Қазақстан,ОҚО,Шымкент
№104 Е.Юсупов атындағы ЖОМ
Бастауыш сынып мұғалімі
Юсупова Гулчехра Нуридиновна
Мақсаты: 1.Оқушыларға көбейту және бөлуге байланысты алған білімдерін
математика пәнінен алған білімдерін жинақтап арттыру
2.Ауызша және жазбаша есептеу, пікірлеу
қабілеттерін кеңейту
3.Табиғатқа мейір-ояту, жануарларға қамқор болуға шақыру
Саб.түрі: Ойын
Саб.типі: аралас сабақ
Сабақ.көрнектілігі: Кеспе қағаздар, түрлі дидактикалық материалдар, ТСО плакаттар
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру Өзіндік жұмыстары арқылы үй жұмысын тексеріп, дәптерлерді ауыстыру
(псих.разминка)
2 Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты туралы таныстырылып өту
Математика сабағында біз не үйренеміз?
-Санды мақал білесіз бе?
-Ең кіші екі орынды сан? -10
-ең ұлкен екі орынды сан? 99
-Ең кіші үш орынды сан? 100
-Ең үлкен үш орынды сан? 999
-Санды мақалдарды білесіздер ме?
-Қосу мен айыру компоненттері?
-Көбейту мен бөлу компоненттері?
-Қандай геометрик фигураларды білесіз?
(атап өтейікші)
Кеспе, нұр туралы сұрау
-Оқушылар, бүгінгі сабағымыз өзгеше, себебі басқа сабақтардан айырмашылығы бар.
-Бүгінгі сабағымыз алдыңғызда тұрған «Өзіңді бағалай білесің бе?» парағын толтырып өздеріңді бағалап барасыңдар
Бұл әр бір шарттағы жауаптарды дұрыс бағалап, 5 бағаға жауап берсеңіз қызыл түс, 4 бағаға жауап берсеңіз сары түсті, 3ге жауап берсеңдер жасыл туске бояп барасыңдар
-Өлең (математикаға тиісті)
Өзіңді бағалай аласың ба?
Құрметты оқушылар гүлдер, ағаштар әр уақыт тамыры арқылы минерал тыңайтқыш алу жағдайында күнге қарап өседі. Мынау гүлшанақты көріп тұрсыздар ма? Сіз де осы гүлшанақсыз. Математика пәнінен алған білімдеріңізді ақылдылығыңыз, тапқырлығыңызбен көрсете алсаңыз, осы гүлшанақ ашылады және осы ашылған гүлшанақ гүлдерге айналады.
Сіз әлі де бүршіксіз Гүлдер ашылу үшін
Білім құшағында Күн сәулесі мен нұр керек
Гүл болып ашыласыз Әр бір бүршік, әр гүлге
Көркем дүние бағында Бақытты ғұмыр керек
Құрметті балалар! Пікірлеу, ойлау қабілетін дамыту мақсатында 6 шарт бойынша ойын өткіземіз.
I шарт (Ауызекі сұрақтар)
1) 2 санының жиынтығы 1 ші санға қашан тең болады? (біреуі 0 болса)
2) 2 оқушы бірге 2 сағат доп ойнайды. Әр бір оқушы қанша сағат доп ойнайды? (2сағат)
3) 1 жұмыртқа 3 минутта піседі 7 жұмыртқа қанша минутта піседі? (3минутта)
4) Берілген саннан бірді алсақ қандай сан шағады? (осы саннан алдынғы сан)
5) 4 шөптің неше үші бар? (8)
6) Әр қандай санды 0 ге көбейтсек қандай сан шағады? (0 шығады)
ІІ шарт (тез есептеу)
111-бет 3 мысал
92=99=81 42=44=16
82=88=64 32=33=9
62=66=36 22=22=4
72=77=49 12=11=1
52=55=25 02=00=0
ІІІ шарт (мәселені шеш)
111-бет 5-мысал
Кітап -300тг
Қалам -10тг-2дана -?тг
Желім- 20тг-3дана
Шешімі:
102=20тг (к)
203=60тг (ж)
20+60+300=380тг (х)
Жауабы: Барлығы 380тг тұралы
Дем алу уақыты (Балық аулау ойыны)
ІV шарт (Логикалық мысал)
33 33 3=23 22 2
33 33 3=23 22 2
(Өзіңізді бағалап барыңыз)
V шарт (Геометриялық фигуралар мен істеу)
Геометрик фигуралардан яғни танграммдардан пайдаланып әр түрлі жануарлардың фигурасын жасау.
Мұнда мысық пен аюдың фигурасы жасалады
(дем алу уақыты: Мультфильм) (тәрбиелік мақсат)
(Өздік жұмыс) 112-бет 6-мысал
VI шарт (санды тапсырма)
-халық ауызекі шығармашылығына нелер кіреді?
-Жұмбақ деген не ?
-Жұмбақ — зат — бұйым — түзілісіне қарай айтылған пікір. Жұмбақ кісіні тапқырлыққа үйретеді.
Мұғалім
Ата-ана
Міне құрметті оқушылар, гүлімізде ашылды Күніміз жарқырап тұрсын. Аспанымыз ашық болсын.
-Балалар, гүлдерді ұнатасыздар ма?
-Қандай гүлдерді білесіз?
-Гүлдердің бізге пайдасы бар ма?
(өттегі жеткізіп береді, ауаны тазалайды)
ІІІ Қайталау
IV Балалардағы «Өзіңді бағалай білесің бе?» парағын тексеріп, марапаттаймын. Оларды бүгінгі сабақ барысында алған бағалары мен құттықтап, барлық оқушыларға келесі оқуларында сәттілік тілеп, сабақты аяқтаймын.
Үйге тапсырма: 7-есеп.