link5616 link5617 link5618 link5619 link5620 link5621 link5622 link5623 link5624 link5625 link5626 link5627 link5628 link5629 link5630 link5631 link5632 link5633 link5634 link5635 link5636 link5637 link5638 link5639 link5640 link5641 link5642 link5643 link5644 link5645 link5646 link5647 link5648 link5649 link5650 link5651 link5652 link5653 link5654 link5655 link5656 link5657 link5658 link5659 link5660 link5661 link5662 link5663 link5664 link5665 link5666 link5667 link5668 link5669 link5670 link5671 link5672 link5673 link5674 link5675 link5676 link5677 link5678 link5679 link5680 link5681 link5682 link5683 link5684 link5685 link5686 link5687 link5688 link5689 link5690 link5691 link5692 link5693 link5694 link5695 link5696 link5697 link5698 link5699 link5700 link5701 link5702 link5703 link5704 link5705 link5706 link5707 link5708 link5709 link5710 link5711 link5712 link5713 link5714 link5715 link5716 link5717 link5718 link5719 link5720 link5721 link5722 link5723 link5724 link5725 link5726 link5727 link5728 link5729 link5730 link5731 link5732 link5733 link5734 link5735 link5736 link5737 link5738 link5739 link5740 link5741 link5742 link5743 link5744 link5745 link5746 link5747 link5748 link5749 link5750 link5751 link5752 link5753 link5754 link5755 link5756 link5757 link5758 link5759
Қожакеева Гүлназ Әбубәкірқызы
Должность:Биология және өзін-өзі тану пәнінің мұғалімі
Группа:Посетители
Страна:Павлодар
Регион:Павлодар облысы, Павлодар қаласы , Ленин кенті
Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары "Шыншылдық - адамдықтың белгісі"

Өзін - өзі тану сабағының жоспары

Мектеп : №33

Мерзім:

Тақырып: Шыншылдық - адамдықтың белгісі

Құндылық: «Ақиқат»

Қасиеттер: Шыншылдық, адалдық, адамгершілік.

Мұғалім: Қожакеева Г.Ә.

Сынып : 1

Оқушылар саны : 22

Сабақтың мақсаты:

Шындық ұғымының адамгершілік құндылық ретіндегі маңыздылығын ашу.

Міндеттері:

Білімділік : Шындық пен өтірікті ажырата білуге үйрету;

Дамытушылық: Өзара адал қарым - қатынас жасау іскерліктерін дамыту;

Тәрбиелік : Шыншыл, адал болуға тәрбиелеу

Ресурстар: \құралдар, мәліметтер\ (1 сынып «Өзін - өзі тану» оқулығы)

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Тыныштық сәті:

Балалар, денелеріңді түзу ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар. Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді көздеріңді ашсаңдар да болады.

2. Үй тапсырмасын тексеру. (1 сынып «Өзін - өзі тану» оқулығы)

Ә. Табылдиевтің «Ағайынды екі қыз» әңгімесі .

Биік таудың ар жағында апалы-сіңлілі екі қыз өмір сүріпті . Біреуінің аты Шындық, екіншісінің аты — Өтірік екен.

Шындық әдемі ақ көңіл, ақылды қыз болады..........

Сұрақтар:

-Екі қыздың қайсысымен дос болар едіңдер?

-Шыншылдық дегенді қалай түсінесің?

-Сеніңше шыншыл бала қандай болады?

-Шындық не үшін керек деп ойлайсыңдар?

Қорытынды: (Балалардың жауаптары тыңдалып, түйінделеді)

- Жарайсыңдар, балалар! Өте дұрыс айтасыңдар! Жақсы бала әдепті, сыпайы, қамқор, қайырымды, жауапкершілікті болады. Сондай жақсы қасиеттердің бірі - шыншыл болу, өтірік айтпау.

3. Дәйексөз.

«Шыншылдық жақсылыққа жетелейді».

Оқушыларға мағынасын түсіндіру

- Өтірік айтып ұятқа қалғанша, шындықты айтып қатеңді мойындаған дұрыс. Мұндай әрекет адамдықтың белгісі. Халықтың «Шыншылдық жақсылыққа жетелейді» деген даналы ғынан, шыншыл адамның ары таза, жүзі жарқын болып, қуанышқа бөленіп, бақытқа кенелетінін түсінуге болады. Тіпті шындықты айтудың өзі адамға жақсылық жасауды білдіреді.

Сұрақтар:

-Шындық неге жеткізеді?

-Ал өтірік ше? Мысал келтір.

Жаттату :

-үш рет қайталау;

-қыздарға қайталату , ұлдарға қайталату ;

-2-3 баладан сұрау

4. Әңгімелеу. Мұғалім сыйы

«Шындық пен өтірік» (Аңыз әңгіме)

Қоянмен түлкі дос болыпты. Бір күні қоян дүкенге бара жатып, анасы берген ақшаны жоғалтып алады. Ал түлкі ақшаны көріп тұрса да айтпайды. Қоян басы салбырап үйіне кетеді. Түлкі ақшаны алады да өзіне қажет нәрсені сатып алмақшы болады. Бірақ досының көңілсіз күйі есіне түсіп, түлкі ақшаны досына әкеліп береді. Қоян қатты қуанып, досын құшақтай алады.

Сұрақтар:

- Түлкінің орнында сен болсаң не істер едің?

- Шындық неге жетелеп отыр?

- Қоянды қуантқан түлкі өзі де қуана ма?

- Түлкі ақшаны қайтармаса не болар еді?

Қорытынды: Балалар , шыншыл адам өз сөзіне берік , ісіне адал болады.

5. Шығармашылық жұмыс.

Оқушыларды 2 топқа бөліп, біреуіне «шындық», екіншісіне «ақиқат» деген сөздер беріп әр әріпке байланысты сөздер құрастыру тапсырылады.

Мысалы: Ш шана, А алма т. с. с

6. Топпен ән айту. «Балдырғандар» әні

Сөзін жазған: О. Әубәкіров

Әнін жазған: Ш. Қалдаяқов

Қуанышқа бөленген әр күніміз,

Бақыттымыз балалар барлығымыз.

Қайырмасы: Өмір тым жайдары

Қызықтың қайнары

Мектебіміз жайнады \рет\

Біз Отанның балдырған ұлдарымыз,

Әдептілік, шыншылдық ұранымыз.

Қайырмасы

7. Үй тапсырмасы.

а\85 беттегі «Жауапты іс» деген мәтінді оқу;

ә\ Дәптерде берілген «Мақал мәтелдерді» оқыңдар. Олардың мағынасын түсініп, жаттап алыңдар» деген тапсырманы орындау ұсынылады.

8. Соңғы тыныштық сәті.

Баяу әуен қою

Көздерімізді жұмамыз, бүгінгі өткен сабақты ой елегінен өткізіңдер, бұл сабақ сендердің өмірлеріңе сабақ болсын, тек жақсы, шындық нәрселер ойлауға тырысыңдар, сонда ғана айналамыз жақсылыққа, шындыққа толары сөзсіз. Енді көздеріңізді ашсаңдар да болады.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности