link5712 link5713 link5714 link5715 link5716 link5717 link5718 link5719 link5720 link5721 link5722 link5723 link5724 link5725 link5726 link5727 link5728 link5729 link5730 link5731 link5732 link5733 link5734 link5735 link5736 link5737 link5738 link5739 link5740 link5741 link5742 link5743 link5744 link5745 link5746 link5747 link5748 link5749 link5750 link5751 link5752 link5753 link5754 link5755 link5756 link5757 link5758 link5759 link5760 link5761 link5762 link5763 link5764 link5765 link5766 link5767 link5768 link5769 link5770 link5771 link5772 link5773 link5774 link5775 link5776 link5777 link5778 link5779 link5780 link5781 link5782 link5783 link5784 link5785 link5786 link5787 link5788 link5789 link5790 link5791 link5792 link5793 link5794 link5795 link5796 link5797 link5798 link5799 link5800 link5801 link5802 link5803 link5804 link5805 link5806 link5807 link5808 link5809 link5810 link5811 link5812 link5813 link5814 link5815 link5816 link5817 link5818 link5819 link5820 link5821 link5822 link5823 link5824 link5825 link5826 link5827 link5828 link5829 link5830 link5831 link5832 link5833 link5834 link5835 link5836 link5837 link5838 link5839 link5840 link5841 link5842 link5843 link5844 link5845 link5846 link5847
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

Казахстан,Восточно-Казахстанская область,г.Семей,с.Кумкол

КГУ "Средняя школа им. Сасан би

Учитель математики и информатики

Туганбева Б.Х.

Сабақтың мақсаты: Өзара кері сандар туралы мәлімет алады. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлуді үйренеді. Жай бөлшектерге амалдар қолдану туралы білімдерін толықтырады.

Міндеттері:

  1. Есеп шығару дағдысы қалыптасады.
  2. Ойлау қабілеті артады, жаңа білімді игере алады.
  3. Бірлесіп жұмыс істейді, пікірлеседі, ортақ пікір шығара алады, тыңдайды, бағалайды.

Бағалау

  1. Өз ойларын айту арқылы.
  2. Ережені айту, өз ойларын қорғау. Есептер шығару арқылы
  3. Байқау бақылау арқылы.

Стратегиялар: «Ассоциация», «Семантикалық карта», «Араласқан есептар»

Құрал — жабдық: ақ бет, дәптер, қалам, маркер

Көрнекілік: Слайдтар

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру

ІІ. Сергіту сәті.

Иіліп оңға бір,

Иіліп солға бір,

Еңкейіп, шалқайып,

отырып, тұрайық,

Шапалақ соғайық.

А) Үй тапсырмасын сұрау. №766 №767

І. Қызығушылықты ояту

«Ассоциация» стратегиясы арқылы әр топ берілген тақырыптарды ашып, қорғайды.

  1. Жай бөлшектерді қосу, мысал келтіру.
  2. Жай бөлшектерді азайту, мысал келтіру.
  3. Жай бөлшектерді көбейту, мысал келтіру.

Жай бөлшекке қолданылатын амалдар түрлері тақырыптары бойынша әр топ өз білгендерін жазып шығып, қорғайды.

ІІ. Мағынаны ашу.

Орыстың ұлы математигі Л.Ф. Магницкийдің:

Бүтінге келсең жұлынып,

Алдыңа еш жан салмасаң,

Бөлшекке келсең бұғылып,

Жауабын таба алмасаң,

Есепке мықты демелік,

Бөлшекке көңіл бөлейік! –деген сөзімен жаңа сабағымызды бастаймыз.

Көбейтіндісінің мәні 1-ге тең екі сан өзара кері сандар деп аталады.

Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

«Білу тапсырмалары»
1. Жай бөлшектерді көбейту ережесін есіңе түсір.
2. Оқулықтан жай бөлшектерді бөлу ережесін тауып оқы.
3. Мысалға назар аударып, тұжырым жаса.

4. Мысалға назар аударып, тұжырым жаса.

5. Натурал санды жай бөлшекке бөлу мысалына назар аудар тұжырым жаса.

ІІІ. Ой толғаныс кезеңі (Араласып кеткен есептерді орындау)

«Араласып кеткен есептер» стратегиясы арқылы оқушылар берілген есептердің белгісізін тауып, шығару жолдарын түсіндіреді. Әр топ тез, әрі дұрыс жауабын табу керек.

І топ ІІ топ ІІІ топ

«Семантикалық карта»

Жай бөлшек түрлері

Жай бөлшек атауы

Өзара кері сандар жұбы

Аралас сандар

Дұрыс бөлшек

Бұрыс бөлшек

VI. Қорытынды бөлім. Төмендегі кесте арқылы сабақты қорытындылаймыз.

1.2 . 3 . 4. 5. Жеңген топты анықтап, Рим жазушысы Цицеронның «Бөлшекті білмейінше, математиканы білемін деп ешкімде айта алмайды» деген сөзімен аяқтаймыз, яғни бүтін сандарға амалдар қолдануды қанша жақсы білсең де, бөлшек сандарға амалдар қолдануды білмесең, онда математиканы білемін деп айтпа дегені.

VII. Өтілген сабақ бойынша оқушылардың білімдерін бағалау. балл жинау.
«Кері байланыс» нәтижеге бағытталған бөлім І деңгей (5 ұпай) «сынақтан өтті» 3 деген баға. №794 — №797
ІІ деңгей (+4 ұпай) барлығы 9 ұпай «жақсы» деген баға №808 (1,2) №809 (1,2)
ІІІ деңгей (3 ұпай) барлығы

12 ұпай «Өте жақсы» деген баға

№820. (1).
Қорытынды
VIII. Үйге: Жай бөлшектер бөлу, Венн диаграммасы / Жай бөлшекті көбейту мен бөлудің айырмашылықтары мен ұқсастықтары/

№ 798; 802



Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности