link15372 link15373 link15374 link15375 link15376 link15377 link15378 link15379 link15380 link15381 link15382 link15383 link15384 link15385 link15386 link15387 link15388 link15389 link15390 link15391 link15392 link15393 link15394 link15395 link15396 link15397 link15398 link15399 link15400 link15401 link15402 link15403 link15404 link15405 link15406 link15407 link15408 link15409 link15410 link15411 link15412 link15413 link15414 link15415 link15416 link15417 link15418 link15419 link15420 link15421 link15422 link15423 link15424 link15425 link15426 link15427 link15428 link15429 link15430 link15431 link15432 link15433 link15434 link15435 link15436 link15437 link15438 link15439 link15440 link15441 link15442 link15443 link15444 link15445 link15446 link15447 link15448 link15449 link15450 link15451 link15452 link15453 link15454 link15455 link15456 link15457 link15458 link15459 link15460 link15461 link15462 link15463 link15464 link15465 link15466 link15467 link15468 link15469 link15470 link15471 link15472 link15473 link15474 link15475 link15476 link15477 link15478 link15479 link15480 link15481 link15482 link15483 link15484 link15485 link15486 link15487
Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
Жай бөлшектерді көбейту

Казахстан, Павлодарская область, г. Аксу, с. Алгабас

Средняя школа им. М. Кабылбекова

Учитель математики

Капарова Айслу Казбековна

Жай бөлшектерді көбейту

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Бөлшектерді көбейту тақырыбын тірек конспектісі бойынша түсіндіруді қолдану.

1) ережесін жатқа білу, қолдана алу.

2. Дамытушылық: Деңгейлеп оқыту арқылы оқушылардың есептерді шыға-рудағы логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау және зейін қою қабілеттерін дамыту. Практикалық дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

3. Тәрбиелілік: Деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы өзіндік ізденіс-терін қалыптастыру. Сын тұрғысынан саралай білуге тәрбиелеу. Бір-біріне доста-рына көмек көрсетіп, топ, ұжым болып бірлесіп, тату-тәтті жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Топтық сайыс ойын сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Тірек-конспект жазылған плакаттар, тест, логикалық есептер және сөзжұмбақтар жазылған кесте карточкалар, бағалау кестелері, төс белгілері.

Пәнаралық байланыс: Тарих, қазақ тілі, қазақ әдебиеті.

Сабақтың барысы: І. Ой қозғау: Нені біліп шығу керек?

ІІ. Ой толғау: Нені білгіміз келеді?

ІІІ. Ой қорыту: Нені білдік?

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа даярлығын, қатысуын шолып өту, оқу құралдарын түгелдеу.Өлең жолдары арқылы сабақтың тақырыбына шығу:

Бүгінге келсек жұлынып,

Алдыңа еш жан салмайсың,

Бөлшекке келсек бұғынып,

Жауабын таба алмайсың

ІІ. Үйге берілген есептерді тексеру.

ІІІ. Бүгінгі сабақ топтық сайыс ойын сабағы екенін хабарлау. Оқушы-ларды үш топқа бөлу.

І-топ: Дұрыс бөлшек. Топ басшысы Куватов Алиасқар

ІІ-топ: Бұрыс бөлшек. Топ басшысы Жүсіп Махаббат

ІІІ-топ: Аралас сан. Топ басшысы: Құрман Әділет

Әр топ бөлшектерге анықтама беріп, өз аттарын қорғайды.

IV. Өткен сабақты пысықтау үшін қайталауға тест беріледі. Әр топтағы оқушылар өздерінің нөмірі бойынша тесттегі есептерді шығарады. Мұғалім ауыз-ша жауаптарын тексереді. Дұрыс жауаптар бойынша ұпай жинайды.

Тест (қайталау)

№1 №2

№3 №4

№5 №6

Жаңа сабақтың құрылымы

(плакат)

V. Жаңа сабақты баяндау.

§ 21. Жай бөлшектерді көбейту (дәптерлеріне жаздырту)

І. Ой қозғау: Тақырыпқа алдын ала даярлық тапсырмасында бөлшекті нату-рал санға көбейтуді тең бөлшектердің қосындысы түрінде үйретіледі. Мысалы:

(Бөлшектің алымы мен натурал сан көбейтіліп алымға жазылды. Бөлімі өзгеріссіз қалады).

Мысалы:

ІІ. Ой толғау.

Көбейту амалы қандай қарапайым есептерді шығарғанда пайдаланылады?

- Тік төртбұрыштың қабырғалары берілгенде ауданын есептеуде.

- Заттың құнын есептегенде бағасы мен данасы немесе массасы көбейтіледі.

- Жылдамдық пен уақытты көбейтіп, жүрілген жолды есептеуде.

- Тік бұрышты параллепипедтің (м/ы: бөлменің көлемі) көлемін, үш өлшемін ұзындығын, енін, биіктігін көбейтіп есептеуде және т.б. есептер шешуде ондағы шамалар бөлшектермен бірлесе, онда бөлшектерді көбейту амалын білуіміз керек.

Мысалы: Тік төртбұрыш АВСD (плакатта жазылған) ұзындығы

Шешуі: S=ав

Жауабы:

қалай шықты?

Ол үшін қабырғасының ұзындығы 1дм-ге тең шаршы аламыз. Ауданының өлшем бірлігі шаршы бойынша есептелінеді. Ұзындық бойынша шаршыны тең

1 дм.

В

С

дм2

А 1 дм

D

5 бөлікке, ені бойынша тең 3 бөлікке (бөлшектің бөлімдері бойынша) барлығы тең 15 бөлікке (үлеске) бөлейік. Сонда бір бөліктің ауданы

Енді ұзындығынан бөлшектің алымы бойынша 4 бөлікті, енінен бөлшектің алымы бойынша 2 бөлікті бөліп алып, осы бөліктерді бояйық. Сонда ізделенді АВСD тік төртбұрышы шығады. Бұл тік төртбұрышта 8 бөлік боялады. Боялған АВСD тік төртбұрыштың ауданы

Бұл жай бөлшегінің алымы көбейтіндісін бөлшектердің алымдарының көбейтіндісі 4·2=8 болса, ал бөлімі олардың бөлімдерінің көбейтінді 5·3=15 екенін көріп тұрмыз.

Енді оқушыларға қосымша сұрақтар қойып, оларды жай бөлшектерді көбейту ережесін өздері қорытуға жетелеу керек.

Сұрақтар:

  1. Шаршы неше бөлікке бөлінеді? (15).
  2. Көбейтінді бөлшектің бөлімі қалай табылады? (5·3=15 бөлімдерін көбей-тіп).
  3. Тік төртбұрышта неше бөлік бар? (8)
  4. Көбейтінді бөлшектің алымы қалай табылады? (4·2=8 алымдарын көбей-тіп).

Осы сұрақтарға жауап беру барысында оқушылар жай бөлшектерді көбейту ережесін өздері тұжырымдап айтады.

Міндетті түрде мұғалімнің өзі ережені оқушыларға ерекше дауыспен айту керек. Сонан соң оның әріппен жазылуын формула түрінде жазған жөн. Ары қарай тірек конспекті жазылған плакат бойынша түсіндіру.

Жай бөлшектерді көбейткенде бөлшектерді қысқартып, болған соң, көбейту керек. Мысалы: немесе қысқаша

Бөлшекті натурал санға көбейту (немесе керісінше). Бұл есеп ой қозғауда қарастырылды ғой, сондықтан ережесін оқушылардың өздеріне қорытуға жетелеу керек:

Ереже: Натурал санды бөлшекке көбейткенде натурал сан бөлшектің алымына көбейтіліп, көбейтінді бөлшектің алымы ретінде алынады да, бөлі-мі өзгеріссіз сол қалпында жазылады.

немесе

Аралас сандарды көбейту.

Алдын ала мысалды жазып, шығарылу жолын көрсетіп қойып, оқушыларға көбейтінді бөлшектің қалай шыққандығы туралы ой тастау керек. Есепке қарап отырып оқушылар аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырғанын байқап, ережені оқушылардың өздеріне қорытуға жетелеу керек.

Ереже: Аралас сандарды алдын ала бұрыс бөлшекке айналдырып, бөлшекке көбейту ережесі бойынша көбейтеміз.

Мысалы:

ІІІ. Ой қорыту.

6. Жаңа сабақты бекітуге деңгейлік тапсырмалар орындаумен, жаңа сабақты меңгергенін білу (ойын түрінде).

І-деңгей. Оқушылық бөлім: (тақтамен жұмыс). «Қазақстан — 2030» ел прези-дентінің Қазақстан халқына жолдауы бойынша қысқаша оқушылардан сұрақ-жауап алу.

«Болашаққа ұмтылу — 2030 жылға қош келдіңіз» ойынын жүргізу. Тақтада ілулі тұрған плакатқа әр топтан бір оқушыны шығару.

ІІ деңгей. Алгоритмдік бөлім. Логикалық есеп шығару.

1)

2)

3)

ІІІ деңгей. Эвристикалық бөлім.

Сөзжұмбақ шешу.

Кестелердегі амалдарды орындап, табылған мәндерді кему ретімен — төмендегі кестеге орналастырсақ және олардың астына сәйкес әріптерді жазсақ, белгілі бір сөз шығады. Сол сөзді тап.

Х

8

36

Н

О

Л

Б

IV. Шығармашылық бөлім (оқушымен жұмыс).

598-есепке мәселе есеп құрастырумен, оқушылардың сөздік қорын білу, мате-матиканы қазақ әдебиетімен байланыстыру.

7. Үйге тапсырма §21. 5м/с-ға дейін оқу. 587 (1,2) 588 (1,2) 589 (1,2)

590 (1,2) 591 (1,2) 593 (1,2) 594 (1,2).

8. Сабақты қорытындылау. Сұрақ-жауап алу.

1. Бөлшектерді қалай көбейтеміз?

2. Натурал сандарды бөлшек санға қалай көбейтеміз?

3. Аралас сандарды қалай көбейтеміз?

9. Жиған ұпай сандары бойынша жеңген топты марапаттау. Білімдерін бағалау кестесін пайдалана отырып бағалаймыз.

10. Сабақтың соңы.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности