link3600 link3601 link3602 link3603 link3604 link3605 link3606 link3607 link3608 link3609 link3610 link3611 link3612 link3613 link3614 link3615 link3616 link3617 link3618 link3619 link3620 link3621 link3622 link3623 link3624 link3625 link3626 link3627 link3628 link3629 link3630 link3631 link3632 link3633 link3634 link3635 link3636 link3637 link3638 link3639 link3640 link3641 link3642 link3643 link3644 link3645 link3646 link3647 link3648 link3649 link3650 link3651 link3652 link3653 link3654 link3655 link3656 link3657 link3658 link3659 link3660 link3661 link3662 link3663 link3664 link3665 link3666 link3667 link3668 link3669 link3670 link3671 link3672 link3673 link3674 link3675 link3676 link3677 link3678 link3679 link3680 link3681 link3682 link3683 link3684 link3685 link3686 link3687 link3688 link3689 link3690 link3691 link3692 link3693 link3694 link3695 link3696 link3697 link3698 link3699 link3700 link3701 link3702 link3703 link3704 link3705 link3706 link3707 link3708 link3709 link3710 link3711 link3712 link3713 link3714 link3715 link3716 link3717 link3718 link3719 link3720 link3721 link3722 link3723 link3724 link3725 link3726 link3727 link3728 link3729 link3730 link3731 link3732 link3733 link3734 link3735 link3736 link3737 link3738 link3739 link3740 link3741 link3742 link3743
Мусина Камшат Естаевна
Должность:учитель начальных классов
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Акмолинская обл., Астраханский р-н., село Новочеркасское
Ә. Дүйсенбиев «Ардақты ана»

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Ә.Дүйсенбиевтің өмірі мен шығармашылығындағы ерекшелік. Ардақты ана туралы өлеңнің негізгі ойы.

ә)дамытушылық: оқушылардың жеке ойлау қабілеттері ашылады, сөздік қорлары молаяды, өз пікірлерін ашық-анық айтуға мүмкіндік жасалады, пікірлерін дәлелдейді, және шығармашылық қабілеттері дамиды;

б)тәрбиелік: оқушылар өмірдегі ең ардақты жан — ананы сүюге, қадірлеуге, қастерлей білуге үйренеді ,ұжымда тыныштық сақтауға, бірін-бірі тыңдауға дағдыланады.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі:

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, дәлелдеу, ізденушілік, еркін жазу.

Сабақтың көрнекілігі: Ә.Дүйсенбиевтің суреті, интербелсенді тақта.

Сабақ жоспары:

1) Психологиялық дайындық.

2) Өткен материалға шолу жасау

3.Жаңа сабақ.

4. Қызығушылығын ояту

5.Оқулықпен жұмыс

6. Топтық тапсырмалар

7.Сабақты қорытындылау.

8.Үйге тапсырма.

9.Бағалау.

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

а) психологиялық дайындық

Сәттілік біздер тілейік,

Мен саған, сен маған.

Күндей күліп жүрейік,

Күннің нұрын төгейік,

Мен саған, сен маған.

Көктем келді, алақай,

Ендеше гүл терейік.

Сыныпты топқа бөлу

Гүлдердің түсі арқылы топқа бөліну

ІІ. Өткен материалды пысықтау «Қарлығаш немесе мамамның әңгімесі»

1.Жұмбақ шешу

Үш әріптен тұратын,

Есімі оның тұрақты

Оңға оқы, солға оқы,

Өзгермейді еш одан

Күнім, жаным дейтұғын,

Айтады кәні, кім атын? / Ана/

2. Топтастыру

— Сонымен, балалар, «Ана деген кім?» сұрағына қойылатын жауаптар тізбегін жазайық.

Ана кім?

— Қамқоршы

— Дос

— Ұстаз

— Жарық өмір сыйлаушы

— Жанашыр

— Ақылшы

— Мейірімді жан

— Пана

— Аяулы жан

ІІІ.Жаңа сабақ

1. Қызығушылығын ояту.

Лездік сұрақтар:

— Өмірде сен үшін алақаны жұмсақ кім?

— Жүрегі жылы кім?

-Құшағы кең кім?

Балалар, алда қандай мереке келе жатыр? (Аналар мерекесі — 8 наурыз)

2.Ақпарат.

Ендеше, бүгін біз Әнуарбек Дүйсенбиевтің «Ардақты ана»өлеңімен танысамыз.

Мұғалім: Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Ардақты ана». Бүгінгі сабақтың мақсаты — ананың ұлы тұлға екенін танитын боламыз.

3.Дәптермен жұмыс. Күн реті, авторы, тақырыбы

4.Автормен таныстыру.

«Ардақты ана» өлеңнің авторы қазақ балалар ақыны Әнуарбек Дүйсенбиев 1931 жылы 25 қазанда Алматы облысы Жамбыл ауданында дүиеге келген. Көптеген өлеңдердің сөзін жазған. Мысалы: «Біз өмірдің гүліміз», «Ағайынбыз бәріміз», «Ақ мамам», «Шырша жыры», «Қуыршақ» өлеңдерінің авторы Әнуарбек атамыз.

Мұғалімнің оқуы.

Оқулықпен жұмыс.

-іштей оқу

-тізбектей оқу

-шумақтай оқу

-хормен оқу

-мәнерлеп оқу

«Әдеби үйірме» әдісі бойынша өлеңмен жұмыс.

2 Топтағы

І оқушы — баяндап беруші

ІІ оқушы — зерттеуші ( мақал-мәтел, жаңылтпаш)

ІІІ оқушы — сұрақ құрастырушы

ІV оқушы — бейнелеуші

Тапсырма:Өлеңнен ана қасиетін дәріптеген ақынның сөздері арқылы ана

бейнесін топтап шығару. (Мысалы: ардақты, аяулы, қымбатты, кең

құшақты, күлкісі күн нұрындай, гүл бақтың аясындай, ақылды, дана.)

Терілген сөздер ішінен теңеулерді іздеу.

Топтық тапсырма:

1-топ: Өлеңді аяқта:

Мақсаты: шапшаң ойлануға, өлең шығара білуге төселдіру, анаға деген

махаббатын өлең шумағымен жеткізу.

______________ данасың («анашым)

______________ панасың (Біздерге)

________________ баласын (аялап)

_______________ анашым (өсірген)

2-топ: «Менің анашым» тақырыбында эссе жазу

Мақсаты: анаға деген сүйіспеншілігін қара сөзбен толық жеткізе білуге төселдіру.

Бекіту

«Ана» сөзінің кілтін табу.

А — дамның

Н — ағыз

А — сылы

Демек, дүниеде анадан асыл ешкім жоқ.

Үйге тапсырма.

Өлеңді жаттау.

Мақал-мәтелдерді жаттау.

«Ананы неге барлық адамдар құрметтейді?» эссе жазу.

Қорытындылау.

«Аялы алақан» оқушылар түсті қағаздан кесілген алақандарына анаға арналған тілек жазады.

Бағалау парақшасын толтырады

Ән «Сенің анаң алтын, менің анам алтын»

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Ә.Дүйсенбиевтің өмірі мен шығармашылығындағы ерекшелік. Ардақты ана туралы өлеңнің негізгі ойы.

ә)дамытушылық: оқушылардың жеке ойлау қабілеттері ашылады, сөздік қорлары молаяды, өз пікірлерін ашық-анық айтуға мүмкіндік жасалады, пікірлерін дәлелдейді, және шығармашылық қабілеттері дамиды;

б)тәрбиелік: оқушылар өмірдегі ең ардақты жан — ананы сүюге, қадірлеуге, қастерлей білуге үйренеді ,ұжымда тыныштық сақтауға, бірін-бірі тыңдауға дағдыланады.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі:

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, дәлелдеу, ізденушілік, еркін жазу.

Сабақтың көрнекілігі: Ә.Дүйсенбиевтің суреті, интербелсенді тақта.

Сабақ жоспары:

1) Психологиялық дайындық.

2) Өткен материалға шолу жасау

3.Жаңа сабақ.

4. Қызығушылығын ояту

5.Оқулықпен жұмыс

6. Топтық тапсырмалар

7.Сабақты қорытындылау.

8.Үйге тапсырма.

9.Бағалау.

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

а) психологиялық дайындық

Сәттілік біздер тілейік,

Мен саған, сен маған.

Күндей күліп жүрейік,

Күннің нұрын төгейік,

Мен саған, сен маған.

Көктем келді, алақай,

Ендеше гүл терейік.

Сыныпты топқа бөлу

Гүлдердің түсі арқылы топқа бөліну

ІІ. Өткен материалды пысықтау «Қарлығаш немесе мамамның әңгімесі»

1.Жұмбақ шешу

Үш әріптен тұратын,

Есімі оның тұрақты

Оңға оқы, солға оқы,

Өзгермейді еш одан

Күнім, жаным дейтұғын,

Айтады кәні, кім атын? / Ана/

2. Топтастыру

— Сонымен, балалар, «Ана деген кім?» сұрағына қойылатын жауаптар тізбегін жазайық.

Ана кім?

— Қамқоршы

— Дос

— Ұстаз

— Жарық өмір сыйлаушы

— Жанашыр

— Ақылшы

— Мейірімді жан

— Пана

— Аяулы жан

ІІІ.Жаңа сабақ

1. Қызығушылығын ояту.

Лездік сұрақтар:

— Өмірде сен үшін алақаны жұмсақ кім?

— Жүрегі жылы кім?

-Құшағы кең кім?

Балалар, алда қандай мереке келе жатыр? (Аналар мерекесі — 8 наурыз)

2.Ақпарат.

Ендеше, бүгін біз Әнуарбек Дүйсенбиевтің «Ардақты ана»өлеңімен танысамыз.

Мұғалім: Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Ардақты ана». Бүгінгі сабақтың мақсаты — ананың ұлы тұлға екенін танитын боламыз.

3.Дәптермен жұмыс. Күн реті, авторы, тақырыбы

4.Автормен таныстыру.

«Ардақты ана» өлеңнің авторы қазақ балалар ақыны Әнуарбек Дүйсенбиев 1931 жылы 25 қазанда Алматы облысы Жамбыл ауданында дүиеге келген. Көптеген өлеңдердің сөзін жазған. Мысалы: «Біз өмірдің гүліміз», «Ағайынбыз бәріміз», «Ақ мамам», «Шырша жыры», «Қуыршақ» өлеңдерінің авторы Әнуарбек атамыз.

Мұғалімнің оқуы.

Оқулықпен жұмыс.

-іштей оқу

-тізбектей оқу

-шумақтай оқу

-хормен оқу

-мәнерлеп оқу

«Әдеби үйірме» әдісі бойынша өлеңмен жұмыс.

2 Топтағы

І оқушы — баяндап беруші

ІІ оқушы — зерттеуші ( мақал-мәтел, жаңылтпаш)

ІІІ оқушы — сұрақ құрастырушы

ІV оқушы — бейнелеуші

Тапсырма:Өлеңнен ана қасиетін дәріптеген ақынның сөздері арқылы ана

бейнесін топтап шығару. (Мысалы: ардақты, аяулы, қымбатты, кең

құшақты, күлкісі күн нұрындай, гүл бақтың аясындай, ақылды, дана.)

Терілген сөздер ішінен теңеулерді іздеу.

Топтық тапсырма:

1-топ: Өлеңді аяқта:

Мақсаты: шапшаң ойлануға, өлең шығара білуге төселдіру, анаға деген

махаббатын өлең шумағымен жеткізу.

______________ данасың («анашым)

______________ панасың (Біздерге)

________________ баласын (аялап)

_______________ анашым (өсірген)

2-топ: «Менің анашым» тақырыбында эссе жазу

Мақсаты: анаға деген сүйіспеншілігін қара сөзбен толық жеткізе білуге төселдіру.

Бекіту

«Ана» сөзінің кілтін табу.

А — дамның

Н — ағыз

А — сылы

Демек, дүниеде анадан асыл ешкім жоқ.

Үйге тапсырма.

Өлеңді жаттау.

Мақал-мәтелдерді жаттау.

«Ананы неге барлық адамдар құрметтейді?» эссе жазу.

Қорытындылау.

«Аялы алақан» оқушылар түсті қағаздан кесілген алақандарына анаға арналған тілек жазады.

Бағалау парақшасын толтырады

Ән «Сенің анаң алтын, менің анам алтын»

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности