Мақсаты:
а) білімділік: повесть бойынша оқушылардың білімін тиянақтау, Тоқсанбай, Омаш, Ергеш бейнелеріне талдау жасап, өз ойын жүйелі жеткізе алуға үйрету.
ә) дамытушылық: өзіндік ой қорыта білу, шығармашылық қабілетін жетілдіру, ой-өрісі мен дүниетанымын кеңейту, сабаққа қызығушылығын ояту .
б) тәрбиелік: жақсы мен жаманды ажырата білуге дағдыландыру, кейіпкерлер бойындағы жақсы қасиеттерді үлгі ету, адалдық пен шыншылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жинақтау
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиялары
Көрнекілігі: флипчарт, АКТ, ACTIVote .
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру
ІІ Жаңа сабақ
Кімге айтылған сөздер? |
ұры алдампаз
Кім туралы айтылған ? |
еңбекқор
дөрекі
ұятсыз қиындықты көп көрген шарасыз
1 –Омаш туралы; 2 –Тоқсанбай қартқа айтылған
Кейіпкер |
Іс-әрекеті |
Қандай мінездің адамы |
І топ — Омашқа
ІІ топ — Тоқсанбай қартқа
ІІІ топ — Ергешке
РАФТ стратегиясы
І топ ІІ топ ІІІ топ
Роль — Тоқсанбай Роль — Омаш
Аудитория — Омаш Аудитория — халық Екі топқа өз пікірлерін айтады
Форма — хат Форма — үндеу
Тақырып — «Адалдықтың ақ жібі» Тақырып — «Адамгершілік –асыл қазына»
Концептуалдық кесте (кейіпкерлерге баға беру)
топ |
кейіпкерлер |
Өмірге қызығушылығы |
Адамгершілік қасиеті |
Кейіпкерлерге баға |
І |
Тоқсанбай |
|||
ІІ |
Омаш |
|||
ІІІ |
Ергеш |
Сергіту сәті
Иесіне қайтар ойыны
Ергеш Омаш
Тоқсанбай
Ой толғаныс сатысы
Тест тапсырмасы (ACTIVote пайдалану)
2. «Жасымық» сөзінің мағынасы? ноқат
3. «Құдайдың ұрған жері осы болды. Мынау асығатын емес» Кімнің сөзі? Тоқсанбай
4. ..................... заманынан келе жатқан сары самаурын әндете ызылдады. Николай
5. Тоқсанбай шал үйіне келген соң не істеді? қонақ шақырып, садақа берді
6. «Ергешжанның атын атап келіп тұрған соң жеті сомын соларға бердім». Кімнің сөзі? кемпір
7. Ауыл шалдарын ауызашарға шақырғандағы Тоқсанбайдың ойы не еді?
жасаған күнәсін құдайы беріп жеңілдету
8. Омаш сол бетімен алдына кеп тізерлеп жығылып, еңкілдеп қоя берді. Омаш неге жылады? өз ұрлығын жабу үшін
9. Тоқсанбай қарт соғыста неше баласын жоғалтты? 4
Бекіту сұрақтары:
- Әңгіменің «Ата үміті» аталу себебі неде деп ойлайсыңдар?
- Әңгіме соңы немен аяқталды? (дүниеқоңыздық пен қатыгездікті адамгершілік пен адалдық жеңді)
- Омаш әңгіме соңында өзін қалай сезінді? (тауып оқу
«Адалдық пен шыншылдық» тақырыбында эссе жазу (5 мин)
Қорытынды:
- Балалар, біз бүгін әңгімедегі кейіпкерлер , олардың іс-әрекеттері арқылы күнделікті өмірде ұшырасатын түрлі қатыгездік пен дүниеқоңыздық, дөрекілік, ұрлық, ұятсыздық сияқты жаман қасиеттерді адамгершілік, адалдық, еңбекқорлық сияқты асыл қасиеттер жеңіп шығатынына көзіміз жетті. Алып денелі, жас жігіт Омаштың алдында абыройлы, адал адам Тоқсанбай шал әлдеқайда биіктен көрінді. Әрқашан жақсылық бойымыздан табылсын!
Бағалау:
Үй тапсырмасы: «Даналы сөзден дән ізде» (Ұлы адамдардың адамгершілік туралы айтқан қанатты сөздері)
Әңгімеде саған не әсер етті? |
Несімен әсер етті? |