Министерство образования и науки Республики Казахстан
Отдел образования Шемонаихинского района
КГУ «ОСШ №3 имени Ю. А. Гагарина»
Открытый урок по английскому языку
Класс - 6
Тема урока- London
Тип урока - урок формирования новых знаний
Учитель английского языка - Селиванова О. С.
РК, ВКО, г. Шемонаиха
Урок 40
Тема: «London»
Цель: Организация работы по усвоению учащимися новых лексических единиц, предусмотренных программой.
Задачи:
Образовательные: знакомство с новыми лексическими единицами раздела, дат представление о тематике нового раздела, активизация познавательной активности учащихся.
Развивающие: продолжить развитие умения анализировать, сопоставлять, сравнивать, выделят главное, устанавливать причинно-следственные связи, приводить примеры, формировать умения работать с вспомогательными источниками с использованием просмотрового чтения.
Воспитательные: воспитывать уважительное отношение друг к другу, эстетическое воспитание, интерес к культуре своей страны и страны изучаемого языка.
Тип урока: урок формирования новых знаний
Методы обучения: обьяснительно-иллюстративный, репродуктивный, проблемный, частично-поисковый.
Форма организации познавательной деятельности: фронтальная, индивидуальная.
Оборудование: проекторная доска, слайды презентации «London», слайды физпаузы, карточки-задания, карточки-домино, маршрутные листы, карты настроения.
Литература:
Для учителя:
Аяпова Т., АбильдаеваЗ. « Английский язык 6 класс». «Атамура» , 2006.
Аяпова Т., АбильдаеваЗ. Книга для учителя « Английский язык 6 класс». «Атамура» , 2006.
Для учеников:
Аяпова Т., АбильдаеваЗ. « Английский язык 6 класс». «Атамура» , 2006.
Аяпова Т., АбильдаеваЗ. Рабочая тетрадь к учебнику « Английский язык 6 класс». «Атамура» , 2006.
План урока:
1. Организационный этап
2. Введение в атмосферу иноязычного общения
3. Постановка цели урока и актуализация учебной деятельности учащихся
4. Введение нового материала
5. Первичное закрепление усвоения материала
6. Рефлексия
7. Заключительный этап
Ход урока:
1. Организационныйэтап
- Good morning students. I`m very glad to see you. Did you have a good rest? What did you do on your spring holidays? Was it enough time to have a rest?
2. Актуализацияучебнойдеятельностиучащихся
«When a man is tired of London he is tired of life»
Samuel Johnson
Read and translate this quote
3.Постановкацелиурока
-How do you think what city we are going to learn about in this unit?
-What do you know about London? Would you like to go there someday?
-To find out a bit more about the capital of the country which language we study and maybe to understand the people of England better, we have to work hard and we`ll start with the new words.
4. Введениеновогоматериала
-We`ll start with some general information about London. Be very attentive, look and listen.
Текствидео
Hello, my name is Donna. I`ll be your guide in this unit. Today I`ll tell you about my favourite city — the city of London. But to understand everything correctly let`s get acquainted with some new words.
Look, listen and repeat.
- A capital, a sight, a guide, a tourist;
- a building, a monument, a government;
- a palace, a tower, a cathedral;
- an underground /railway, ancient;
Now, look at the pictures once again and guess their Russian equivalents.
- a capital - столица, a sight - вид, достопримечательность, a guide - гид, экскурсовод, a tourist - турист
- a building - здание, a monument - памятник, a government - правительство
- a palace - дворец, a tower- башня, a cathedral - собор
- an underground railway,– подземнаяжелезнаядорога, метро, ancient — древний.
5.Первичноезакреплениеусвоенияматериала
-Now, look at the pictures and spell the correct word.
Look: столица: c — a — p — i — t — a — l
Thenextword: памятник, дворец, башня, вид/достопримечательность, собор, гид, турист, здание.
Now, please look and listen to some general information about London. Be very
London London is the capital of the UK. It is the biggest city in Britain and in Europe. London is an ancient city. Millions of tourists come to London every year to see its famous sights, for example: the Tower of London and St. Paul`s Cathedral. The Houses of Parliament, the seat of the British Government, are very popular with tourists, too. The towers of the Houses of Parliament stand very high above the city. On the highest tower there is the largest clock in the country, Big Ben. Big Ben strikes every hour. The heart of London is Trafalgar Square. It is in the very centre of the city. There are many museums, art galleries and stadiums in London. It`s also famous for its beautiful parks, for example St. James`s Park. It lies in front of Buckingham palace, the place where the queen lives. |
If you come here, one day would be never enough to see even a 10th part of this fantastic city.
That`s all the information I wanted to tell you today. Have a nice trip around London. See you later.
Окончаниевидео
-Now I give you the texts and we work with it.
-If you come here, one day would be never enough to see even a 10th part of this fantastic city.
London London is the capital of the UK. It is the biggest city in Britain and in Europe. London is an ancient city. Millions of tourists come to London every year to see its famous sights, for example: the Tower of London and St. Paul`s Cathedral. The Houses of Parliament, the seat of the British Government, are very popular with tourists, too. The towers of the Houses of Parliament stand very high above the city. On the highest tower there is the largest clock in the country, Big Ben. Big Ben strikes every hour. The heart of London is Trafalgar Square. It is in the very centre of the city. There are many museums, art galleries and stadiums in London. It`s also famous for its beautiful parks, for example St. James`s Park. It lies in front of Buckingham palace, the place where the queen lives. |
Task 1
-Now, let`s read aloud all the sentences with the words in bold and translate them.
6. Физминутка
-Today, we`ll play dominoes with our new words.
(Cut the cards. Each card consists of two words, for ex.:
museum |
cathedral |
museum |
museum |
museum |
museum |
museum |
museum |
museum |
museum |
museum |
cathedral |
sight |
capital |
tower |
palace |
gallery |
monument |
cathedral |
cathedral |
cathedral |
cathedral |
cathedral |
cathedral |
cathedral |
cathedral |
cathedral |
museum |
sight |
capital |
tower |