кетпейді?

Тостастыру:

Ана

Өз анамыз Жер-Ана

Су-Ана Ауа-Ана

Отан –Ана

5-жолды өлең:

1. Зат есім (бір сөз) -Ана

2. Сын есім (екі сөз) -мейірімді,қамқор

3. Етістік (үш сөз) –мәпелейді,өсіреді,тәрбиелейді.

4. Үстеу ( төрт сөз) — шырылдап жерге түскен кезде

5. Түйін сөз (бес сөз) –Ана-ақылшың,асылың, сырласың,қамқоршың,

Қорытынды: Балалар, қай заманда да ана бейнеті ауыр. Түн ұйқысын төрт бөліп,асырап-бағып жеткізген ата-анасын жалғыз қалдыру не болмаса қарттар үйіне өткізу деген қазақ тарихында болмаған. Өмірде кездесіп жататын осындай келеңсіз жағдайлардан аулақ болыңыз,аналарыңның өлшеусіз еңбегін бағалап,мәңгілік қамқор болып өтіңдер.

Білімді бағалау:Оқушылардың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.

Үйге тапсырма: Ананың ұлы махаббаты туралы қазіргі кезеңмен байланыстыра отырып, шағын шығарма жазып келу.

Батыс Қазақстан облысы

Тасқала ауданы

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности