link864 link865 link866 link867 link868 link869 link870 link871 link872 link873 link874 link875 link876 link877 link878 link879 link880 link881 link882 link883 link884 link885 link886 link887 link888 link889 link890 link891 link892 link893 link894 link895 link896 link897 link898 link899 link900 link901 link902 link903 link904 link905 link906 link907 link908 link909 link910 link911 link912 link913 link914 link915 link916 link917 link918 link919 link920 link921 link922 link923 link924 link925 link926 link927 link928 link929 link930 link931 link932 link933 link934 link935 link936 link937 link938 link939 link940 link941 link942 link943 link944 link945 link946 link947 link948 link949 link950 link951 link952 link953 link954 link955 link956 link957 link958 link959 link960 link961 link962 link963 link964 link965 link966 link967 link968 link969 link970 link971 link972 link973 link974 link975 link976 link977 link978 link979 link980 link981 link982 link983 link984 link985 link986 link987 link988 link989 link990 link991 link992 link993 link994 link995 link996 link997 link998 link999 link1000 link1001 link1002 link1003 link1004 link1005 link1006 link1007
Куспаева Шолпан Насибуллиновна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
Қоршаған ортаның ластануы

Куспаева Шолпан Насибуллиновна

Қазақстан республикасы

Батыс Қазақстан облысы

Орал қаласы

Батыс Қазақстан инженерлік-технологиялық колледжінің оқытушысы

Сабақтың тақырыбы: Қоршаған ортаның ластануы

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: Қоршаған ортаның ластануы туралы мәлімет бере отырып, тілдік дағдыларын дамыту, кәсіби сөздер мен олардың қолданылу аясын меңгерту.

б) Дамытушылық: Студенттердің сөйлеу тілдерін дамытып,сөздік қорын байыту, ой –өрістерін кеңейту, шығармашылыққа жетелеу, ойлау, жүйелеу, салыстыру қабілеттерін жетілдіру, өз пікірін айтуға дағдыландыру.

ә) Тәрбиелік: Студенттердің табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыру, өз мамандықтарын құрметтеуге баулу.

Сабақтың түрі:практикалық

Сабақтың оқу әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, талдау

Құрал-жабдықтар: үлестірме материалдар, сызба-нұсқалар, слайд, мультимедиялық проектор.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасып, түгендеп, аудиторияның сабаққа дайындығын тексеру

2. Жаңа материалды меңгерту

Қоршаған ортаның ластануы

Қоршаған ортаның ластануы – адамға және табиғи экожүйеге зиянды әсер ететін физикалық-химиялық және биологиялық заттардың қоршаған ортаға нұқсан келтіруі. Табиғат құбылыстары мен заңдылықтарына қайшы келетін және оның қалыпты жағдайына нұқсан келтіретін сандық, сапалық және құрамдық өзгерістердің барлығы қоршаған ортаның ластануына алып келеді. Қоршаған ортаның ластануы табиғат құбылыстары әсерінен, сонымен қатар адам әрекетінен пайда болады.

Қоршаған ортаның ластануы табиғи және антропогендік болып бөлінеді. Табиғи ластану күшті табиғи процестер салдарынан (жанартау атқылауы, сел жүру, топан су басу, өрт, т.б.), антропогендік ластану адамның шаруашылық іс-әрекетінің салдарынан қалыптасады. Антропогендік ластануға өндірістік, тұрмыстық қалдықтар мен әр түрлі улы заттардың қоршаған ортаға белгілі мөлшерден тыс шығарылуы, табиғи нысандарды орынсыз пайдалану жатады. Семей сынақ алаңында болған ядролық жарылыстар, Арал өңірінің экологиялық жағдайлары (қ. Арал экологиясы) т.б. қоршаған ортаға нұқсан келтірудің айқын мысалы болып саналады.

Сөздік

Ластану-загрязнение

қоршаған орта-окружающая среда

нұқсан-вред

табиғат-құбылыстары-природные явления

әрекет-действие

бөлінеді-делится

улы заттар-ядовитые вещества

табиғи нысандар-природные объекты

пайдалану-использование

Жазылым

1-тапсырма. Төмендегі сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, сөйлем құрастырыңыз.

Қоршаған ортаның ластануы, тұрмыстық қалдықтар, улы заттардың, экологиялық жағдайлар, антропогендік ластану, табиғат құбылыстары, нұқсан келтіру, биологиялық заттар, адам әрекеті.

2-тапсырма. Негізгі мәтіннен келесі сөз тіркестері бар сөйлемдерді теріп жазыңыз

Табиғат құбылыстары_________________________________________________________

қоршаған ортаның ластануы___________________________________________________

ядролық жарылыстар_________________________________________________________

улы заттардың________________________________________________________________

экологиялық жағдайлар________________________________________________________

3-тапсырма. Ойды растасаңыз «Иә», растамасаңыз «Жоқ» деп жауап беріңіз.

Иә

Жоқ

Қоршаған ортаның ластануы табиғат құбылыстары әсерінен, сонымен қатар адам әрекетінен пайда болады.

Табиғи ластану күшті табиғи процестер салдарынан (жанартау атқылауы, сел жүру, топан су басу, өрт, т.б.), антропогендік ластану адамның шаруашылық іс-әрекетінің салдарынан қалыптаспайды.

Антропогендік ластануға өндірістік, тұрмыстық қалдықтар мен әр түрлі улы заттардың қоршаған ортаға белгілі мөлшерден тыс шығарылуы, табиғи нысандарды орынсыз пайдалану жатады.

Семей сынақ алаңында болған ядролық жарылыстар, Арал өңірінің экологиялық жағдайлары (қ. Арал экологиясы) т.б. қоршаған ортаға нұқсан келтірудің айқын мысалы болып саналмайды.

Қоршаған ортаның ластануы – адамға және табиғи экожүйеге зиянды әсер ететін физикалық-химиялық және биологиялық заттардың қоршаған ортаға нұқсан келтіруі.

4-тапсырма. Мәтінді аударыңыз.

Воздух — важнейшее условие жизни на Земле. Воздух влияет на че­ловека, на растения, на животных, на здания, сооружения, памятники и др. Поэтому загрязнение атмосферы неблагоприятно влияет на окружа­ющую среду. Все источники загрязнения атмосферы подразделяют на естественные и антропогенные. Естественное загрязнение атмосферы про­исходит в результате извержения вулканов, пыльных бурь. Самым силь­ным за всю историю человечества было извержение вулкана Кракатау (вблизи острова Ява) в 1883 году. Взрыв этого вулкана был слышен на расстоянии 4800 км. Вулканическая пыль поднялась на высоту более 20 км. Этот пепел опоясал весь земной шар в течение нескольких месяцев. Антропогенное загрязнение атмосферы имеет очень много источни­ков и наносит более ощутимый вред. Главными источниками загрязне­ния атмосферы являются: ТЭС, металлургия, химическая, нефтехими­ческая, целлюлозно-бумажная отрасли промышленности, автомобиль­ный транспорт.

Оқылым

1-тапсырма. Мәтінді оқып, мазмұнын түсініңіз.

Үлкен қалалар мен өндіріс орталықтарында қоршаған ортаның ластануы

Ауаға шығатын улы заттардың концентрациясы (ауыр металдар, шаң-тозаң, күкірт тотығы, көмірқышқыл газыжәне т.б.) белгіленген мөлшерден он есе артық. Ең ауыр жағдай Тараз, Теміртау, Алматы, Шымкент, Балқаш,Риддер, Өскемен және басқа да қалаларда қалыптасқан. Осы қалаларда лас заттардың концентрациясы жыл бойынша белгіленген мөлшерден 5-10 есе артады. Атмосфераның ластануы Байқоңыр космодромында ғарыш кемелерін ұшыру кезінде де байқалады. Өнеркәсіпті аудандарда ауа кеңістігінің ластануымен катар ластану сол жердегі су көздерін қамтиды. Сырдария өзені ағысының 35-40%-ы өндіріс орындарының қалдық суларынан тұрады. Өзен суында дизентерия, паратиф, гепатит, сүзек ауруы қоздырғыштары мен өте қатерлі гексахлоран ДДТ кездеседі. Әр түрлі химиялық заттар, дефолианттар, пестицидтер, мөлшерден артық қолданған тыңайтқыштар, тек қана қоршаған ортаны емес, тамақ өнімдерін де ластауда.

Айтылым

1-тапсырма. Қоршаған орта, табиғат туралы мақал айтыңыз.

Сұрақтар

1. Қоршаған ортаның ластануы дегеніміз не?

2. Қоршаған ортаның ластануы неден болады?

3. Ластану нешеге бөлінеді?

4.Антропогендік ластануға не жатады?

5. Ластануға қандай мысал келтіре аласыз?

3. Бағалау

4.Үй тапсырмасы

«Орал қаласының экологиясы » тақырыбында эссе жазып келу

Куспаева Шолпан Насибуллиновна

Қазақстан республикасы

Батыс Қазақстан облысы

Орал қаласы

Батыс Қазақстан инженерлік-технологиялық колледжінің оқытушысы

Сабақтың тақырыбы: Қоршаған ортаның ластануы

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: Қоршаған ортаның ластануы туралы мәлімет бере отырып, тілдік дағдыларын дамыту, кәсіби сөздер мен олардың қолданылу аясын меңгерту.

б) Дамытушылық: Студенттердің сөйлеу тілдерін дамытып,сөздік қорын байыту, ой –өрістерін кеңейту, шығармашылыққа жетелеу, ойлау, жүйелеу, салыстыру қабілеттерін жетілдіру, өз пікірін айтуға дағдыландыру.

ә) Тәрбиелік: Студенттердің табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыру, өз мамандықтарын құрметтеуге баулу.

Сабақтың түрі:практикалық

Сабақтың оқу әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, талдау

Құрал-жабдықтар: үлестірме материалдар, сызба-нұсқалар, слайд, мультимедиялық проектор.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасып, түгендеп, аудиторияның сабаққа дайындығын тексеру

2. Жаңа материалды меңгерту

Қоршаған ортаның ластануы

Қоршаған ортаның ластануы – адамға және табиғи экожүйеге зиянды әсер ететін физикалық-химиялық және биологиялық заттардың қоршаған ортаға нұқсан келтіруі. Табиғат құбылыстары мен заңдылықтарына қайшы келетін және оның қалыпты жағдайына нұқсан келтіретін сандық, сапалық және құрамдық өзгерістердің барлығы қоршаған ортаның ластануына алып келеді. Қоршаған ортаның ластануы табиғат құбылыстары әсерінен, сонымен қатар адам әрекетінен пайда болады.

Қоршаған ортаның ластануы табиғи және антропогендік болып бөлінеді. Табиғи ластану күшті табиғи процестер салдарынан (жанартау атқылауы, сел жүру, топан су басу, өрт, т.б.), антропогендік ластану адамның шаруашылық іс-әрекетінің салдарынан қалыптасады. Антропогендік ластануға өндірістік, тұрмыстық қалдықтар мен әр түрлі улы заттардың қоршаған ортаға белгілі мөлшерден тыс шығарылуы, табиғи нысандарды орынсыз пайдалану жатады. Семей сынақ алаңында болған ядролық жарылыстар, Арал өңірінің экологиялық жағдайлары (қ. Арал экологиясы) т.б. қоршаған ортаға нұқсан келтірудің айқын мысалы болып саналады.

Сөздік

Ластану-загрязнение

қоршаған орта-окружающая среда

нұқсан-вред

табиғат-құбылыстары-природные явления

әрекет-действие

бөлінеді-делится

улы заттар-ядовитые вещества

табиғи нысандар-природные объекты

пайдалану-использование

Жазылым

1-тапсырма. Төмендегі сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, сөйлем құрастырыңыз.

Қоршаған ортаның ластануы, тұрмыстық қалдықтар, улы заттардың, экологиялық жағдайлар, антропогендік ластану, табиғат құбылыстары, нұқсан келтіру, биологиялық заттар, адам әрекеті.

2-тапсырма. Негізгі мәтіннен келесі сөз тіркестері бар сөйлемдерді теріп жазыңыз

Табиғат құбылыстары_________________________________________________________

қоршаған ортаның ластануы___________________________________________________

ядролық жарылыстар_________________________________________________________

улы заттардың________________________________________________________________

экологиялық жағдайлар________________________________________________________

3-тапсырма. Ойды растасаңыз «Иә», растамасаңыз «Жоқ» деп жауап беріңіз.

Иә

Жоқ

Қоршаған ортаның ластануы табиғат құбылыстары әсерінен, сонымен қатар адам әрекетінен пайда болады.

Табиғи ластану күшті табиғи процестер салдарынан (жанартау атқылауы, сел жүру, топан су басу, өрт, т.б.), антропогендік ластану адамның шаруашылық іс-әрекетінің салдарынан қалыптаспайды.

Антропогендік ластануға өндірістік, тұрмыстық қалдықтар мен әр түрлі улы заттардың қоршаған ортаға белгілі мөлшерден тыс шығарылуы, табиғи нысандарды орынсыз пайдалану жатады.

Семей сынақ алаңында болған ядролық жарылыстар, Арал өңірінің экологиялық жағдайлары (қ. Арал экологиясы) т.б. қоршаған ортаға нұқсан келтірудің айқын мысалы болып саналмайды.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности