Мир учителя
Должность:Администратор
Группа:Мир учителя
Страна:Страны СНГ
Регион:не указан
М.Әуезов «Жетім»

Қызылорда облысы Қазалы ауданы Ү.Түктібаев ауылы

Б.Әбдіразақов атындағы №88 орта мектеп

Қалымбет Ж

Ана тілі 4сынып


Сабақтың тақырыбы:

М.Әуезов «Жетім»


Сабақтың мақсаты :

Білімділігі: Сабақтың мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып «Жетім» сөзінің мағынасын ашу. Әңгімені топқа бөле отырып , мәтіндегі негізгі ойды ұғындыру. Дамытушылығы:Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорын, шығармашылық қабілеттерін кеңейту, ойлау, көру, сену, қабылдау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі: Жақсы мен жаман қылықтарды ажырата білуге , қамқоршы бола білуге, қайырымдылыққа, адамгершілікке, ұлы адамдарды құрметтеуге тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: М.Әуезов суреті, оқулық, интерактивті тақтаны пайдалану. Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі:Шығармашылық сабақ

Сабақтың әдісі:Сұрақ- жауап,әңгімелесу, баяндау, топтау.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:

Үйге берілген тапсырма «Аяулы Жақаң» естеліктің мазмұнын айтқызу.

ІІІ. Сабақты бекіту:

«Әңгіме кестесі»

І топ

  1. Естелектің аты: «Аяулы Жақаң»
  2. Естеліктің авторы: А.Дулатов
  3. Кейіпкерлері: М.Дулатов, анасы
  4. Қай кезеңді суреттейді? Қазақ елінің басқа жұртпен терезесі тең, іргелі ел болуын көксеген.
  5. Еселік немен аяқталады? Міржақовты қуғынға түсірді. Кітабын кәмспескелеп, қайта шығармауға әрекет жасады.
  6. Не үйретті? Өнерлі, білімді болуға шақырды.

ІІ топ

  1. Естелікті кім жазған? Асқар Дулатов, М.Әуезовтың ағасы.
  2. М.Дулатов нені армандаған? А.Байтұрсынов пен Әлихан Б өкейхановпен кездесуді.
  3. М.Дулатовтың алғашқы кітабының «Оян қазақ» депм аталуының себебі неде?Ұран салып халқын өнер, білімге шақырған.
  4. М.Дулатов анасының үміті мен сенімін ақтадыма? Анасының үміті мен сенімі орындалды.
  5. М.Дулатовқа мінездеме бер. М.Дулатов тығыршықтай, аласалау, жинақы, таза, шапшаң.

Слайд:

  1. М.Дулатов
  2. Асқар Дулатов
  3. Мұқан Тоқтыбаев
  4. Ахмет Байтұрсынов
  5. Әлихан Бөкейханов
  6. «Оян қазақ» кітабы

VI.Жаңа сабақ: Қызығушылығын ояту.

Балалар Қазақтың ұлы жазушыларының бірі М. Әуезов туралыне білеміз?

Әдебиет зерттеушісі Шығыс Қазақстан облысы

Қазақтың ұлы жазушысы

Қоғам қайреткері

Драматург

Бала күніне Абай

тағылымынан нәр алып өскен


21 жасында тұңғыш 1942-1947 жылдар

әңгімесі жарияланды арсында «Абай жолы»



2011 жылы 28 қыркүйек жазушының

туғанына 114 жыл

Ал балалар мына сөздердің бас әріптеріне назар аударалық:

Жігерлі.Еңбек қор. Талантты. Ізетті. Мейрімді.

  • Қандай сөз шықты? «Жетім»
  • Біз М.Әуезовтың «Жетім» әңгімесімен танысамыз.
  • Жетім деген сөзді естігенде көздеріңе не елестейді?

«Жетім» сөзінің мағынасын ашу үшін әңгімені оқып көрейік.

Сөздік жұмысы.

Қиянат-әділетсіздік, қорлық ,өктемдік.

Қаға беріс — шеттеу, бұрылыс, тасалау жер.

«Раунд-Робин» (бірінің айтқанын бірі қайталамай мазмұнын айтып шығу)

Дәптермен жұмыс.

«Кейіпкерге хат»

І топ: Қасымның өткен өміріне қандай ой білдірер едің?

ІІ топ:Қазіргі уақытта Қасым сияқты балалар бар ма?

«Бес жол шумақ »

  1. Зат есім. 1 сөз
  2. Сын есім. 2 сөз
  3. Етістік. 3 сөз
  4. Түйін. 4 сөз
  5. Синоним
  • Оқушылар жауабын оқып тұрғанда слайд суреттер жіберу


І топ

  1. 1. Қасым
  2. 2. Қайғылы, мұңлы
  3. 3. Жылайды, қайғырады, сағынады
  4. 4. Жетім деген жаман сөз
  5. 5. Тұлдыр

ІІ топ

  1. 1. Жетім
  2. 2. Зарлы, аянышты
  3. 3. Жылайды, армандайды, сағынады
  4. 4. Жетімнің күнін басқаға бермесін
  5. 5. Тұлдыр

V.Сабақты қорыту

  1. М.Әуезов кім?
  2. Қасымның тағдыры неліктен қиын болды?
  3. Исаға қандай мінездеме берер едің?


Мейрімсіз

  • Олай болса осындай мінеден аулақ болыңдар

VI.Үйге тапсырма

І топ: «Жетімдерді аялайық» тақырыбына сурет салу

ІІ топ: Мейрімсіздік, әділетсіздікке байланысты мақал — мәтел жазу.

VII.Оқушыларды бағалау.


VIII.Сабақты аяқтау.

Скачать урок

Скачать файл: zhaagl-malm.docx
Посмотреть онлайн файл:


Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности