link8928 link8929 link8930 link8931 link8932 link8933 link8934 link8935 link8936 link8937 link8938 link8939 link8940 link8941 link8942 link8943 link8944 link8945 link8946 link8947 link8948 link8949 link8950 link8951 link8952 link8953 link8954 link8955 link8956 link8957 link8958 link8959 link8960 link8961 link8962 link8963 link8964 link8965 link8966 link8967 link8968 link8969 link8970 link8971 link8972 link8973 link8974 link8975 link8976 link8977 link8978 link8979 link8980 link8981 link8982 link8983 link8984 link8985 link8986 link8987 link8988 link8989 link8990 link8991 link8992 link8993 link8994 link8995 link8996 link8997 link8998 link8999 link9000 link9001 link9002 link9003 link9004 link9005 link9006 link9007 link9008 link9009 link9010 link9011 link9012 link9013 link9014 link9015 link9016 link9017 link9018 link9019 link9020 link9021 link9022 link9023 link9024 link9025 link9026 link9027 link9028 link9029 link9030 link9031 link9032 link9033 link9034 link9035 link9036 link9037 link9038 link9039 link9040 link9041 link9042 link9043 link9044 link9045 link9046 link9047 link9048 link9049 link9050 link9051 link9052 link9053 link9054 link9055 link9056 link9057 link9058 link9059 link9060 link9061 link9062 link9063 link9064 link9065 link9066 link9067 link9068 link9069 link9070 link9071
Ильясова Гулзира Кенесовна
Должность:учитель музыки
Группа:Посетители
Страна:Казакстан,г.Байконур
Регион:г.Байконур
Кавказ халықтарының музыкасы

Сабақтың тақырыбы: Кавказ халықтарының музыкасы

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:

Кавказ халықтары және оладың музыка жанрларымен таныстыру,

әнді динамикасымен үйрену

Дамытушылық:

Музыкадағы ырғақты орындау,есте сақтау қабілетін қалыптастыру,

әнді интонациясымен таза орындауға баулу

Тәрбиелік:

Халықтар арсындағы достықты нығайту,музыканы

сүйуге, адамгершілікке үйрету

Типі: аралас сабақ

Түрі: дәстүрлі сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап, ой толғау, ақпаратты құралдар,ойын әлемент-

тері, музыка тыңдау

Көрнекілігі: магнитофон, баян, мультимедия, презентация

I.Барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық.

Ойын: «Досыңды сүйемелде»

Ойын шарты:екі топқа оқушыларды бөлеміз,Бірінші топ шапалақтау арқылы,ырғақты соғып тұрады,екінші топ әнді орындайды.

Келесіде екі топ орын алмасады.

Үй тапсырмасын сұрау:

Оқушылырды үш топқа бөліп үй тапсырмасын жарыс түрінде қайталап шығу.

а)Музыка тілі достық тілі.Оқушылар ой бөліседі.

Тірек сөздерді пайдалана отырып,тақырыпты баяндайды.

б) «Кім білгір?»мұғалім сұрақтарына жауап беру

в) «Кім әнші?» айдары бойынша: «Су тасушы қыз»муз:Б.Байқадамовтікі

әнін орындап жарысу

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: « Кавказ халықтарының музыкасымен танысу»

Жаңа сабақ

Музыка тыңдау

«Лезгинка»тыңдап отырып.музыка характерін ажырату,қай елдің музыкасы екенін

Ажырату. «Музыка тарихын айта кетіп жаңа сабаққа ену»

(Мультимедияны қосыу,Кавказ халықтарының музыкасы) 1слайд

Мұғалім сөзі:

Кавказ тауларының етегінде армян,әзірбайжан,грузин халықтары мекен етеді.

Олар бір-бірімен араласып жатқандықтан салт-дәстүрлерінде,музыкаларында, аспаптарында ,киім киістерінде,ұқсатықтар байқалады. Бүгінгі сабағымыз әзірбайжан халқына арналмақ.Олар әнді бір дауыста керемет орындайды екен. 2слайд

Музыка тыңдау: 3слайд

«Качури»әзірбайжан халқының биі

Би ансамбльдің сүйемелдеуімен орындалады.4слайд

-Би ырғағы қалай орындалып тұр?

-Қандай көңіл күйді білдіреді?

-Қандай би түріне жатады деп ойлайсыңдар?

-Качури биінің шығу тарихымен таныстыру.5 слайд

Музыкалық аспаптары:

Балабан-ең көне аспаптарының бірі .Үрлеп ойнайтын аспапқа жатады.6слайд

Гавал-ұрып ойнайтын аспап7слайд

Саз-шертіп ойнайтын аспап.8слайд

(Әр аспаптың суретімен бірге үні естіліп тұрады)

Дауыс жаттығулары.

До мажор дыбыс қатарын орындап шығу.

Арпеджиомен орындау.

Жаңа әнді үйренбес бұрын композиторларымен таныс болайық.9 слайд

Гамбар Гусейнли әзірбайжан композиторы.

Қазақшаға аударған ақын М.Әлімбаев 10слайд

Бұл інді бірнеше елдің тіліне аударған.Орыс.өзбек,қазақ,армян тілдерінде орындалып жүр.

Ән үйрену: 11 слайд

«Шөжелерім» музыкасы:Г.Гусейнли,қазақшаға аударған:М.Әлімбаев

а) әнді хормен оқу, мағынасын түсіндіру

б) әуенімен тыңдау.хормен орындау

в) әннің динамикасымен жұмыс жасау

г) әннің темптік дамуын салыстыру.

д)дәптерге жаздыру

Бекіту:

Рефлексия 12слайд

Бүгінгі сабақ туралы ойымызды айтайық?

-Сабақ ұнады ма?

-Неге ұнады?

-Ұнамаған жақтары болды ма?

Қазір үш тілде әнді тыңдап жіберейік.

Қорытынды:

Бұл әнді тыңдай отырып музыка арасында өте алмайтын шекара жоқ

екенін тағы да дәлелдедік.

Қай елдің музыкасымен таныстық?Қандай музыканы тыңдадық? Музыка нені бейнеледі. Қандай ән үйрендік?

Үйге тапсырма:

Әнді жаттап , музыкалық тағы да аспаптардың аттарын тауып жазып келу.

Бағалау.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности