link5418 link5419 link5420 link5421 link5422 link5423 link5424 link5425 link5426 link5427 link5428 link5429 link5430 link5431 link5432 link5433 link5434 link5435 link5436 link5437 link5438 link5439 link5440 link5441 link5442 link5443 link5444 link5445 link5446 link5447 link5448 link5449 link5450 link5451 link5452 link5453 link5454 link5455 link5456 link5457 link5458 link5459 link5460 link5461 link5462 link5463 link5464 link5465 link5466 link5467 link5468 link5469 link5470 link5471 link5472 link5473 link5474 link5475 link5476 link5477 link5478 link5479 link5480 link5481 link5482 link5483 link5484 link5485 link5486 link5487 link5488 link5489 link5490 link5491 link5492 link5493 link5494 link5495 link5496 link5497 link5498 link5499 link5500 link5501 link5502 link5503 link5504 link5505 link5506 link5507 link5508 link5509 link5510 link5511 link5512 link5513 link5514 link5515 link5516 link5517 link5518 link5519 link5520 link5521 link5522 link5523 link5524 link5525 link5526 link5527 link5528 link5529 link5530 link5531 link5532 link5533 link5534 link5535 link5536 link5537 link5538 link5539 link5540 link5541 link5542 link5543
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Ю әрпінің жазылуы

Туякова Гайни Кабаевна,

преподаватель села Мортык,Целиноградский район,

Акмолинская область,Казахстан

Сабақтың тақырыбы: Ю әрпінің жазылуы.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Ю әрпінің жазылуы және дыбысталу ерекшелігі туралы түсінік беру.

2. Балалардың таным белсенділігін дамыту, ойларын қорытындылау, сұрақтарға жауап беру, ойлану жүйелілігін арттыру. Әдемі, көркем, қатесіз жазуға қалыптастыру.

3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, бірлікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі: суреттер, оқулық , карточкалар, ребус.

Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану, халықтық педагогика.

Түрі: аралас.

Әдісі: сұрақ-жауап, ойын, деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың барысы:

р/с

1

Сабақтың мерзімдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі, оқушылардың біліктілігін арттыру.

Психологиялық дайындық.

Барлығымыз көзімізді жұмып

Мен сабақта, мектептемін,

Менің зейінім тұрақты,

Мен жақсы ойлап отырмын.

Оқушылардың білімін бекіту.

қандай дыбыс?

әрпі қандай дыбыстардан құралған?

әрпінен кейін қандай дыбыс естіледі?

әрпінен кейін қандай әріп жазылады?

Я - қосарлы дауысты дыбыс.

Я әрпі йа дыбыстарынан құралған.

И әрпінен кейін а дыбысы естіледі.

И әрпінен кейін я әрпі жазылады.

4

Жаңа сабақты түсінуге дайындау. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

2-слайд.

Ребустарды шешу.

-Ребустардың шешулері болған сөздерде неше дыбыс, неше әріп бар?

Қандай сөздер шықты?

Аю қайда болады, ол нені жақсы көреді?

Оюды кімдер ояды, қандай ою түрлерін білесіңдер?

Ю қандай дыбыс?

Ю әрпі қандай дыбыстардан құралған?

Дәптермен жұмыс.

-Бүгінгі күнді жазайық..

Көркем жазу.

Интерактивті тақтаға ребустың шешулері болған сөздерді жазу.

Аю, ою сөздері шықты.

Бұл сөздерде екі әріп, үш дыбыс бар.

Аю орманда болады.

Ол балды жақсы көреді

Оюды әжелер ояды.

«Қосмүйіз»-бұл бұғы мүйізін негіз еткен ою түрі. Оюдың бұл түрін сәукелеге, айыр қалпақтың төбесіне, шетіне, қамзолдың алдыңғы жағына және етіктің қоншына салады. Сонымен қатар бақыт-береке, байлық, мал-жанның көбеюі сияқты символдық мәні бар.

«Қазмойын»-әдемі мойынды тұспалдай

ды. Бұл өрнекті көбіне әйелдер көйлегінің ете гіне, тонның, күртелер дің өңірлеріне салып, табиғаттың ерке құсы сынды еркіндікті,сұлу

лықты тілейді.

Ю қосарлы дауысты дыбыс.

Сөзде йу дыбыстары естілгенімен, олардың орнына ю әрпі жазылады.

Дәптерімізді ашайық

Қолға қалам алайық

Түп-түзу боп отырып,

Көркем етіп жазайық.

Ақ қар, мұз тау етегі-

Ақ аюдың мекені.

5

Білім меңгеруі мен қолдана білуі.

Оқулықпен жұмыс.

1-жаттығу.

-Көп нүктенің орнына ю әрпін қойып жаз.

А…, о…, ұ…, то…, көрке…, үлке…, шалқа… .

-Әр сөзде неше әріп, неше дыбыс бар?

Сергіту сәті.

Ормандағы аюдың,

Құлпынай көп екен.

Теріп, теріп аламыз,

Қалтамызға саламыз.

Өзіндік жұмыс. 2-жаттығу.

-Сурет бойынша әңгіме құрастыр.

дыбысы кездесетін сөзді ата.

дыбысы қалай естіледі?

-Аю, ою, ұю сөздерінде екі әріп, үш дыбыс бар.

-Тою сөзінде үш әріп, төрт дыбыс бар.

-Үлкею сөзінде бес әріп, алты дыбыс бар.

-Көркею, шалқаю сөздерінде алты әріп, жеті дыбыс бар.

Аю орман аралап келе жатыр еді. Ол араның ұясын көрді. Аюдың бал жегісі келді. Аю араның ұясына қолын салды. Аралар аюды шағып алды.

Ю дыбысы аю сөзінде кездеседі.

Ю дыбысы йу болып естіледі.

6

Сабақты бекіту.

3-жаттығу.

«Сөз ойла, тез ойла» ойыны.

Дөңгелектер ішінде орналасқан буындардан сөз құрастыр.

Қисаю, шалқаю, еңкею, жантаю сөздерінің мағыналарын қимыл арқылы көрсету.

5-жаттығу.

-Жаңылтпашты көшіріп жазып, ю әрпі бар сөздердің астын сыз.

-Ю әрпі бар сөздерде неше әріп, неше дыбыс бар?

Шығармашылық жұмыс.Түрлі түсті қағаздан ою ою.

-Орашолақ, олақ деген сөздердің мағынасын қалай түсінесің?

-Қарамен жазылған қатар тұрған екі ою сөзіне сұрақ қою арқылы мағынасын салыстыр.

Тою

Үю

Есею

Кеңею

Қартаю

Сарғаю

Ю әрпі йу дыбыстары-

ның орнына қолданған.

Еңкею , шалқаю ,қисаю, жантаю.

Ою ою ойым бар-ды,

Ойналмастан ойын қалды.

Орындалмай ойымдағы

Ойылмады ою-дағы.

Орашолақ , олақпын ба,

Оя алмадым оюларды?

Ою сөзінде екі әріп, үш дыбыс бар.

Түрлі түсті қағаздан ою ою.

Олақ дегеніміз жалқау, еріншек деген мағынаны білдіреді.

Не?-ою

Не істеу?-ою

7

Сабақты қорыту.

Бес жолды өлең құрастыру.

  1. Не?

2. Бұл не?

3. Бұл қандай дыбыс?

4. Ол не істей алады?

5. Ю әрпі бар сөйлем құра.

  1. Ю

2. Бұл әріп.

3. Қосарлы дауысты дыбыс.

4. Жазылады, айтылады, естіледі, көрінеді.

5. Йу естілгенімен, ю әрпі

8

Рефлексия.

Сабақ ұнады ма? екенін алмаларға жазып, ағашқа ілу.

Сабақ ұнады.

9

Үйге тапсырма.

Өте жақсы қатыстым.

Өте жақсы қатыстым.

Жақсы қатыстым.

10

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности