link11400 link11401 link11402 link11403 link11404 link11405 link11406 link11407 link11408 link11409 link11410 link11411 link11412 link11413 link11414 link11415 link11416 link11417 link11418 link11419 link11420 link11421 link11422 link11423 link11424 link11425 link11426 link11427 link11428 link11429 link11430 link11431 link11432 link11433 link11434 link11435 link11436 link11437 link11438 link11439 link11440 link11441 link11442 link11443 link11444 link11445 link11446 link11447 link11448 link11449 link11450 link11451 link11452 link11453 link11454 link11455 link11456 link11457 link11458 link11459 link11460 link11461 link11462 link11463 link11464 link11465 link11466 link11467 link11468 link11469 link11470 link11471 link11472 link11473 link11474 link11475 link11476 link11477 link11478 link11479 link11480 link11481 link11482 link11483 link11484 link11485 link11486 link11487 link11488 link11489 link11490 link11491 link11492 link11493 link11494 link11495 link11496 link11497 link11498 link11499 link11500 link11501 link11502 link11503 link11504 link11505 link11506 link11507 link11508 link11509 link11510 link11511 link11512 link11513 link11514 link11515 link11516 link11517 link11518 link11519
Мукиева Орынгуль Аменовеа
Должность:Бастауыш класс мұғалімі
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Ақтөбе қаласы,Мұғалжар ауданы Ембі қаласы
«А а дыбысы мен әрпі»

Пәні: Сауат ашу

Сыныбы: 1а-сыныбы

Мерзімі: 17-қыркүйек

Сабақтың тақырыбы: «А а дыбысы мен әрпі»

Мақсаты: А а дыбысы мен әрпін таныстыру,

алғаш рет танысайын деп отырған әріптерінен

келетін сөздерді, дыбысына байланысты буындар

мен сөздерді білуге үйрету. Сөздерге дыбыстық

талдау жасауға дағдыландыру. Сөздерде қанша әріп қанша

дыбыс бар екенін ауызша үйрету.

Сөздік қорларын байыту, тіл байлықтарын дамыту,

дыбыстардан сөз, сөзден сөйлем құрау қабілеттерін

дамыту.

Оқушыларды сыпайылылыққа, жолдастыққа достыққа,

бір-бірінің ойын түсінуге бірін-бірі тыңдай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа білімді игеру

Сабақтың түрі: саяхат-ойын сабақ

Әдіс-тәсілдері: сұрақ –жауап, көрнекілік

Технологиясы: сын тұрғысынан оқыту

Көрнекілігі: көкөністер, жемістер, заттық суреттер, А әрпінің баспа, жазба

түрлері, себет.

Қажетті құрал-жабдықтар: интербелсенді тақта, бор, тақта.

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі.

II. Психологиялық дайындық

- Сәлеметсіздерме балалар. Бүгінгі сауат ашу сабағы өзгеше өткелі отыр, оған себеп, бүгін бізге қонаққа

- Ата-аналарымыз, апайлар келіп отыр. Солармен амандасып алайық.

II. Психологиялық дайындық.

1. Қайырлы таң досым

Қайырлы күн болсын

Жеті күннің әр кезі

Сәттілікке толсын

Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын!

III. Ой қозғау.

Балалар біз бүгін саяхатқа аттанамыз. Саяхатымыз орман болмақ.

- Орманды кәне көз алдымызға елестетейікші

- ( балалар өз ойларын айтады)

- Қандай аңдарды білетін едік.

- Ал ендеше біз білетін түлкі қандай аң?

Ол барлық аңдарды алдап жүреді. Бір күні аңдар: « Қап бәлем түлкінің сазайын тартқызайын» –деп ақылдасып, түлкінің үйіне баратын жолды бөгеп, өздері тұрып алыпты:

- Біз түлкіге көмектесеміз бе?

- Олай болса түлкіге кедергі келтіріп тұрған аңдардың тапсырмасын орындап түлкіге көмектесейік.

1-ші аң түлкіге кездескен — қасқыр

Қасқырдың тапсырмасы: Қандай зат артық.

1) кітап, дәптер, қалам –оқу құралдары

доп — ойын құралы

2. ұшақ, автобус, машина- көліктер

көйлек- киім

3. төрт түлік- жолбарыс-

4. ыдыс-аяқ-банан

Қасқырдың сыйластық жақсы сөзі: «Жолың болсын!»

- келесі кедергіде тұрған аң-кірпі.

Ол «төрт түліктің төлін тап » деген тапсырма:

Қойдың тапсырмасы:

қой –қозы 1) буынға бөлу, сөйлем құрау

жылқы-құлыншақ 2) жылқының пайдасы

сиыр-бұзау 3)

ешкі-лақ 4)

түйе-ботақан 5)

Сыйластық сөзі: «Саған сәттілік тілеймін»

Келесі кезекті аң– аю

Аюдың тапсырмасы: «Ажырату»

- оқушылар мына жерде күз мезгілінің байлығы жемістер мен көкөністер бар, бірақ ол қай сабетке барарын білмей тұр? Кәне ажыратайық

Жемістер

Алма

Банан

Құлпынай

Апельсин

Өрік

Көкөністер

Баклажан

Сәбіз

Қызылша

Қызанақ

Қияр

Ортақ қасиет

Дәруменге бай

Денсаулыққа пайдалы

Адамның ағзасына пайдалы

Аюдың сыйластық сөзі: «Рахмет сау бол!»

-оқушылар біз жаңа қандай аңның тапсырмасын орындадық? — дұрыс аюдың.

Мына себеттегі жемістердің атын атаңдаршы?

- алма, алмұрт, алхоры

Олай болса бүгінгі танысатын алғашқы әрпіміз

А әрпі болмақ.

Қане кітапқа қарайық, ненің суреті- алма, алмұрт, ананас.

-А әрпі қандай дыбыс деп?

-А дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында да кездеседі.

А дыбысы

сөздің басында қызыл үйге кіреді

ортасында

соңында

Дыбысты біз айтамыз, естиміз.

Әріпті біз жазамыз, көреміз.

Сергіту сәті.

Қара жорға биін билеу.

Оқушылар серігіп болсақ қане А дыбысының таңбалануымен танысайық, таңбасын біз әріп дейміз.

Әріптің баспа жазба түрі бар, біз мектеп алды даярлық тобында баспа түрімен таныстық. Енді жазба түрімен танысамыз.

А әрпін енді кәне мен тақтаға салып көрсетемін сендер соны мұқият қараңдар:

Жоғарыдан -оң жаққа қарай имектелген көлбеу

- сол жаққа қарай имектелген көлбеу

белін қысқа сызықпен сызамыз — бұл бас әріп.

Толық құрсау дөңгелектенген және имектелген көлбеу сол жаққа қарай

а

А-басәрпімен сөйлемнің басында, адамның аты, қаланың аты келеді, кіші әрпімен сөйлемнің соңында, ортасында жазамыз.

Ауа жазу, санағышпен құрастыру, тақтаға жазу.

Дәптермен жұмыс

Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз.

-Балалар А дыбысынан келетін біздің сыныпта ұл-қыздар бар ма?

Қане тақтаға бері қарайық. А әрпін бекіту.

асық балапан тырна

Ұйқасын тап.

Айбат шегер алыстан,

Аң патшасы арыстан

Түлкі үйіне келді, жетті сіздерге алғыс айтты.

Ойын: «Сиқырлы қалпақ» егер уақыт қалса бастарына кигізу арқылы а-ның ортасында, соңында, басында келетін сөздер айту.

Мадақтау, бағалау.

Алма ағашынан алма теріп балаларға тарату. Сабаққа жақсы қатыстыңдар!

Сау болыңдар!

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности