link15120 link15121 link15122 link15123 link15124 link15125 link15126 link15127 link15128 link15129 link15130 link15131 link15132 link15133 link15134 link15135 link15136 link15137 link15138 link15139 link15140 link15141 link15142 link15143 link15144 link15145 link15146 link15147 link15148 link15149 link15150 link15151 link15152 link15153 link15154 link15155 link15156 link15157 link15158 link15159 link15160 link15161 link15162 link15163 link15164 link15165 link15166 link15167 link15168 link15169 link15170 link15171 link15172 link15173 link15174 link15175 link15176 link15177 link15178 link15179 link15180 link15181 link15182 link15183 link15184 link15185 link15186 link15187 link15188 link15189 link15190 link15191 link15192 link15193 link15194 link15195 link15196 link15197 link15198 link15199 link15200 link15201 link15202 link15203 link15204 link15205 link15206 link15207 link15208 link15209 link15210 link15211 link15212 link15213 link15214 link15215 link15216 link15217 link15218 link15219 link15220 link15221 link15222 link15223 link15224 link15225 link15226 link15227 link15228 link15229 link15230 link15231 link15232 link15233 link15234 link15235 link15236 link15237 link15238 link15239 link15240 link15241 link15242 link15243 link15244 link15245
Кушкинбаева Балжан Сейфуллиевна
Должность:учитель начальных классов
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:ЗКО Казталовский район Каракуль поселок
Ашық сабақ: Тіл және сөйлеу. 3,4 сынып

Сабақтың тақырыбы: Тіл және сөйлеу. 3,4 сынып

Сабақтың мақсаты:

1. Сөйлеудің не үшін қажеттілігін ұғындыру, сөйлеу түрлерін ажырата білуге машықтандыру

2. Тілідің қарым-қатынас жасау құралы екендігін түсіндіру, оқушылардың сөйлеу тілін дамыту

3. Оқушыларды мәнерлі сөйлеуге үйрету, сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу

Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, баяндау, түсіндіру

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сызбалар

Сабақтың барысы

І Кіріктірілген бөлім

- Әлемде сәлемдесудің түрлері өте көп. Кейбір елдің тұрғындары мұрын түйістіру, ым-ишара, қол алысу, иық түйістіру, сәттілік тәлеу арқылы сәлемдеседі.

- Сабақты бастамас бұрын, біз де бір-бірімізге амандасып, сәттілік тілейікші:

Бір, екі, үш

Жымиямыз сәл күліп

Біз тілейміз сәттілік.

- Бүгін біздің сабағымызға «Сайықмазақ» қонаққа келді. Ол қазір сендерге ым-ишара, қимыл арқылы сәлемдесуді және қуанышты сәттерді көрсетеді. Соны шешіп көрейік.

- Балалар, сайықмазақ сәлемдесу, сәттілік тілеуді және қызықты оқиғаларды бізге қалай жеткізеді? Оның барлық іс-әрекетін түсіндік пе?

- Бірақ біз үнемі осы сайықмазақ секілді ым-ишарамен көрсете алмаймыз. Ол үшін бізге не қажет? /тіл қажет/

- Тіл не үшін керек? /сөйлеу үшін/

Суретпен жұмыс

Әртүрлі қарым-қатынасқа байланысты берілген суреттерге қарап, суреттегі адамдар сөйлеудің қай түрін қолданып тұрғанын сұрау.

Ойтұжырым:

Тіл адамдардың бір-бірімен қарым-қатынас жасау құралы екен.

Ауызша сөйлеу түрлеріне; бетпе-бет сөйлесу, телефон, теледидар, радио, т.б. құралдар қолданылады.

Жазбаша сөйлеу түрлеріне: хат, Интернет, электрондық хабарлама, пейджер, факс, т.б. құралдар қолданылады.

Тіл арқылы: хабар береді, сөйлеседі, кеңеседі, білмегенің сұрайды, пікірлеседі.

ІІ Сараланған бөлім

3 сынып

4 сынып

Мұғалім жетекшілігімен

1 тапсырма

Берілген даналық сөздерді көшіріп жазыып, мағынасын түсіндіру

- Ана тілін ұмытқан адам өз халқының өткенінен де, болашағынан да қол үзеді.

Өзіндік жұмыс

1 тапсырма

«Қазақстан — тәуелсіз мемлекет»

Өзіндік жұмыс

2 тапсырма

Бірінші бағандағы сөйлемдердің жалғасын екінші бағанан тауып, сәйкестендіріп жазу

1

2

Мемлекеттік тіл –

Қызыл тіл

Ауызша тіл –

Қазақ тілі

Өнер алды –

Адамдардың бір-бірімен сөйлесу құралы

Ана тілін құрметтеу-

Қағазға жазылыып берілетін ой, хабар

Жазбаша тіл -

Әрбір азаматтың парызы

Мұғалім жетекшілігімен

2 тапсырма

Тірек сөздерді қатыстыра отырып, мемлекеттік тіл туралы досының пікірін білу. Сөйлудің қай түріне жататынын анықтау.

- Қалай ойлайсың, .....................

- Меніңше, ..................................

- Сенің ойыңша, ..........................

3 тапсырма

Сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып, мақал-мәтел құрастыру.

- Бала тілі — бал.

- Тіліңмен жүгірме — біліммен жүгір.

  • b) Жазбайынша

«Кім шапшаң» ойыны

Ойынның шарты: екі топқа хат қоржыны беріледі. Әр топ оқушылары парақтарға жазылған сөйлемдерді оқып, сөйлеудің түріне қарай ажыратып, үйшіктеріне орналастыруы қажет.

ІІІ Кіріктірілген бөлім

Тест

1. Әдеби тіл неше түрге бөлінеді?

а/2 ә/4 б/5 в/6

2. Сөйлемнің жалғасын тауып, сәйкестендіріңдер

1. Электронды пошта арқылы ........ а/ біліммен жүгір

2. Ұялы телефонмен ............ ә/ өз тілінді құрметте

3. Ана тілін құрметтеу-.......... б/ бір-біріне хат жазады

4. Тіліңмен жүгірме,...... в/ хабарлама жіберді

5. Өзге тілдің бәрін біл, ...... г/ әр адамның парызы

3. Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойып, сөйлемдерді толықтырыңдар

1) Ауызша тіл адамдардың бір-бірімен ....... арқылы көрінеді

а/ сөйлесуі б/ ойлауы

ә/ хат жазуы в/ оқуы

2) Жазбаша тіл дегеніміз -.....

а/ хабарласу б/ ойды қағазға жазу

ә/ пікірлесу в/ ойды айту

4. Ауызша сөйлеу түріне жататын сөйлемді табыңдар

а/ Хат жаздым

ә/ Телефонмен сөйлестім

б/ Жаттығуды жазбаша орындадым

в/ Интерактивті тақтаға жаздым

5. Жазбаша сөйлеу түріне жататын сөйлемді табыңдар

а/ Мен телефонмен сөйлестім

ә/ Досыма хабарлама жаздым

б/Атам мен әжем әңгімелесіп отыр

в/ Ол жиналыс болатынын хабарлады

4 сынып

6. Дұрыс жауаптарын тауып, сөйлемдерді толықтырыңдар

1) Мемлекеттік тіл мәселесіне байланысты .......................... өз тарапынан жасалуға тиісті нәрсенің бәрін жасап жатыр.

a) Мемлекет

b) Қоғам

c) Мектеп

d) адамдар

2) Еліміздің өңірлері бірінен соң бірі ......................... мемлекеттік тілде жүргізуге көшіп жатыр.

a) Сөйлеуге

b) Іс-қағаздарды

c) Жұмыстарды

d) жазуға

3) Өзіміз ана тілімізде .................., өзге ешкім де бұл тілді шындап құрметтей қоймайтынын түсінуге тиіспіз.

a) Түсінбейінш

е

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности