Қазақстан,Ақтөбе облысы,Ақтөбе қаласы
№34 орта мектебі
Бастауыш класс мұғалімі
Сарсенгалиева Сауле Садуақасқызы
Мақсаты. |
Оқушылардың оқу-жазу дағдыларын жетілдіру,заттың қимылын білдіретін сөздер туралы түсініктерін кеңейтуге мүмкіндік жасау, балалардың нан туралы білімдерін толықтыру; үлкендердің еңбегін ардақтап,бағалай білуге тәрбиелеу.Топпен жұмыс жасата отырып оқушылардың сөздік қорларын дамыту. |
|||||
Күтілетін Нәтиже. |
Заттың қимылын білдіретін сөздерге сұрақтар қою,мысалдар келтіру арқылы оқушылардың ой-өрістері дамиды,зейіндері жетіледі. Өз ойын ашық айта алатын, сыни тұрғыдан ойлай алатын жеке тұлға қалыптасады. Топпен жұмыс жасай отырып ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады. |
|||||
Түйінді Идеялар. |
Оқушыларға қойылатын сұрақтар, диалогтік оқыту, жеке жұмыс, топпен жұмыс. |
|||||
Сабақтың формасы. |
Топтық, жұппен және жеке жұмыс. |
|||||
Әдісі |
Миға шабуыл. |
|||||
Ойлау деңгейі (Б.Блум бойынша) |
Мақсаты. |
Түрткі тапсырма, сұрақ, ресурс |
Нәтиже |
Бағалау |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Білу |
Оқушылардың Қызығушылық- Тарын ояту, Сабққа зейіндерін аудару. |
Психологиялық дайындық. Үлкенге де Сіз Кішіге де Сіз Құрметпенен сіздерге Сәлембердік із -Сәлеметсіздер ме? Әр топтың аттарына сай не білетіндерін сұрау(мақал, тақпақ, ертегі тағы басқалары.) |
Оқушылар қағаздарды суыру арқылы топқа тең бқлінелі. Топ ережелерін қайталауды. |
Жуанғ жңішке сұразтары фарматив-ті бағалау (бас бармақты жоғары,төмен қарата бұру.) |
Топқа тең бөлінулерін қадағалайды.Топ ережелерін еске түсіреді. |
Оқушылар жер,бидай, бауырсақ болып топқа бөлінеді. |
Түсіну. |
Оқушылардың өткен сабақтарды қалай мергендіктерін анықтау барысында тапсырмалар беру. |
Жеке суреттерді интербелсенді тақтада өрсету(мұғалім,дәп-тер, ара,ітеш,мысық).Осы сөздерге: не істеді?Не қылды?қайтті?сұрақтарын қою арқылы заттың қимылын білдіретін сөздерді айтқызу. |
Тапсырмаларды орындайды,ойланады,ережелерді айтады.Заттың қимылын білдіретін сөздерді тауып айтады. |
Формативті бағалау. |
Әр топқа бірнеше сөздерді беріп,жетелеу сұрақтардың көмегімен өткен шақ, осы шақ, келер шаққа айналдырып айтқызу. |
Ойланады,ақылдасады, жауап береді.Ережелерді айтады. |
Қолдану. |
Мәтінді өз беттерінше оқып түсініп,талдауын бақылау. |
Интербелсенді тақта:автор туралы мәлімет.Оқулық:өлеңді мәнерлеп,рөлге бөліп оқу.сөздікпен жұмыс:Наубай-нан пісіртін орын ,диірмен-ұн тартатын жер,диқан-егін өсіретін адам, дала-егн өсіретін алқап,қырман-астықты жинайтын орын. |
Мәтінді іштей оқиды,түсінгендерін жұппен, топпен талдай алады. |
Формативті бағалау. |
Мұғалім автор туралы мәлімет береді.Өлеңді қуыршақтардың көмегімен театрландырылған көрініс ретінде мәнерлеп айтып береді. |
Оқушылап автор туралы өздерінің ізденіп келген қосымша мәліметтерін айтады. Өлеңді мәнерлеп, рөлге бөліп оқиды. |
Талдау. |
Оқушылар алдында жатқан материалдарды қолданады.Содан кейін өздері берілген тапсырмаларға байланысты топпен жұмыс жасалады.Нәтижесінде оқушылардың сөздік қорлары дамиды. Дәптерлеріндегі жазғандары бойынша жеке-жеке жұмыс жүргізу. |
Газет, журнал,кітаптар,Фотосуреттер. І топ: "Астық бізге қалай келедә?" ІІ топ: "Бауырсақ қалай жасалады?" ІІ топ: "Пайдалы және зиянды тағамдар деп бөлу" Әр топ өздерінің жұмыстарын ортаға шығып қорғайды. Сергіту сәті: Нан қиқымын шашпайық, Жерге жатса баспайық. Теріп алып қастерлеп, Торғайларға тастайық. Дәптермен жұмыс 244-жаттығу.Бағанның екі жағындағы сөзден сөйлем құрап жаз. |
Ақылдаса- ды, ойланады, дұрыс шешім қабылдауға тырысады. Берілген тапсырманы дұрыс, әдемі орындайды. |
Формативті бағалау. |
Мұғалім әр топтың өздеріне берілген тапсырмаға лайықты суеттер, тағамдар таратады. Оқушылар- дың қатесіз, әдемі жазуларын қадағалайды. |
Оқушылар алдарындағы Суреттерді ретімен қойыпөзара ақылдасады. Өз ойларын ортаға салады. Жер тобы, Суреттерді ретімен қойып астық алдымызға қалай келетіндігі жөнінде айтады. Бидай тобы. Алдарына берілген суреттегі тағамдардың ішінен ұннан жасалатын тағамдарды тауып айтады. Бауырсақ тобы.алдарындағы тағамдардың ішінен пайдалысын жарнамалайды Тақтаға әр топтан бір оқушы шығып орындайды. |
Жинақтау. |
Заттың қимылын білдіретін сөздерге сұрақ қоя арқылы теріп жазу. |
Интербелсенді тақта. Терме диктант.Орындық,жүзеді,ұшақ,шапшаң.Сырдария, келді. Құлагер, дөңгелек. Шығармашылық тапсырма: І -топ: "Ж"дыбысына, ІІ-топ : "б" дыбысына, ІІІ -топ: "Қ" дыбысынан басталатын заттың қимылын білдіретін бірнеше сөз айтып шығады. Айтқан сөздерін біздер,сендер,сіздер, олар деп тиісті жалғаулар жалғап дұрыс айтуларын қадағалау. |
Ұннан жасалатын тағамдарды басқа тағамдардан айтыра біледі. Нан қиқымын шашуға болмайтындықтары туралы естеріне түсіреді. Заттың қимылын білдіретін сөздерді айыра біледі. |
Формативті бағалау. |
Диктанттағы сөздердің не себепті бас әріппен жазылып тұрғандарын сұрайды. |
Ерме диктантттың ішіндегі сөздерге сұрақ қою арқылы заттың қимылын бідіретін сөздерді ғана теріп жазады. Ойланадаы, ізденеді,жазады.Сөздерді 3 жақта жіктеп айтады. |
Бағалау. |
Әрбір оқушының бүгінгі сабақта қалай меңгергендіктерін анықтау. |
Бағалау парағы. |
Оқушылар заттың қимылын блдіретін сөздерді жіктейді. Сөздерді 3 шаққа айналдыра алады. Өлеңді рөлге бөліп оқиды. |
Әр топтың бағалаушыларын тыңдау. |
Сабақ ұнаса несімен ұнағанын, қай жеріне түсінбегендіктері сұралады? |
Әрбір оқушының бүгінгі сабақты қалай түсінгендерін білу мақсатында және сабақтан не алғанын айтқызып олардың топқа бөлінгенде алған қағаздарын себетке салғызу орындалады. |