v Сабақтың мақсаты:
1Қазақ тілі сабағында топ жұмыс түрлерін ұйымдастыру жүйесімен тындаушыларды таныстыру.
2.Жұмыс барысында қолданылатын әдіс-тәсілдермен таныстыру
3.Тыңдаушыларды берілген әдіс-тәсілдерді қолдануға үйрету.
Сабақтын түрі: Сабақтан соң сабақ.
Сабақтын әдісі: ой қозғау,сұрақ-жауап,әңгімелеу,ізденіс,топпен жұмыс,жеке жұмыс.
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: оқулық, интерактивтік тақта ,постер,стикерлер.кестелер, презентация ,дайын мәтіндер ,интерактивті әдіс –тәсілдерді қолдану үшін арналған нұскаулар.
Сабақ құрылымы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
-Амандасу
Қайырлы күн әріптестер!Бүгін бізде сіздермен кезекті өтілетін қазақ тілі сабағы.
2.Психологиялық көніл-күй тұғызу және бір- біріне мадақтау сөздерін айту.
Сабақты бастау үшін менсіздерді шеңбер құрап тұруларыңызды сұраймын.
Сағат тілі бойынша бір - біріңізге мадақтау сөздерін айтуларыңыз керек. Менен бастайық.
-сіз бүгін көнілдісіз!( тыңдаушылар бір-біріне мадақтау сөздерін айтып тұрады.)
-Бір-бірлеріңізге мадақтау айтқаннан кейін көніл-күйлеріңіз көтеріліп қолған шығар деп ойлаймын .
Ал енді орындарымызға отырайық.Кімде сары фишка –сол он жақта тұрған үстелге отырады, кімді қызыл фишка сол сол жаққа отырыңыздар.Түсінген шығарсыздар ,бүгін біз топпен жұмыс істейміз.(тыңдаушылар екі топқа бөлініп отырады)
2.Топпен жұмыс.
-Қазір сендердің үстелдің үстінде ақ беттер жатыр, сендер оны алып ,өз тегінижазып ,өз алақандарыңыздың суретін салып,оны көршілеріңізге беріңіздер. Осы алақандарға сіз осы көршілеріңіздің бойынан байқаған жеке сапасын жазуларыңыз керек.
( тыңдаушылар өз алакандыңыздың суретін салып,көршілерге береді,кейін олар жазып болғанда сол суретті қайтарады)
-Осы жазылғандардың ішінде өзіңіз аңғармаған қасиет бар ма? (тыңдаушылар менің қойған сұрақтарға жауап береді) -Көрдіңіздер ме, біз әліде өзіміз туралы көп нәрсені біле бермейміз!
3.Жаңа сабаққа зейін аударту.
Қазір мен 3 «а» сыныбының орындауындағы мысалды тамашалауды ұсынамын.Соны көре отырып ,бүгінгі сабақтын тақырыбын анықтауларыңыз қажет!
(тыңдаушылар не туралы ертегі болғанын айтып ,сабақтын тақырыбын анықтайды)
4.Постермен жұмыс.
-Осы постерге екі жлдастық қасиеттерін бейнелеңіздер. Алдымен бұл жұмыстарды қай керекті бағалайтынымызды анықтап алайық.
*Қалай көрсетесіз
*Мазмұны қазақ тілінде айту керек
*Мағынасы толық болсын
(Тыңдаушылар топпен жұмыс істеп постерге сурет салады.Әр топқа қорғауына 5 минут уақыт беріледі)
5.Топтың жұмысын бағалау. « Көрші» әдісі.
(Бір тыңдаушы топқа қалады, ал қалғаны көрші топқа қонаққа барады. Қалған өз тобында тыңдаушы қонақтарға өз топтың постерді қорғайды. Келген қонақтар өзара бағалап,тілектерін айтады.(Бағалау 2 жұлдызша және 1 тілек.)
6.Қорытындылау.-Біз сіздермен ойлер –Вен диаграммасы бойынша жұмыс істейік.Кері байланыс ,тақтаға стикерді жапсырамыз.( тыңдаушылар сабаққа баға береді) Сабақтың мақсаты:
1Қазақ тілі сабағында топ жұмыс түрлерін ұйымдастыру жүйесімен тындаушыларды таныстыру.
2.Жұмыс барысында қолданылатын әдіс-тәсілдермен таныстыру
3.Тыңдаушыларды берілген әдіс-тәсілдерді қолдануға үйрету.
Сабақтын түрі: Сабақтан соң сабақ.
Сабақтын әдісі: ой қозғау,сұрақ-жауап,әңгімелеу,ізденіс,топпен жұмыс,жеке жұмыс.
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: оқулық, интерактивтік тақта ,постер,стикерлер.кестелер, презентация ,дайын мәтіндер ,интерактивті әдіс –тәсілдерді қолдану үшін арналған нұскаулар.
Сабақ құрылымы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
-Амандасу
Қайырлы күн әріптестер!Бүгін бізде сіздермен кезекті өтілетін қазақ тілі сабағы.
2.Психологиялық көніл-күй тұғызу және бір- біріне мадақтау сөздерін айту.
Сабақты бастау үшін менсіздерді шеңбер құрап тұруларыңызды сұраймын.
Сағат тілі бойынша бір - біріңізге мадақтау сөздерін айтуларыңыз керек. Менен бастайық.
-сіз бүгін көнілдісіз!( тыңдаушылар бір-біріне мадақтау сөздерін айтып тұрады.)
-Бір-бірлеріңізге мадақтау айтқаннан кейін көніл-күйлеріңіз көтеріліп қолған шығар деп ойлаймын .
Ал енді орындарымызға отырайық.Кімде сары фишка –сол он жақта тұрған үстелге отырады, кімді қызыл фишка сол сол жаққа отырыңыздар.Түсінген шығарсыздар ,бүгін біз топпен жұмыс істейміз.(тыңдаушылар екі топқа бөлініп отырады)
2.Топпен жұмыс.
-Қазір сендердің үстелдің үстінде ақ беттер жатыр, сендер оны алып ,өз тегінижазып ,өз алақандарыңыздың суретін салып,оны көршілеріңізге беріңіздер. Осы алақандарға сіз осы көршілеріңіздің бойынан байқаған жеке сапасын жазуларыңыз керек.
( тыңдаушылар өз алакандыңыздың суретін салып,көршілерге береді,кейін олар жазып болғанда сол суретті қайтарады)
-Осы жазылғандардың ішінде өзіңіз аңғармаған қасиет бар ма? (тыңдаушылар менің қойған сұрақтарға жауап береді) -Көрдіңіздер ме, біз әліде өзіміз туралы көп нәрсені біле бермейміз!
3.Жаңа сабаққа зейін аударту.
Қазір мен 3 «а» сыныбының орындауындағы мысалды тамашалауды ұсынамын.Соны көре отырып ,бүгінгі сабақтын тақырыбын анықтауларыңыз қажет!
(тыңдаушылар не туралы ертегі болғанын айтып ,сабақтын тақырыбын анықтайды)
4.Постермен жұмыс.
-Осы постерге екі жлдастық қасиеттерін бейнелеңіздер. Алдымен бұл жұмыстарды қай керекті бағалайтынымызды анықтап алайық.
*Қалай көрсетесіз
*Мазмұны қазақ тілінде айту керек
*Мағынасы толық болсын
(Тыңдаушылар топпен жұмыс істеп постерге сурет салады.Әр топқа қорғауына 5 минут уақыт беріледі)
5.Топтың жұмысын бағалау. « Көрші» әдісі.
(Бір тыңдаушы топқа қалады, ал қалғаны көрші топқа қонаққа барады. Қалған өз тобында тыңдаушы қонақтарға өз топтың постерді қорғайды. Келген қонақтар өзара бағалап,тілектерін айтады.(Бағалау 2 жұлдызша және 1 тілек.)
6.Қорытындылау.-Біз сіздермен ойлер –Вен диаграммасы бойынша жұмыс істейік.Кері байланыс ,тақтаға стикерді жапсырамыз.( тыңдаушылар сабаққа баға береді)