Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Б.Майлин "Түйебай" әңгімесі
Қазақстан,Шығыс Қазақстан облысы,Аягөз қаласы
«№5 жалпы білім беретін орта мектеп» КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Джуматаева Амангайша Омаргазиновна

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Б.Майлиннің “Түйебай” әңгімесінің мазмұнын тақырыбын ұғыну,ашу, әңгімені талдай білу

Дамытушылық мақсаты : Композициялық құрылымын, кейіпкерлер

Бейнесін талдау арқылы оқушылардың тілін дамыту, шығармашылық

қабілеттерін арттыру

Тәрбиелік мәні:Қазіргі білім алу жүйесі мен ескі оқуды салыстыра отырып

оқушылардың оқу-білімгедеген құштарлығын арттыру, отансүйгіштікке,

еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілі: топтық

Сабақтың түрі: іздендіру сабағы

Сабақтың технологиясы: сын тұрғысынан ойлау технологиясы

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слаидтар, Б.Майлин “Шұғанның белгісі”, Б.Майлин ІІІ том, повестер мен әңгімелер жинағы

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2 .Мазмұндама дәптерлерін таратып, талдап, журналға бағасын қою.

1.Жаңа сабақ:Б.Майлин “Түйебай” әңгімесі.

(тақырып слайдпен көрсетіледі)

а)«Бірлік»сөзін топтастыру. (мазмұндама бойынша)

ә) Б.Майлин туралы слайд көрсетіледі

б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

2.Кластер тұжырымдамасы

Бейімбет Майлин


Жазушы –Күлпаш- Мақтым – Қали

Ақын- Мырқымбай — Мырқымбай-Ыбыраймыз,Ыбыраймын — Бай

Драмматург — Майдан — Досан — Пүліш - Мамық

3.Оқушының мазмұндау шеберлігін шыңдау мақсатында “Түйебай” әңгімесін әр топтан бір оқушыға мазмұндату.

І топ

Қоржынтомардың суреттелуі

ІІ топ

Әңгімеші бала мен Түйебайдың молданың алдын көруі

ІІІ топ

Етке тиген ащы таяқ

4. Ж.Жабаевтың “Шағым” өлеңін 3 оқушыға бөліп, мәнерлеп оқыту

5.Екі шығарманың тақырыбы не екенін тапқызу. Тақырыбы: Әлеуметтік

теңсіздік кезіндегі ескіше оқу

6.Түйебай әңгімесіне тақырыпшалар қою.

«Екі жақты күнделік» стратегиясы

Тақырыпшалар

Дәлелденуі

Қоржынтомар

Екі басы қоржын тәрізді ауыл

Қарақоға

Ауылдан үш шақырым жер

Оқуға бару

Әжесінің апаруы, шешесінің апаруы

Молданың алды

Сабақ жаттау

Жазалау

Дүрелеу , құлақ бұрау

Мәңгілік өксік

Түйебайдың серті

Соңғы кездесу

Қойшы Түйебай

7.Кейіпкерлер бейнесін талдау

Кейіпкерлер

портреті

мінезі

Іс-әрекеті

Түйебай

Молда

Әжесі

Модульді кесте . Венн диаграммасы

8.Шығарманың сюжеттік –композициялық құрылымына талдау.

Оқиғаның басталуы

Оқиғаның дамуы

Оқиғаның шиеленісі

Оқиғаның шарықтау шегі

Оқиғаның шешімі

9.Сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиясы бойынша хат жазу.

Жазушы атаға, Молдаға хат, Түйебайға хат.

10.Үйге тапсырма:

  1. Сөздік жұмысын жазу.

Бақыр-

Шүрегей үйректер-

Сүрме-

Жат сабақ –

Екінді –

Бесін –

Имандық –

Доңыз -

  1. Түйебай әңгімесінің ішінен тұрақты сөз тіркестерін, диалект сөздерді табу.
  2. «Даудың басы Дайрабайдың көк сиыры» әңгімесінің мазмұнын біліп келу.

11.Сабақты қорытындылау

  1. Бес жолды өлең (синквейн)
  2. 1.Зат есім
  3. 2.Сын есім
  4. 3. Етістік
  5. 4. Сөйлем
5.Синоним
Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности