Батыс Қазақстан облысы, Теректі ауданы, Аңқаты ЖОББ мектебінің математика пәнінің мұғалімі Ержанова Нұргүл Төремұратқызы
Сабақтың тақырыбы: Логарифм және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
1. Логарифм ұғымы және оның қасиеттерін қорытындылау, есептер шығаруда логарифмнің анықтамасы мен қасиеттерін қолдана білу дағдыларын бекіту.
2. Есеп шығару барысында оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, іскерлік білімдерін, дағдыларын қалыптастыру;
3. Оқушыларды барақпаратты пайдаланып жұмыс істеуге, шапшандыққа, бір-бірлерін тыңдауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, деңгейлік тест тапсырмалары, ҰБТ материалдары.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. (1 минут)
2. Үй жұмысын тексеру:(7 минут)
а) фронтальды сұрау.
1) Натурал логарифм дегеніміз не?
2) Неліктен теріс санның логарифмі анықталмайды?
3) Потенциалдау дегеніміз не?
4) Негізі е болатын санның логарифмі қалай анықталады?
5) Санның логарифмі деген не?
ә) ауызша есептер.
log4x = 2 logx 25= 2
3. Жарыс картасын құрайық.
Логарифмнің қасиеттеріне шолу жасау.(3 минут)
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бұл кезеңде логарифмнің қасиеттері бойынша алған білімдері тексеріледі. Дұрыс формула алу үшін өрнектердің арасына сәйкес стрелкалар қоюлары қажет. |
Дұрыс формула алу үшін оқушылар сәйкестікті тауып, стрелка қоюға тиісті. |
Сәйкестікті тап:
logaxy p loga x
loga(x/y) loga x — loga y
loga xp logax
logax +logay.
4. Логарифмдер эстафетасы. (10 минут)
Өрнектің мәнін табыңдар. |
Оқушылар тақтаға есептерді түсіндіріп шығарады және жауабын табады. |
Д |
lg8 + lg125 |
lg(8∙125) = lg 1000 = 3 |
Н |
log 26 - log 2 (6/32) |
log 2 (6 : (6/32)) = log 232 = 5 |
П |
log 3 5 - log 3 135 |
log 3 (5 : 135)= log 3 (1:27)= -3 |
Е |
2 log 27 - log 2 49 |
log 272 - log 249 = log 2(49:49) = log 2 1 = 0 |
Ж |
log 93+ log 927 |
log 9(3∙27) = log 981=2 |
О |
х |
|
Р |
2х-4 х=6 |
|
3 |
2 |
12 |
5 |
Д |
Ж |
О |
Н |
5 |
0 |
-3 |
0 |
6 |
Н |