link2394 link2395 link2396 link2397 link2398 link2399 link2400 link2401 link2402 link2403 link2404 link2405 link2406 link2407 link2408 link2409 link2410 link2411 link2412 link2413 link2414 link2415 link2416 link2417 link2418 link2419 link2420 link2421 link2422 link2423 link2424 link2425 link2426 link2427 link2428 link2429 link2430 link2431 link2432 link2433 link2434 link2435 link2436 link2437 link2438 link2439 link2440 link2441 link2442 link2443 link2444 link2445 link2446 link2447 link2448 link2449 link2450 link2451 link2452 link2453 link2454 link2455 link2456 link2457 link2458 link2459 link2460 link2461 link2462 link2463 link2464 link2465 link2466 link2467 link2468 link2469 link2470 link2471 link2472 link2473 link2474 link2475 link2476 link2477 link2478 link2479 link2480 link2481 link2482 link2483 link2484 link2485 link2486 link2487 link2488 link2489 link2490 link2491 link2492 link2493 link2494 link2495 link2496 link2497 link2498 link2499 link2500 link2501 link2502 link2503 link2504 link2505 link2506 link2507 link2508 link2509 link2510 link2511 link2512 link2513 link2514 link2515 link2516 link2517 link2518 link2519
Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
Достопримечательности Лондона

Россия,Липецкая область,г. Елец

МБОУ гимназия №11

Учитель английского языка

Бурняшева Мария Юрьевна

Достопримечательности Лондона

Цель урока:

Практическая: совершенствование речевых навыков говорения по теме Лондон

Сопутствующая: активизация грамматических и лексических навыков, чтения, аудирование, активизация навыков вопросно-ответной работы.

Воспитывающая: уважительное отношение друг к другу, развивать умение слушать товарища.

Оборудование: раздаточный материал(карточки с заданиями),презентация

Ход урока:

I.Организационный момент:

Today we’ll discuss the theme “London. Sights of London”. We will find out what you know about the capital of the United Kingdom and learn different place of interest. (слайд 1).

II. Фонетическаязарядка:

Книга № 15 с. 65. Listen to the words on the topic “London”. Can you guess their meaning?

(слайд 2)

III. Речевая разминка:

Ответы на вопросы (слайд3):

Do you like travelling?

Would you like to visit London?

Would you like to see Trafalgar Square?

What place of interest would you like to visit London?

IV. Тренировка лексических навыков по теме Лондон

You have said that in London there many place of interest. Which sights of London do you know. (называют)

V. Физкультминутка

VI.Совершенствование навыков чтения

And now I want to open your books. Let’s learn to pronounce of the names of place of interest. You can find them in ex.17 p.66. Listen to the speaker aтв repeat the word combinations after him.

Let’ s read the texts about sights of London in ex.16 p. 65.You can see the postcards with different sights of London. Let’s match pictures with the texts describing the place of London.

(читают текст обращая внимание на новые слова, которые написаны на доске)

VII. Работа с текстом.

После прочтения текста выполняют задание: Choose the rights variants (слайд 4)

VIII. Активизация навыков вопросно-ответной работы по содержанию прочитанного материала.

Answer my questions(слайд 5)

1) Where does Big Ben stand?

2) How often can you hear Big Ben?

3) Where does the Houses of Parliament stand?

4) Who founded Westminister Abbey?

5) Where does the Queen stay when she is in London?

IX. Развитие навыков монологической речи

What places of London do you like to visit and why? (слайд 6)

Look at the screen? You can see pictures and I want you to describe any place you like. I take you cards. Complete the sentences about sights of London. (даются карточки с предложениями из текста, который до этого прочитали, дополнить предложения из текста)

X. Активизация грамматических навыков

Look at the cards on your desks. You can see some sentences on the cards. Make up the sentences.

We ,looking ,at Big Ben, are

They, on the Tower Bridge, standing, are

Are, tourists, St.Paul Cathedral,now, many, visiting?

are they taking photos of the White Tower, why?

walking along, Is, Trafalgar Square, who?

XI. Подведение итогов урока .Д/З

Задание на карточках.

Литература:

Поурочные разработки Биболетова,

Интернет(картинки)
