Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
15.12.2021
0
144
0 Перші кроки дистанційного навчання в дошкільному закладі. Особливості, відмінності дистанційного навчання від звичайного
  • Артюшенко Тамара Михайлівна
  • вихователь
  • КЗ "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №79 Харківської міської ради"
  • м. Харків, Україна

Тема досвіду: Залучення батьків та дітей до змішаного та дистанційного навчання. Особливості, відмінності дистанційного навчання від звичайного. Недоліки, труднощі, позитивні сторони.

Автор досвіду: Артюшенко Тамара Михайлівна, вихователь
I кваліфікаційна категорія.
Дистанційне навчання— цеможливість навчатися таотримувати необхідні знання віддалено від навчального закладу вбудь-який зручний час. Головним завданням дистанційного навчанняє– розвиток творчих таінтелектуальних здібностей дитини задопомогою відкритого йвільного використання всіх освітніх ресурсів іпрограм, включно знаявними вІнтернеті. Дистанційна форма навчання передбачає наявність доступу до мережі Інтернет, а також технічного забезпечення (комп’ютера, планшет, смартфона тощо).                    Актуальність і сучасний стан
 1. Гнучкість — вихованець може навчатися в зручний для себе час та в індивідуальному темпі, незалежно від місця проживання/перебування.
2. Якісний матеріал (дистанційне заняття розробляється відповідно до
програми, затвердженої закладом освіти, але необмежуються лише одним підручником йвключають інформацію зкількох джерел, медіа-файли, коментарі вихователя,тощо).
3.Індивідуальний підхід до
кожного вихованця зурахуванням його здібностей тапотреб.4. Вивільнення часу для занять улюбленими справами.

В чому полягають труднощі переходу на дистанційне навчання? 1.Складність організації домашнього навчання дитини (батькам  доводиться змінювати власний графік, переходити на віддалені форми роботи).     2. Відсутність освітніх закладів ( на сьогоднішній день дитсадки існують далеко не у всіх містахУкраїни). 3. Труднощі соціалізації дитини (перебування поза колективом ровесників може призводити дотруднощів дитини вситуаціях вирішення конфліктів, співпраці зоднолітками).

Мета дослідження: теоретично обґрунтувати та експериментально перевірити ефективність змішаного та дистанційного навчання. Які особливості, відмінності дистанційного навчання від звичайного. Недоліки, труднощі, позитивні сторони.           Для дієвої організації дистанційного навчання використовуємо         наступний  алгоритм:

1. Плануємо роботу. Для цього визначаємо навчальний і кінцевий результат, якого хочемо отримати від малюків. Ставимо собі три запитання: Чому я хочу навчити дітей? Яким чином вони досягнуть бажаних результатів? Яким чином я зможу допомогти їм досягнути бажаних результатів? 2. Створюємо навчальні матеріали. Організовуємо навчальну діяльність вихованців дистанційно – це надаємо допомогу самостійно розібратися із тим, чого вони не знають і не вміють. Для цього у малюка повинні бути навчальні матеріали та завдання, посильні для його вікової групи. Донавчальних матеріалів додаємо інструкції з використання, зазначаємо час на виконання, рекомендації та підказки. Також, на допомогу батькам можна розмістити мультимедійні матеріали – презентації, відеоролики, посилання, які допоможуть у вивченні зазначеної теми. Необхідно надати батькам перелік інтернет-джерел, які сприятимуть легшому засвоєнню матеріалу. 3. Враховуємо, що не всі вихованці однаково активно можуть бути залучені до освітньої діяльності. Потрібен індивідуальний підхід, це спрощує етап підготовки завдань й дозволяє розкрити творчий потенціал малюків.
4. Продумуємо отримання зворотнього зв’язку. Для отримання зворотнього зв’язку радимо використовувати електронну пошту, онлайн-сервіси (наприклад освітню платформу 
YoutubeViberSkypeWhatsApp, Теlegram , ZOOM, тощо).

Робота з дистанційного навчання у закладі здійснюється таким чином:

Найпоширенішою практикою є створення в соціальної мережі Viber групи для батьків та надання рекомендацій щодо здійснення освітньої роботи за окремими темами (фото-, аудіо-, відео-, письмово тощо) та отримання фото звітів.
1.
Надсилання посилань на сторінки з розвиваючими завданнями, аудиоказками, піснями, поробками, фізичнимивправами в мережіІнтернет.            2.Надсиланнявідео-роликів за темами занять.3.Проведення конкурсів, марафонів, флешмобів,4.Онлайн спілкування з дітьми,5.Відео-конференції з групою дітей.6.Створення та використання Ютуб-каналів.
Освітню роботу в умовах дистанційного навчання здійснюють не лише вихователі. До цієї роботи долучаються музичні керівники, практичні психологи тощо. Особливістю навчання дошкільнят, є необхідність включення в навчальну діяльність ігор (дидактичних, предметних, розвивальних). Освітня робота з дітьми  здійснюється систематично. Дистанційне навчання проводиться через інтерактивні навчальні матеріали, через соціальні мережі, через освітні платформи, електронні сервіси та додатки тощо. На початку карантину були зачинені всі освітні заклади і ,як наслідок,батьки були вимушені теж залишатися вдома.
  Як же батькам організувати день,щоб діти мали можливість і розважатись і навчатись? Дитині дошкільного віку,на відміну від школяра,потрібно допомогти організувати власну діяльність. Насамперед дорослі мають організувати свій день так,щобякнайменше змінити розпорядок дня дитини від розпорядку дня в дитячому закладі, адже карантин колись закінчиться,і діти повернуться до звичного розміреного життя садочка і краще,щоб малюку не довелося  знову до нього привчатися .День дитини повинен починатися з гігієнічнихпроцедур, ранкової гімнастики, сніданку.Протягом дня батьки або інші дорослі,які будуть знаходитися разом з дитиною вдома, повинні організувати навчальну, ігрову,самостійну діяльність дитини. Навчальну діяльність можна організувати як до обіду,так і після денного сну. Яку діяльність запропонувати дошкільнику:Ігрова. Гра завжди бажана для дитини. Вона створює позитивний емоційний настрій, на якому всі психічні процеси протікають активно. Ігрова діяльність сприяє і розвитку в дитини навичок, необхідних для самообслуговування й надання допомоги дорослим. Наприклад, у різних сюжетно-рольових іграх дитина має змогу багаторазово моделювати й закріплювати послідовність прибирання, прання, одягання, прийому їжі, одягання й роздягання (ляльки) тощо.Трудова . У дошкільників є бажання самостійно діяти з предметами зі «світу дорослих» - мити посуд, накривати на стіл, підмітати тощо. Тож малюкам неодмінно слід давати посильні трудові доручення. Для дітей це спосіб само- ствердження, втілення своїх бажань і можливостей. Залучати дітей до побутової праці важливо, бо під час такої діяльності між дитиною і дорослим встановлюються стосунки реальної взаємодопомоги, координації дій, розподілу обов’язків. Зароджуючись у дошкільному віці, ці стосунки розвиваються й надалі.Художньо-продуктивна. У різних видах художньо-продуктивної діяльності формується незалежність дитини від дорослого, прагнення до пошуку адекватних засобів самовираження. Дошкільники мають змогу втілити свої задуми та реалізувати творчі здібності.
Під час карантину я надавала освітні послуги  дітям і батькам вихованців. Активно використовувала разом з батьками дистанційні технології: можливості мобільного додатку  Viber , соціальної мережі Facebook, сайту закладу, єлектронної пошти.
  Ще до початку карантину була створена Viber-група , до якої увійшли всі батьки групи. Щодня проводилися бесіди ,консультації щодо профілактики коронавірусу в Viber.Батькам пропонувався дидактичний матеріал,використовувалися пізнавальні мультфільми,казки.

  Для батьків активно працював сайт закладу, на якому я розміщувала навчальні матеріали і рекомендувала ознайомлюватися з ними батькам. Матеріали викладалися щоденно ,згідно розкладу нашої групи. Матеріали були подані в доступній, цікавій формі для батьків та дітей з використанням наочності. Я викладала наочні матеріали до занять з ліплення, малювання та аплікації. Завантажувала матеріал для консультацій батькам на теми: «Про гарні манери та умови ї виховання» , «Правила для батьків про час перебування дітей  в інтернеті», «Ознайомлення з працею дорослих», «Безпека дітей в наших руках», «Способи відкрити дитині свою любов», «Чи можна дитину сварити» та ін. Також викладала наочні матеріали для дидактичних ігор на теми: «Що зайве», «Про геометричні фігури», «Дітям про особисту гігієну», «Розкажи по картинці», «Виклади по картинці», «Третій зайвий», «Хто ,що їсть» та ін.Також на сайті нашого закладу можна було ознайомитися з порадами від МОН України з інформацією про Covid-19 та його профілактику.           Щодня в групі Viber розміщувалися памятки щодо профілактики захворювання коронавірусом,організації навчання дітей вдома.         Більшість батьків моєї групи систематично ознайомлювалися  із запропонованими матеріалами , обговорювали їх,ставили запитання, залишали відгуки, надавали власні пропозиції, але проаналізувавши результати взаємодії із сім’ями я робила висновки :що не всім  батькам сподобався новий вид навчання.Деякі батьки відвезли свої х дітей до іншого місця перебування,  на час карантину. Не у всі сім’ях було бажання та час займатися дистанційно, не у всіх сім’ях є технічні можливості для повноцінного використання матеріалів, які я надавала, декілька батьків висловилися, що навчанням повинні займатися заклади освіти.
Серед суттєвих переваг дистанційної форми навчання можна відзначити наступні:                     Можливість навчатися у будь-який час.Можливість навчатися в будь-якому місці.                                          Можливість навчатися у своєму темпіДоступність навчальних матеріалівНавчання в спокійній обстановці.                                     Індивідуальний підхід. 

Разом з тим, дистанційне навчання не позбавлене і ряду недоліків:      Відсутність соціальної взаємодії 

•        Дистанційна освіта не підходить для розвитку комунікабельності. При дистанційному навчанні  спілкування з однолітками відсутнє,а дитина повинна розвиватися та виховуватися в соціумі. Тому така форма навчання не підходить для розвитку комунікабельності, впевненості, навичок роботи у команді.

•        Необхідна сильна мотивація  батьків та дітей

•        Нестача практичних вмінь та навиків.  Навіть найсучасніші комп’ютерні тренажери не замінять маленьким дошкільникам живого спілкування з вихователем та його однолітками

Експериментальне дослідження здійснювалось з вересня по листопад 2020р. і упродовж карантину з березня по травень 2020 р. на базі дошкільного закладу № 79, у молодшій групі № 5 «Сонечко», загальною кількістю 19 дітей. Метою констатованого експерименту було визначити ефективність дистанційного навчання та його вплив  дітей цієї групи.

Таблиця №1

     


Освітні лінії

Особистість
дитини

Соціум

Природне довкілля

Світ культури

Гра

Сенсор ні еталони

Мовлен ня

листопад

С

С

С

С

Д

Д

С
     


Освітні лінії

Особистість
дитини

Соціум

Природне довкілля

Світ культури

Гра

Сенсор ні еталони

Мовлен ня

травень

С

С

Н

С

Д

Д

Н

     Н-низький рівень
          С-середній рівень
          Д-достатній рівень
          В-високий рівень


Таблиця №2

          Н-низький рівень
          С-середній рівень
          Д-достатній рівень
          В-високий рівень

З метою порівняння експериментальних даних, отриманих з вересня по листопад 2019р. і  з березня по травень 2020р., мною було побудовано
секторну діаграму.
 


 
 Аналіз результатів наведених в таблиці 1.
У період з вересня по листопад проводила початковий моніторинг рівня досягнень та засвоєння програмних вимог дітьми молодшої групи.      Для проведення цілеспрямованого і повного комплексного оцінювання рівня засвоєння програмового матеріалу дошкільниками  оцінювались досягнення дітей за показниками (критеріями, моделями) всіх семи освітніх ліній: «Гра дитини», «Особистість дитини», «Дитина в соціумі», «Дитина в природньому довкіллі», «Дитина у світі культури», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини». Для дітей молодшої групи  ці критерії індивідуальні, добирають їх з усіх розділів освітньої програми, узгоджуючи з освітніми лініями Базового компонента дошкільної освіти.
   Під час комплексного оцінювання я враховувала три основні принципи: активність дистанційної роботи дитини, створення умов для розкриття певних знань, максимальна реалізація навичок дитини, спрямованість на підвищення результативності освітнього процесу. Також  дотримувалась певного алгоритму: використання діагностичного інструментарію; використання методів і прийомів (методика обстеження), які допомагають виявити фактичний різнобічний рівень розвитку дитини; за результатами освітньої роботи – визначення рівня засвоєння знань (високий, достатній, середній, низький).                                              
     Для здійснення моніторингу  проводила: спостереження за дітьми, міні-заняття, дидактичні ігри та вправи, розвивальні ігри, бесіди. Також використовувала доручення, як один із видів природного експерименту, вивчала результати художньо-продуктивної діяльності дошкільнят (малювання, аплікації, конструювання, художньої праці, мовленнєвої творчості).
    Отримані результати дали  змогу визначити, які з тем засвоєні дітьми, а з яких у поточному навчальному році необхідне посилення роботи та коригування матеріалу, перегляд запланованих форм роботи, тем, тощо. Отже, в результаті проведеної роботи на листопад навчального року маємо такі якісні показники моніторингу рівня досягнень вихованців молодшої групи ДНЗ ( таблиця 1):
освітні лінії – особистість дитини, дитина в соціумі, дитина в природному довкіллі
, дитина у світі культури та мовлення дитини на середньому рівні, освітні лінії гра дитини та сенсорні еталони – на достатньому рівні.

Аналіз результатів наведених в таблиці 2.   
У період з березня  по травеньпроводився підсумковий моніторинг рівня досягнень та засвоєння програмних вимог. Особливостями проведення обстеження у березні-травні  є врахування організованої дистанційної форми проведення освітнього процесу у зв’язку із оголошеним загально-національним карантином з 12.03.2020 року. Матеріали занять було надано батькам згідно перспективного плану  для молодшої вікової групи.
   Для здійснення моніторингу  проводила: спостереження за дітьми, міні-заняття, дидактичні ігри та вправи, розвивальні ігри, бесіди.  Вивчала продукти праці дошкільнят (малювання, ліплення, аплікації, конструювання, художньої праці, мовленнєвої творчості). 

  Отже, в результаті проведеної роботи на кінець навчального року маємо такі якісні показники моніторингу рівня досягнень вихованців молодшої групи: освітні лінії – особистість дитини, дитина в соціумі, дитина в природному довкіллі, дитина у світі культури  та мовлення дитини на середньому рівні, освітні лінії гра дитини та сенсорні еталони – на достатньому рівні.
Отже, в результаті проведеної роботи на кінець навчального року маємо такі якісні показники моніторингу рівня досягнень вихованців молодшої групи(табл.2). Знизились показники з мовленнєвого розвитку та дитина в природному довкіллі. Показники з інших освітніх ліній розвитку залишились без змін.Тому, протягом наступного навчального року  буду проводити освітню роботу, яка буде спрямована на покращення показника рівня формування компетенцій дітей з урахуванням дистанційної форми освіти.  Особливу увагу буде надано мовленнєвому розвитку дошкільників, де діти мают необхідно продовжувати роботу над формуванням компетентностей освітньої лінії «Мовлення дитини» (фонетичної, елементів грамоти, лексичної, граматичної, діалогічної, монологічної, мовленнєвої та комунікативної), у межах виконання річних задач закладу освіти.Для покращення ефективності показників рівня досягнень дітей дошкільного віку  працюватиму протягом поточного навчального року спільно з батьками, залучаючи їх до освітнього процесу під час різних режимних моментів. 

Таким чином, під час подальших комплексних оцінювань  буду створювати умови для всебічного формування компетентностей згідно віку.
Підводячи підсумок можна сказати,що для дошкільного віку кращене дистанційне навчання,а спілкування з вихователем та однолітками на заняттях   на заняттях ,у повсякденному житті ,такий вид навчання найкращепідходить підходить і принесе більші результати у навчанні дітей та буде більш зручним для батьків.

скачать dle 12.1


Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Наши услугиМы в соц. сетях

Яндекс.Метрика

    Персональные сообщения