Илья Гашек
Должность:Системный редактор
Группа:Команда портала
Страна:Россия
Регион:Москва
ІЛИЯС ЖАНСҮГІРОВ «КҮЙШІ» ПОЭМАСЫ

Казахстан, Актюбинская область, Мугалжарский район, г. Кандыагаш

Школа-гимназия №3

Учитель казахского языка и литературы

Идирисова А.А.

Сабақтың мақсаты:білімділік-Ілияс Жансүгіровтың өмірі мен шығармашылық қызметі туралы толық мағлұмат беру; дамытушылық- өз бетінше іздену,талдау машықтарын қалыптастыру; тәрбиелік-өнерді құрметтеуге,оны түсіне,түйсіне білуге тәрбиелеу;

Сабақ типі:жаңа білім меңгерту; Сабақ әдісі:іздену,ой қорыту,баяндауКөрнекілігі: Интерактивті тақта,слайд,сызбалар; Пәнаралық байланыс: ән-күй өнері

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу,түгендеу Сабақтың мақсатын анықтау

«Қызығушылықты ояту»кезеңі Ілияс Жансүгіров 1894 жылы қазіргіТалдықорған облысы,Ақсу ауданында (бұрынғы Қапал уезі,Ақсу болысы) дүниеге келген. Қызметі: ақын,жазушы,драматург,публицист,аудармашы,өнер зерттеушісі,«Сөз Құлагері»,«Өнер жаршысы»,«Күй жаршысы»атанған қоғам қайраткері. (Слайд көрсету)

Сабақтың эпиграфы: «Ілияс Жансүгіров-қазақ әдебиетінің шаң жұқпас жүйрігі,жыр Құлагері,поэзиямыздың бар саласына үлес қосып,поэма жанрын қол жетпес биікке көтеріп күні бүгінге дейін үлгі шашып дәстүр жасаған қайраткер»Тұрсынбек Кәкішов

«Мағынаны тану»кезеңіҮй тапсырмасына ақын өмірі мен шығармашылық қызметін қосымша оқып келу берілген болатын. (Сынып оқушылары 8 топқа бөлініп жұмыс жасайды) «Ізденуші»тобы ақын өмірбаянына қысқаша тоқталады.«Баяндаушы» тобы ақын «Күйші»поэмасы мазмұнын баяндайды. «Сілтеме табушы»тобы поэма бойынша ең қызық жерін әңгімелейді. «Із қуушы»тобы кейіпкерлерге мінездеме береді. «Сөзтапқыш»тобы поэмадан көркемдегіш құралдарды табады. «Дәнекер»тобы шығарманы өмірмен байланыстырып,талдайды. «Сұрақ қоюшы»тобы шығарма негізінде сұрақтар қояды. «Бейнелеуші-суретші»тобы оқиға желісі бойынша сурет салып,қорғайды.

«Ойтолғаныс» кезеңі

Оқушыларға Секен Тұрысбековтың «Көңіл толқыны»күйін тыңдату.

«Құлақтан кіріп бойды алар, жақсы ән мен тәтті күй…»тақырыбында эссе жазғызу.

Сабақты бекіту.Семантикалық карта арқылы бекітіліп,жаңа сабақ бойынша пікірлерін білу.

Ілияс поэмасы

Поэманың негізгі тақырыбы

Поэма туралы пікірің

Сенің сабақтан алған әсерің

Бағалау кезеңіӘр оқушыға бағалау парағы сабақ басында таратылып,сол бойынша бағаланып,қорытындысы шығарылады.

Оқушының атыөні

Тапсырманы

орындауы

Сыныптағы белсенділігі

Қойылған

баға

Қорытынды

баға

Үй тапсырмасы:Ілияс Жансүгіровтың «Күйші»поэмасынан үзінді жаттау

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности