Мақсаты :
1). Балаларға пияз туралы толық түсінік беру, оның түсін, пішінін, пішінің ( домалақ, сопақ, сары, сабақтары бар) екенін түсіндіру.
2). Балаларға көктем жайлы білімдерін одан әрі дамыту.
3). Үлкендердің көктемгі еңбегі жайлы түсінік беріп, еңбек етуге , біреудің еңбегін бағалай білуге тәрбиелеу, сөздік қорларын молайту.
Көрнекіліктер: Пияздар, су құйғыштар, топырақ, пияз егетін ыдыс, белдемше қолғап.
Іс-әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
Мотива- циялық қозғау- шылық
Ұйымдас- тыру іздестіру
|
Сабақтың барысы: Кіріспе : Жыл мезгілі жайлы жалпы әңгіме жүргізу. Көктем мезгілінің белгілерін атату, көктем айларын анықтау.
-Қазір қай мезгіл? -Неліктен көктем дейміз? -Қар барма? -Құстар қай жақтан ұшып келеді? -Қандай гүлдер шыға бастайды?
Мақал-мәтел: Еңбек етсең ерінбей, Тояды қарның тіленбей. — мақал- мәтелдің мағынасын түсіндіру.
Чиполино келеді. -Сәлеметсіңдерме балалар ! - Менің атым Чиполино -Сендер білесіңдерме мен кіммін ? -Мен сендерге жұмбақ жасырамын, оның жауабын тапсаңдар мені танисыңдар жарайма? Өзі домалақ , өзі ащы, Кім оны аршыса сол жылайды. Пияздың пайдасын білесіңдерме?
Тәрбиеші: Балалар сергіту сәтін жасап алайық, шаршадыңдарма? Орнымыздан тұрайық, Құстар болып ұшайық, Бір отырып бір тұрып , Біз шынығып алайық.
Тәрбиеші: Балалар сендер білесіңдерме пияз жеміс пе, көкөніспе? -Ол қайда өседі? Чиполино:Балалар мені , менің достарымды отырғызуға егуге көмектесесіңдеме? Бірақ мен білмеймін сендеден көмек сурйын деп келдім.
Тәрбиеші: Балалар көмектесемізбе? Чиполино сен білмейтін болсаң біз балалармен бірге саған көмектесеміз және іс жүзінде көрсетеміз солайма балалар?
Ең бірінші ыдыстың түбінетастарды дұрыстап саламыз. -Балалар тастарды не үшін саламыз?
Енді тастардың бетіне дымқыл топырақты себеміз. Топырақтың бетін тегістеп ортасын не үшін қазамыз балалар ?
Ыдыстағы көктелген пиязды аламыз. -Балалар пияздың тамыры қайсысы , сабағы қайсысы ? -Балалар пиязды сабағымен отырғызамызба әлде тамырымен отырғызамызба? -Енді балалар пиязымызды дайындап қойған топырағымызға отырғызамызба? Балалар пиязды отырғызуға кіріседі. Отырғызу барысында пияздың пайдасын түсіндіріп кету, оның өсіп шығуы үшін , су, күннің көзі, жылу қажеттігін айту. Пиязымызды отырғызып болдық. -Балалар енді отырғызғанпиязымызды қайда қоямыз? - Неліктен күннің көзіне қоямыз, неге жай жерге қоймаймыз, күннің көзі не үшін керек ?
Ойын: «Пиязды кім тез жинайды?» Чиполино: Рахмет балалар мен бұл пияздарды қалдырамын, сендер оларға күде су құйып күтіп , құмын қопсытып өсуін бақылаңдар . Ал мен сендерге мына пияздың көк сабақтарын әкелдім, балалар жеңдер мұнда көптеген пайдалы витаминдер бар екенін естен шығамаңдар, жиі- жиі жеп тұрсаңдар ешқашан ауырмайсыңдар жарайма? Ал ендеше мен кетейін , Сау болыңдар !
|
-Көктем Балалар себебін айтады -Жоқ -жылы жақтан -бәйшешек, қызғалдақ
Балалар зер салып тыңдайды
- Сәлеметсізбе - Чиполино - Жоқ
- Пияз - Пияз жесек ауырмаймыз тамаққа саламыз , тұмау болғанда қолданамыз.
- Иә Балалар сергіту сәтін іс- қимылдарымен орындайды.
- Көкөніс - Жерде өседі
Балалар келіседі.
- Иә
- Иә
- Ауа еркін өту үшін және артық сулары шығу үшін.
- Пиязды отырғызу үшін
Балалар жауап береді
- Тамырымен
- Иә
- Күннің көзіне
- Ультра күлгін сәулесін шашады, жылу береді, топырақты қыздырып,пияздың жақсы әрі тез өсуіне ықпалын тигізеді.
Балалар зер қойып тыңдайды. -Рахмет
-Сау болыңыз Чиполино. |
Рефлексив- ті түзету
|
Қорытынды: Көктемде жер жыртып , егін егетін уақыт, бау- бақшаға жемістер , көкөністер отырғызылады, оларды күтіп баптасаңдар жақсы тәтті болып өсетінін айтып түсіндіру . Бүгінгі сабақта не отырғызғандарын қайталап анықтау, балаларды мақтау. |
|
Күтілетін нәтиже:
-Жаңғыртады: Пияз дұрыс отырғызуды біледі.
-Түсінеді: Пияздың пайдасын түсінеді.
-Қолданады: Алжапқыштар, стакандар, күрекшелер, суқұйғыш,пияз.