link7308 link7309 link7310 link7311 link7312 link7313 link7314 link7315 link7316 link7317 link7318 link7319 link7320 link7321 link7322 link7323 link7324 link7325 link7326 link7327 link7328 link7329 link7330 link7331 link7332 link7333 link7334 link7335 link7336 link7337 link7338 link7339 link7340 link7341 link7342 link7343 link7344 link7345 link7346 link7347 link7348 link7349 link7350 link7351 link7352 link7353 link7354 link7355 link7356 link7357 link7358 link7359 link7360 link7361 link7362 link7363 link7364 link7365 link7366 link7367 link7368 link7369 link7370 link7371 link7372 link7373 link7374 link7375 link7376 link7377 link7378 link7379 link7380 link7381 link7382 link7383 link7384 link7385 link7386 link7387 link7388 link7389 link7390 link7391 link7392 link7393 link7394 link7395 link7396 link7397 link7398 link7399 link7400 link7401 link7402 link7403 link7404 link7405 link7406 link7407 link7408 link7409 link7410 link7411 link7412 link7413 link7414 link7415 link7416 link7417 link7418 link7419 link7420 link7421 link7422 link7423 link7424 link7425 link7426 link7427 link7428 link7429 link7430 link7431 link7432 link7433
Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
"Материктер мен аралдар"

Казахстан,Жамбылская область,Т. Рыскуловский район ,с. Кулан

СОШ № 2

Учитель географии

Жанетова Багира Жарылкасыновна

"Материктер мен аралдар"

Сабақтың мақсаты:

білімділік: Оқушылардың құрлықтар мен аралдар туралы түсініктерін қалыптастыру.

Аралдар мен материктердің ара жігін ажырата білуге,шығу тегіне,табиғат

ерекшеліктеріне қарай топтастыруға үйрету.

дамытушылық: Дүниетанымдық көзқарастарын кеңейту,оқыту барысында әдіс-

тәсілдерді қолдану арқылы оқушылардың белсенділігін,қызығушылығын

арттыра отырып,еркін сөйлеуге дағдысын қалыптастыру.

тәрбиелік: Отанын сүюге,табиғатты қорғай, аялай білуге үйрету.

Сабақтың түрі:бақылау білімі және жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың әдісі:баяндау, кестені толтыру,іздену,сұрақ-жауап,сәйкестендіру тесті,

трек сызба,кескін картамен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі:Д.ж.физикалық және жарты шар карталары;кесте,кескін карта,

электронды оқулық.

Күтілетін нәтиже:оқушылардың материктер мен аралдардың ара жігін ажырата алуы,

картадан жер бедерінің нысандарын нақты анықтап, көрсете білуі.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі

Психологиялық дайындық.

«Жақсы сөз,жарым ырыс »

II.Үй тапсырмасын тексеру. 1 слайд

§15 Жердің ішкі құрылысы.

а)Өз өзіңді тексер! (Берілген сызба бойынша жердің ішкі құрылысын топтап беру.)

1-

2-

3-

ә) «Сұрақ менен,жауап сізден.» Оқушыларға 10 сұрақ. 2 слайд

1.Жер қойнауын зерттеу мақсатындағы бұрғылау неше шақырымға дейін барады?

2.Жердің осіне дейін неше шақырым?

3.Матариктік жер қыртысының қалыңдығы қанша шақырым?

4.Таулы аудандарда олардың қалыңдығы ше?

5.Мантия шамамен неше шақырым тереңдікке барады?

6.Жер қыртысының жоғарғы қабаты қандай жыныстардан тұрады?

7.Ядродағы температура неше градусқа дейін жетеді?

8.Мұхиттар жер шарының қанша шақырымын алып жатыр?

9.Қазақстанның қай аймақтарында жер сілкінісі көп болады?

10.Цунами дегеніміз не?

3

3б)

III.Жаңа сабақ.

Ой қозғау әдісі. §16 Материктер мен аралдар

«Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,мұны айтуға табиғаттың тілі жоқ.»

(Мақалдың мағанасын аша отырып, жаңа сабаққа көшу.)

Жаңа сабақ жоспары:

1.Ең ірі рельеф формалары.

2.Шығу тегіне қарай аралдардың орналасуы.

3.Материктердің табиғат ерекшеліктеріне қарай түрлілігі.

Рельеф 3 слайд

жазытар таулар үстірттер мұхиттар

Ең ірі рельефтер 4 слайд

Материктік құрлық Мұхиттық ойыстар

жерлер

«Білмегенге арзан, білгенге маржан » (мұғалімнің сөзі)

Жер бедері ойлы-қырлы болып келгендіктен біркелкі емес.Осындай біркелкі орналаспаған жер бедерінің жиынтығын рельеф дейміз. Ең ірі рельеф формалары- материктік құрлық жерлер мен мұхиттық ойыстар.Олардың жер қыртысы құрылымына қарай әр түрлі болады.

Ғалымдардың ойынша бірінші болып мұхиттық қыртыс пайда болған.Одан кейін ішкі процестердің әрекетінен таулы жерлер, шөгінді және гранитті қабаттардан материктік құрлық пайда болған.Сондықтан да материктік қыртыс, мұхиттық қыртысқа қарағанда қалыңырақ және қабаттары да күрделірек. Мұхит табанының бедері де әр түрлі болып келуінен құрлықтан қалыспайды.Ол жерде де жазықтар,ойыстар және таулы жоталар кездеседі.Жарты шарлар картасына қарасаңдар құрлық солтүстік жарты шарда оңтүстік жарты шарға қарағанда екі есе көп.

2. АРАЛДАР 5 слайд

МАТЕРИКТІК ЖАНАРТАУЛЫҚ МАРЖАНДЫҚ АРХИПЕЛАГ



Материкке жақын, Мұхиттардың қозғал- Тірі ағзалардың Шығу тегі бір-бұғаз арқылы бөлінеді. малы бөліктерінде әсерінен судың текті болып

Олар-жер қыртысында- жанартаудың әсерінен беткі температурасы топтасып жатады

ғы қозғалыстар әсерінен пайда болған. +250С-тан жоғары Әсіресе Тынық

құрлықтың кейіннен аймақтарында болады мұхитындағы

бөлініп қалған бөліктері, саны 7000-нан

көбінесе ауданы ауқымды артық.

келеді

Гренландия, Исландия, Гавай, Үлкен Аустрия Канадының Багам,Канар, Азор Тосқауыл рифі, Арктикалық

Мадагаскар,Британ маржан теңізінің архипелагы,

аралдары т.б. аралдары Багам,Маршалл,

3.Материктер-табиғат жағдайының алуан түрлілігімен ерекшеленетін табиғи кешен.

Жер шары бетінің жалпы ауданы 510,2 млн км2-ге тең.Ол материктер мен мұхиттарға бөлінген.

Құрлықты құрайтын материктер мен аралдар үлесіне шамамен 149,1 млн км2 немесе бүкіл Жер бетінің 29,2%-келеді.Қазіргі кездегі материктер-табиғат жағдайының алуан түрлілігімен ерекшеленеді.Мысалы: Еуразия-ауданы ең үлкен материк,Африка ең ыстық т.б.Материктердің және онда орналасқан елдердің атаулары-тарихи ашылуына,географиялық орнына,халықтардың атымен және сол жерді бірінші болып ашқан адамдардың есіміне байланысты қойылған.

Кестені толтыр.

Құрлықтардың аты

Ерекшелітері

Қандай жарты шарда орналасқан

Қандай мұхит суларымен қоршалған

1.Еуразия

2.Африка

3.Солтүтік Америка

4.Оңтүстік Америка

5.Антарктида

IY.Жаңа сабақты бекіту.

а)Кескін картамен жұмыс.Материктерді,олардың атауын,ауданы жағынан үлкен аралдарды,архипелаг аралдарды белгілеу.

ә) «Артық болмас білгенің.» ЕҢ,ЕҢ,ЕҢ …

Әлемдегі ең ірі ескек аяқты сүтқоректілер-морж.

Әлемдегі ең ірі жыртқыш-ақ аю(Солтүстік Мұзды мұхит жағалауы мен аралында)

Жер бетіндегі ең алып құс-африкалық түйе құс.

Ең жүйрік сүтқоректі-геопард.

Жер бетіндегі ең салмағы ауыр құс-казуар.

Әлемдегі ең әсем құс-жұмақ құсы(Жаңа Гвинея мен басқа аралдарды мекендейді.)

Ең дөрекі қалталы аң-Солтүстік Америка оппосумы

Әлемдегі құстардың ішіндегі ең ұсағы-колибр.

Біздің планетамыздағы ең ірі жануар-көк кит.

б) «Әріптердің сырын аш» ойыны.

г) «Сәйкестендіру» тесті.

Антарктида Маршалл

Калимантан материк Аустралия

Гавай архипелаг Гренландия

Бафин жері маржан арал-ы Мальдив

Африка материктік ар-р Үлкен Аустрия

Тосқауыл рифі

Y. Қорытынды.

Рефлексия.

. Мен үшін жаңа ақпарат.

. Мені таң қалдырды.

. Қай материкке саяхат жасағыларың келеді? Себебі?

YI.Үйге тапсырма: §16 Материктер мен аралдар.Кескін картамен жұмысты аяқтау.

Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау, 45-бет.

YII.Оқушыларды бағалау

Оқулық

1.Б.Әбдіманапов,А.Прищепина,Л.Фокина,А.Әбілғазиев

Ж31 Жаратылыстану;5-сынып.-Алматы:Атамұра,2010

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности